ניצחון לאופוזיציה: אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום

ההצעה, שהועלתה כבר בשנה שעברה ונפלה על חודו של קול, עברה היום (ד') עם 42 תומכים מול 39 מתנגדים - בניגוד לעמדת הממשלה ■ ח"כ אילן גילאון: "סדר העדיפויות של הממשלה הוא אחר, והנכים נמצאים בו למטה בתחתית"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ אילן גילאוןצילום: שירן גרנות
צבי זרחיה

ברוב של 42 תומכים מול 39 מתנגדים, אישרה היום (ד') הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק של יו״ר סיעת מרצ, ח״כ אילן גילאון, המבקשת להשוות את קצבאות הנכים לשכר המינימום.

גילאון התייחס לחברי הכנסת שהתנגדו להצעה, ואמר: ״הרגע הזה הוא הרגע להוריד את המסכות, ולתרגם את מס השפתיים ששולם פה אתמול, כשציינו את יום זכויות האנשים בעלי מוגבלות, להסביר איך הם מצדיקים את התנגדותם לחוק״.

גילאון העלה את ההצעה השבוע, על רקע היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות. על פי ההצעה, קצבת הנכות המשולמת ע״י הביטוח הלאומי לכל מי שהוקצבו לו אחוזי נכות, העומדת על כ- 2400 ש״ח, תושווה לשכר המינימום המקובל במשק, העומד על כ- 5000 ש״ח.

כזכור, לפני כשנה עלתה הצעת החוק לראשונה במושב הכנסת הנוכחי, וזו זכתה לתמיכה רחבה מצד ארגוני הנכים והציבור הרחב. ההצעה נפלה על חודו של קול, בשל התנגדות הממשלה. הדברים אף הגיעו לכדי עימות חריף בין גילאון לבין שרת המשפטים, איילת שקד, במליאת הכנסת.

גילאון נימק את ההצעה: ״הקצבה הזעומה הניתנת כיום דנה אדם עם מוגבלות לחיים בעוני. היא אמורה להספיק לקיום מינימלי, אך ברור לכל שהיא אינה מספיקה כהוא זה לצרכיו של אדם עם מוגבלות, הנדרש לרכוש תרופות, לממן נסיעות בתחבורה ציבורית או במוניות ממקום למקום, לכלכל את ביתו, ולעיתים גם להעסיק עובד סיעודי, בנוסף לשאיפה גם לקחת חלק פעיל בפעולות החיים, כולל תרבות ופנאי

"ההוצאות של האדם עם המוגבלות אינן פוחתות מהוצאות של אדם שאינו נחשב נכה לפי חוק הביטוח הלאומי. לפיכך, אין כל הגיון שהקצבה שיקבל האדם עם המוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה בגין נכותו ואובדן כושר עבודתו תפחת ממה שנחשב לשכר מינימלי במשק.

״בפעם הקודמת כשהעליתי את ההצעה, הממשלה העריכה את עלותה בכשישה מיליארד שקלים לשנתיים הראשונות. סכום דומה לזה שהשקיעה רק לאחרונה בשלושת הצוללות, באותה עסקה מפוקפקת בה מעורבים לכאורה מקורביו של ראש הממשלה. הדברים באים להוכיח שהכסף קיים, אלא שסדר העדיפויות של הממשלה הוא אחר, והנכים נמצאים בו למטה בתחתית. אני קורא לחברי הכנסת מכל סיעות הבית להתעלות מעל שיקולים צרים, ולתמוך בהצעה שלי שתעשה אחת ולתמיד צדק עם ציבור עצום של אנשים החיים מקצבת נכות״, אמר גילאון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker