מה ההבדל בין ההון-שלטון של אדלסון לבין זה של סבן?

אדלסון מוציא עיתון, סבן מנהל מועדון של עיתונאים ופוליטיקאים ומשקיע בחברות ישראליות התלויות ברגולציה

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים סבן, ארנולד שוורצנגר, בנימין נתניהו וביל קלינטון
חיים סבן, ארנולד שוורצנגר, בנימין נתניהו וביל קלינטוןצילום: אבי אוחיון/לע"מ

בשנים האחרונות אמרו לנו קוראים שהם לא בדיוק מבינים את המונח "הון-שלטון", שבו אנו משתמשים לעתים. אחרים, רובם יועצים שעובדים אצל טייקונים, טענו ש"אין דבר כזה". אם יש עדיין מישהו שמרגיש כי אינו מבין מהו הון-שלטון, כל מה שעליו לעשות הוא לצפות בערוץ הטוויטר של ראש הממשלה.

מה שהוא יראה שם זה את בנימין נתניהו, האיש שלא מתראיין לעיתונות ישראלית, מנהל שיחה "עיתונאית" לחלוטין, של שאלות ותשובות, עם אדם שהוא דווקא ישראלי אך לא עיתונאי - איש העסקים חיים סבן. מדוע נתניהו מתראיין באופן פומבי אצל איש עסקים? האם הוא יתחיל להתראיין בקרוב גם אצל יצחק תשובה? שאול אלוביץ? קובי מימון?

 הנה הסיפור, והנה ההסבר

סבן, למי שלא יודע, הינו מיליארדר ישראלי-אמריקאי. הוא הבעלים של חברת הסלולר פרטנר, הוא היה הבעלים של בזק לפני שמכר אותה ברווח של מאות אחוזים, והוא מחזיק בערוצי טלוויזיה בארה"ב שעליהם שילם הרבה מאוד כסף. כעת: סבן, והוא לפחות מודה בכך באופן פתוח ומלא, אוהב לערבב עסקים ופוליטיקה. חיים סבן הינו  אחד התורמים הגדולים של הילרי קלינטון, היא ובעלה ביל חברים קרובים שלו, והוא דחף  אותה בכל דרך אפשרית לנשיאות. בעיתונות האמריקאית זיהו את הבעייתיות הזו, לאור העובדה שסבן רוצה שיווצרו תנאים כדי להנפיק את ערוצי הטלוויזיה שלו בבורסה. באופן לא מפתיע אלה פונים בעיקר לאוכלוסייה ההיספנית, והם תמכו בקלינטון לקראת הבחירות.  

מי שעוסק למחייתו בשילוב בין הון לשלטון, לעסקים לפוליטיקה, נוהג במקרים רבים לחבר לתערובת גם עיתון. סבן לא שונה מהם: הוא הצהיר לא פעם שהוא מעוניין לרכוש את ה"לוס אנג'לס טיימס", שיוצא בעיר שבה הוא גר, ועוד יותר מכך את ה"ניו יורק טיימס" - אלא שהעיתונים הללו אינם למכירה או לא מוצעים במחיר אטרקטיבי מספיק. כך זה עובד בהון-שלטון-עיתון: המודל האידאלי הוא להחזיק יד ורגל בכל השלושה.

שלדון אדלסון ובנימין נתניהו
שלדון אדלסון ובנימין נתניהוצילום: איל ורשבסקי

בינתיים, עד שיקנה עיתון, חיים סבן מפעיל את הזרוע הרביעית שלו: מכון מחקר שמספק עבורו פלטפורמה לחיבור של כל הקצוות הללו גם יחד. סבן אינו אקדמאי ואינו חוקר, אבל הוא רצה מכון משלו ולכן תרם לפחות 13 מיליון דולר למכון ברוקינגס, הידוע והמכובד שבמכונים האמריקאיים, כדי שזה יקים עבורו את המרכז למדיניות במזרח התיכון. בעיקר, סבן מקיים מדי שנה מפגש בארה"ב תחת המותג "פורום סבן", שאליו הוא מזמין על חשבונו את כל הצדדים של משולש ההון-שלטון-עיתון להתערבב יחד. הוא מזמין פוליטיקאים ישראלים (השנה נמצאים שם בין השאר שר הביטחון, אביגדור ליברמן), פוליטיקאים אמריקאים (השנה: ג'ו ליברמן) ועיתונאים ישראלים (ברק רביד ורביב דרוקר שמעסיקיהם שילמו על הנסיעה. נדב אייל שטיסתו מומנה על ידו - ושהייה של שני לילות על חשבון הכנס. נחום ברנע, יועז הנדל, בועז ביזמוט, דנה וייס, יונית לוי, אילנה דיין ובן כספית שנסעו על חשבון סבן. מקור: "גלובס". ירון דקל מימן את הנסיעה מכיסו, וגם דרוקר מבהיר לנו: "כבר תיקנתי את גלובס ואעשה זאת גם מולך - ערוץ 10 לא מממן אותי. לא השנה ולא שנה שעברה. מממן מכיסי").

ומה עם אנשי עסקים? כאלה יש קצת פחות, זה הרי התפקיד של סבן עצמו. 

את הניצחון של השיטה של סבן היה אפשר לראות היום בשידור בטוויטר, בסצינה שהיתה מוזרה: אייל הון, מיליארדר, שעסקיו תלויים בהחלטות רגולטוריות (הוא מחזיק בפרנטר) של שר התקשורת - מראיין בפני כל העולם את מי שהוא גם שר התקשורת, גם שר החוץ וגם ראש הממשלה. בראיון הזה, שבו הטייקון הפנה שאלות לראש הממשלה, היו עוד מצבים הזויים. באחד מהם סבן הפנה לנתניהו "שאלות מהקהל", אשר הראשונה שבהן היתה מטעמה של לא אחרת מיונית לוי מערוץ 2 - מי שעומדת מאחוריה המערכת העיתונאית הגדולה בישראל. זה לא מוזר?

חיים סבן
חיים סבןצילום: עופר וקנין

בחלק אחר של ה"ראיון", סבן שמע את נתניהו מאיץ בו עצמו לפנות במהלכים דיפלומטיים מול שכנינו, כאילו הוא בעל תפקיד רשמי, ומסביר שהם לא יוכלו לסרב כי הרי "אתה סבן! אתה פורום סבן!". בשלב הזה אפילו לסבן עצמו לא היה נעים מהסיטואציה, והוא בחר בתגובה להוריד מעט את עצמת הליקוקים ההדדיים ולזרוק ש"אני רק איש מכירות של סרטים מצוירים".

 אלא שסבן כבר מזמן אינו איש מכירות של סרטים מצוירים. הוא שחקן של כוח והשפעה רב מערכתי שבוחש, קונה, משלם ומתמרן בתוך העסקים, הפוליטיקה, העיתונות, מכוני המחקר - כולם גם יחד. הוא - אם מישהו רצה להבין - ההגדרה המדויקת והמלאה של "הון-שלטון" ושל "הון-שלטון-עיתון"?

את חיים סבן אפשר וגם לא קשה להבין. הערבוב של עסקים, פוליטיקה, קשרים, עיתונאים, ישראל, אמריקה, מכוני מחקר וכנסים -  הוא עבורו קוקטייל מנצח שמייצר הזדמנויות עסקיות ורגולטוריות, הנאה, כבוד וגם ליטופי אגו עוצמתיים - כפי שהוא קיבל היום מנתניהו.

יותר קשה להבין את המשתתפים האחרים שמוכנים לשמש כניצבים בהצגה שלו, והכי קשה להבין את העיתונאים הבכירים בישראל, אנשים שהמוניטין והתדמית חשובים להם. האם  אין זה מביך עבור יונית לוי להפנות שאלה לראש הממשלה דרך המיקרופון של טייקון עסקים השולט בפרטנר? האם העובדה שהטייקון שילם על הנסיעה מקהה במשהו את המבוכה?

יש שיאמרו, שאין הבדל בין סבן לבין טייקונים אחרים שפועלים גם בשוק התקשורת, למשל שלדון אדלסון הבעלים של ״ישראל היום״ שמגבה ותומך בנתניהו. אבל יש הבדלים ביניהם, דווקא לטובת אדלסון. הנה הסיבות:

1. פורום סבן אינו פתוח לציבור וגם לא פתוח לכלל העיתונאים, העיתונים והפוליטיקאים. את רשימת המוזמנים קובע חיים סבן. הוא גם קובע מי יטוס במחלקת עסקים ויגור במלון 5 כוכבים. כלומר יש כאן יחסי קח-תן ברורים בין המיליארדר לפוליטיקאים לעיתונאים. אלדסון לא עושה את זה. 

2. סבן הרוויח מיליארדים בישראל בעיקר בגלל החלטות פוליטיות - רגולטוריות. ראש הממשלה אולמרט ושרי התקשורת הם אלה שהחליטו בתקופת שליטתו בבזק למנוע תחרות בשוק הסלולר. היעדר תחרות בענף הסלולר תרם מיליארדים לשווי של פלאפון, החברה הבת של בזק, ולרווחים של סבן. 

3. מדוע פוליטיקאי כמו איווט ליברמן מוכן להיות בכנס סבן - זה ברור. אבל מדוע פוליטיקאים כמו סתיו שפיר ומירב מיכאלי מקבלות הזמנות מסבן? רק משום שהוא מדבר על ״תהליך השלום״? 

4. סבן אינו שונה משלדון אדלסון בחיבתו לכסף ולראשי ממשלה. בקלטות של שולה זקן נשמעים השניים מדברים על אפשרות שאולמרט ירים טלפון לסבן וינסה לסדר עבודה לבן של זקן. סבן הוא משקיע גדול בסטארט-אפ המצליח של הבן של אהוד אולמרט - שאולי. 

5. אדלסון זוכה לביקורת חריפה על קשריו עם נתניהו. לעומת זאת העיתונות מתעלמת מקשריו העבותים של סבן עם הפוליטיקאים, עם נוני מוזס (סבן הוא ידידו ושקל לקנות את "ידיעות" בעבר) ועם העובדה שצמרת העיתונות מתארחת אצלו מדי שנה בוושינגטון. 

לא פלא שבסוף השיחה עם סבן גם ראש הממשלה נתניהו החליט להפוך סדרי עולם והפנה אל ה"מראיין" המיליארדר שאלה משל עצמו, ועל איזה נושא? טיב התקשורת הישראלית. לא נתפלא אם בנימין נתניהו יפנה עתה לחברו המוצהר שאול אלוביץ', הבעלים של בזק ו-yes יאמר לו כך: "אולי תקים גם אתה מכון מחקר? כי אם כן, יש מצב שאבוא להתראיין אצלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker