ועדת העבודה והרווחה אישרה: חיסכון פנסיוני לעצמאים

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "עשינו היסטוריה. אחרי שנים ארוכות של הזנחת העצמאים, המדינה משקיעה מאות מיליונים על מנת להגן עליהם ביום סגריר" ■ ח"כ סתיו שפיר: "אין כאן סיוע לעצמאים, רק מכריחים אותם לחסוך"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת העבודה והרווחה אישרה את הפחתת דמי הביטוח הלאומי לעצמאים, חיובם בהפרשה לחיסכון פנסיוני, ומתן אפשרות למשיכת כספים מקופת גמל במצב אבטלה (סגירת העסק או הגעה לגיל פרישה).

הסעיפים הללו נכללים בחוק ההסדרים במשק, שאושר על ידי הוועדה לקראת הצבעה בכנסת בקריאה השנייה והשלישית. החוק ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2017. עלות הצעת החוק היא כ-380 מיליון שקל בשנה (180 מיליון - אובדן הכנסות בגין הטבות המס, ו-200 מיליון שקל - הוצאה של האוצר עקב השינויים בדמי הביטוח).

בין היתר אושר כי יופחתו  דמי הביטוח הלאומי לעצמאים מ-6.72% ל-2.87%, על חלק השכר שאינו עולה על 60% מהשכר הממוצע, ויועלו דמי הביטוח הלאומי מ-11.23% ל-12.85% על החלק העולה על 60%.

כמו כן, תחול חובת הפרשה לחיסכון פנסיוני לעצמאים - על החלק שאינו עולה על מחצית השכר הממוצע במשק בשיעור של 4.45%, ועל החלק שעולה על השכר הממוצע בשיעור של 12.55%. סך שיעור ההפקדה לעצמאי ממוצע יהיה כ-8.5% מהשכר הממוצע במשק.

במצב של אבטלה (סגירת העסק או הגעה לגיל פרישה), עצמאי שהפקיד כספים לקופת גמל יוכל למשוך, ללא מס, שליש מהיתרה הצבורה בקרן, או עד תקרה של 12,230 שקלים. אין הגבלה למספר הפעמים בהן יהיה רשאי העצמאי למשוך את רכיב האבטלה. בנוסף, תוגדל הזכאות להטבות מס לעצמאים בגין הפרשה לחיסכון פנסיוני מ-16% מההכנסה המזכה ל-16.5%. זאת, באמצעות הגדלת הטבת המס לזיכוי מ-5% ל-5.5%.

בהתערבות יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) וח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), הוחלט כי יתאפשר לעצמאי כבר משנת 2018 למשוך כספים מקופת הגמל, אם הפקיד לקופה במשך שנתיים מתוך ארבע שנות המס האחרונות. ח"כ אלאלוף אמר כי "עשינו היסטוריה. אחרי שנים ארוכות של הזנחת העצמאים וחוסר התייחסות רצינית, המדינה משקיעה מאות מיליונים על מנת להגן עליהם ביום סגריר". 

נשיא לה"ב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל) רועי כהן, ונשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי, הסכימו כי "לא השגנו את כל מה שרצינו, אך זו בשורה חסרת תקדים. מה שחשוב זה המהות, לא הסמנטיקה אם קוראים לזה אבטלה או לא". ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) הוסיפה כי "מדינת ישראל לוקחת אחריות בפעם הראשונה בהיסטוריה על תנאיהם הסוציאליים של העצמאים".

עם זאת, משק כנפי ההיסטוריה לא זכה בהסכמה גורפת. ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה כי "אין כאן סיוע לעצמאים, רק מכריחים אותם לחסוך". ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) טען כי הצעת החוק אינה מאפשרת דמי אבטלה לעצמאים, וכי ניסוחה מטעה. לדבריו, "זו עבודה בעיניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker