גפני: להחיל פטור ממס על רווחי הון לרווחים ב"חיסכון לכל ילד"

ועדת הכספים אישרה באפון סופי את תוכנית "חיסכון לכל ילד" ■ ח"כ טרכטנברג: חבל התוכנית ממומנת ע"י קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים חרדים לומדים תורה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני  (יהדות התורה) תובע ממשרד האוצר להעניק פטור ממס על רווחי הון לרווחים שיצברו בתוכנית "החיסכון לכל ילד" בעת משיכת הכספים. בדיון שקיימה היום הוועדה שבו אישרה סופית את התוכנית הודיע גפני שבכוונתו לדון בנושא זה לאחר שהתכנית תצא אל הפועל ולאחר אישור התקציב וחוק ההסדרים.

גפני מתכוון להחיל את הפטור ממס על רווחי הון גם על הפקדה של 50 שקל בחודש שאותה יכולים ההורים להפקיד לחשבון של הילד, והן  על רווחים בסכום דומה שיועבר על ידי אוצר המדינה.

במסגרת תוכנית "חיסכון לכל ילד" שתופעל החל מה-1 בינואר 2017 המדינה, באמצעות הביטוח הלאומי, תפקיד עבור על ילד סך של 50  שקל בחודש עד גיל 18 או עד גיל 21 במידה שהילד או הוריו יחליטו להותיר עוד 3 שנים, מה שייזכה את הילד בהפרשה של עוד 500 שקלים נוספים לטובתו מהביטוח הלאומי.

בנוסף, יוכלו ההורים לבחור להפריש 50 שקל נוספים עבור ילדם לאותה תכנית חיסכון מתוך קצבת הילדים אותה הם מקבלים עבורו. ההורים יידרשו לבחור במסלולי השקעת הכספים באו בתכנית חיסכון בבנק או בקופת גמל ללא אפשרות ניידות בין המסלולים. התכנית עשויה להניב לכל ילד חיסכון של כ-22 אלף שקל ואף יותר בגיל 21.

גפני בירך את האוצר על הסכמתו להקדים את הוצאת התוכנית לפועל כבר בינואר 2017 ועל-כך ש"בסופו של דבר אימץ את דרישת סיעת יהדות התורה עוד מתקופת המו"מ הקואליציוני, אז בתחילה דרשה הסיעה להגדיל את קצבאות הילדים ואף להחזירם לרמתן המקורית קודם הקיצוץ שחל בהם ב-2013 כולל השבת כספים רטרואקטיבית בגין התקופה שבה הן קוצצו".

כאמור, בתום המו"מ ולאחר שהקצבאות הוגדלו, ללא פיצוי רטרואקטיבי, "האוצר אימץ את יוזמת סיעת יהדות התורה לכינון תוכנית חיסכון ארוך טווח לכל ילד, ואני מברך אותו על-כך" אמר גפני.

ח"כ משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

בפועל, המוסד לביטוח לאומי מוציא מכתבים להורים לילדים שטרם מלאו להם 18 בהם הוא מסביר להם על התכנית ועל האפשרויות העומדות בפניהם; לבחור במסלול הפקדה לתכנית חיסכון בבנק או בקופת גמל, מתוך רשימת קופות שהאוצר יפרסם. על ההורים לבחור את המסלול המבוקש על-ידם עד ל-31 במאי 2017.

במקרה שהורים לא ייבחרו מסלול, ברירת המחדל תהיה חיסכון בקופת גמל. במקרה שההורים ייבחרו מסלול ואף יחליטו על הפרשה נוספת של 50 שקלים, נוסף על 50 שקלים שהמדינה מפרישה, עליהם להודיע על-כך לביטוח הלאומי.

הסכום של 50 שקל יתעדכן מדי חודש בחודשו בהתאם לעליית מדד המחירים לצרכן. עוד עפ"י החקיקה של התכנית, המדינה תפריש לכל ילד סכום רטרואקטיבי בגין החודשים ממאי 2015 ועד דצמבר 2016, שהוא החודש הקובע לתחילת התכנית במספר פעימות.

עוד לגבי בחירת מסלול ההשקעה בתכנית החיסכון, לא יתאפשר ניוד בין מסלול השקעה בבנק או קופת גמל, אך ניתן יהיה לנייד את הכספים בין קופת גמל אחת לאחרת. כמו-כן, ניתן יהיה לשנות את מסלולי ההשקעה בתוך קופות הגמל שייבחרו בהיסט של רמת הסיכון, נמוך, בינוני או גבוה.

ח"כ מנואל טרכטנברגצילום: אוליבייה פיטוסי

במסגרת התוכנית - ההורים פטורים מתשלום דמי ניהול של תכניות החיסכון ואלו ימומנו ע"י המדינה. בעת משיכת הכספים יחול מס על רווחי הון רק על החלק של הרווחים, תשואה וריביות, שנצברו לאורך השנים על הכספים שהופקדו.

בדיון היום בוועדה, אושר כמו כן שיפוי של המוסד לביטוח לאומי בסך 2.7 מיליארד שקל עבור הכספים לתכנית 2019-2017 ולצורך הגדלת השיפוי להעברה רטרואקטיבית ממאי 2015 עד דצמבר 2016.

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני)תמך בתוכנית מאחר ש"מדובר בתוכנית טובה וראויה מאוד, אך מוחה על-כך שהתכנית ממומנת ע"י קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה. זה מראה שהממשלה לא מסוגלת לקבל החלטות שנובעות משינוי סדרי עדיפויות לאומיות. מטרה חברתית חשובה אחת לא צריכה על חשבון מטרות חברתיות חשובות אחרות. קיצוץ רוחבי חל על המרכיבים החופשיים בתקציבים של משרדי הממשלה בהם ניתן להוציא לפעול מדיניות. אני מוחה על-כך בתוקף, אף שאני מצביע בעד התוכנית".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שתמך אף הוא אמר כי "התכנית שהיא חשובה, אך הקיצוץ הרוחבי כבר הגיע ל-5.2% מהתקציב וכל שר מכה איפה שנוח לו להכות בתוך משרדו לפעמים בסעיפים חיוניים ולאוצר אין שליטה בכך. בד"כ מדובר על תקציב קניות וזה חבל של המשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker