מאחורי הקלעים של בדיקת נתניהו: כשהפרטים ייחשפו היועמ"ש יידרש להסברים

היועץ קטע באבה חקירה נגד רה"מ, מנע מהמשטרה לחקור עדים רבים ושידר היעדר מוחלט של מוטיבציה. בתוך זמן קצר יוכל הציבור לשפוט אם לנגד עיניו עמד האינטרס הציבורי או זה של השלטון

גידי וייץ
גידי וייץ
מחסן יין ובו לחביות קוראים "נתניהו 2001", "נתניהו 2006", "נתניהו 2011" וכו'. היועמ"ש אביחי מנדלבליט מריח יין שהוציא מחבית חדשה ואומר: "זה עוד צריך להתיישן".
איור: עמוס בידרמן

בקרוב מאוד יתברר אם היתה הצדקה אמיתית לתהליך המטריד שמוביל בחודשים האחרונים היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט: בדיקה ממושכת הקשורה במידע נפיץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו וסביבתו הקרובה, שפרטיה עלומים מעיני הציבור. הליך שדומה לו מעולם לא התקיים בעבר, לא במשמרת של אהרון ברק ולא בזו של מני מזוז.

בתוך זמן קצר, אלא אם מישהו יבלום ברגע האחרון את המהלך המתבקש, יוכל הציבור לשפוט אם ההמתנה היתה כורח המציאות, אם הזמן הרב שחלף נוצל למאמץ חשאי ומתוחכם לקשירת קצות חוטים, או שהסיבות אחרות לגמרי — הססנות, חשש עמוק של ראשי מערכת אכיפת החוק מעימות עם האיש החזק במדינה וכוונה לדחות בשיטתיות את הקץ; אם החשאיות שאפפה את הבדיקה היתה בגדר חובה מקצועית וננקטה לצורך איסוף ראיות תוך הסתרת התמונה המלאה מרשת החשודים הפוטנציאליים, או שהמטרה היתה למשוך זמן מבלי לשלם את המחיר הציבורי; אם השיטה ששוכללה לכדי אמנות והגנה על האיש שבצמרת מהתווית "חשוד" מנעה פגיעה בסדרי השלטון, או שהיועץ התנדב לשמש שכפ"ץ לראש הממשלה.

מנדלבליט לוחש סוד לנתניהו בישיבת ממשלה בנובמבר בשנה שעברה
נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה, בשנה שעברהצילום: אי־פי

מנדלבליט היה מזכיר ממשלת נתניהו במשך יותר משנתיים ונמצא בקשר יומיומי רצוף עם הבוס לפני שנבחר, בתמיכתו, לתפקיד היועץ. למרות קרבת העבר המשותף החליט היועץ — ואיש לא מנע ממנו — לטפל בבדיקות המשטרה, שעלולות בנסיבות קיצוניות להביא את השלטון הנוכחי לקצו. בכך לקח על עצמו מנדלבליט משימה שרק אנשים עם חוט שדרה יצוק מברזל יכולים לעמוד בה. המבחן הגדול אמנם עוד לפניו ויש לקוות שיפעל אך ורק למען חשיפת האמת, אך התנהגותו עד כה מעלה אצל המשקיפים מבחוץ תהיות. כך, כפי שדיווח "הארץ", מנע היועץ מהמשטרה לחקור שורה ארוכה של עדים פוטנציאליים, ועצר חקירה רגע לפני שמהלך העניינים ההגיוני הוביל את המשטרה לחקור את נתניהו, את עו"ד דוד שמרון ואחרים על מעורבותם בהעסקתה בדרך עקלקלה של היועצת אודליה כרמון ובכתיבת מכתבים שנחשדו כמזויפים (שמרון ונתניהו מכחישים נחרצות).

באחרונה החליט מנדלבליט בזמן שיא שאין צורך שהמשטרה תבדוק את הפרשה שחשף רביב דרוקר, ובמרכזה המשולש נתניהו־שמרון־עסקת הצוללות. את חוות הדעת הזריזה בנושא הוא קיבל מפרקליט המדינה, שי ניצן. העמדה של ניצן, שהתהפכה מאז, הפתיעה גם את האנשים הקרובים ביותר לנתניהו. הם ציפו שחקירה משטרתית תיפתח מיד עם חשיפת הפרשה והתכוננו לה.

בניגוד לפרקליטי מדינה קודמים, ניצן אינו מפעיל משקל נגד משמעותי למה שמצטייר כיחס מקל של היועץ המשפטי כלפי ראש הממשלה. במשך שנים היה ניצן עוזר של פרקליטת המדינה לשעבר דורית בייניש, אך קשה לומר שהוא ממשיך את דרכה. נדמה כי אין בו הנכונות לקחת סיכון ולהיאבק במושכים בחוטים, שאפיינו את המנטורית. סביר להניח שהוא לא היה מנהל קרב חזיתי עם שני ראשי ממשלה ועם צמרת השב״כ, אם ההיסטוריה היתה מציבה אותו במקום שבו ישבה בייניש כשקיבלה את הטיפ שהוביל לחשיפת פרשת קו 300.

אולם עיקר האחריות, במחזה שרק חלקו נגלה לנגד עינינו, רובצת לפתחו של היועץ המשפטי. היעדרה המוחלט של מוטיבציה מצדו כבר חלחל לחוקרי המשטרה, שעליהם הוטלה המשימה הכמעט בלתי אפשרית, לצלול לעומק פרשות נתניהו ולהגיע לחקר האמת. ביחידה הארצית לחקירות הונאה רצו להסתער על הפרשה העלומה והחמורה בה נקשר שמו של נתניהו כבר בחודשי הקיץ. אחד מהם סיפר באחרונה לעמיתיו כי היה רגע שבו ניתן להם  האישור לפרוץ — אלא שאז הגיעה הנסיגה. "מבחינת צמרת התביעה הכללית התיקים של נתניהו הם צרה צרורה, שכולם היו שמחים להיפטר ממנה", אומר אדם שמשקיף על ההתרחשות, "הזמנים של מזוז ומשה לדור עברו מהעולם".  

פרקליט המדינה שי ניצן בכנס בבר אילן, בשנה שעברה
פרקליט המדינה שי ניצןצילום: מוטי מילרוד

כדי להצדיק את הליכתו על בהונות ואת הרוח הצוננת הנושבת מכיוונו משתמש מנדלבליט בטיעונים מוכרים מהעבר: לשיטתו, היועץ הוא המבוגר האחראי שמציל את מערכת אכיפת החוק מציידי הראשים במשטרה ובפרקליטות, שרואים לעתים צל הרים כהרים. הוא מבהיר בלהט שאינו מוכן שנגד נתניהו תתנהל חקירה בסגנון פרשת הרפז, שהתרחבה לדעתו לאזורים סהרוריים — לרבות חקירתו שלו באזהרה. הוא טוען בתוקף שלא העניק לנתניהו כל הנחת סלב, ולראיה, הכל נבדק ונחקר ובקרוב ייחשף.

אולם הרושם של בני שיחו הוא שהיועץ לא יטלטל את הספינה אם לא ינחתו על שולחנו ראיות מוצקות הזועקות שחיתות. הבעיה היא שראיות כאלה אף פעם לא מופיעות מעצמן, ומנדלבליט כנראה לא יזכה לקבל תצהיר חתום בידי נתניהו, שבו יודה ראש הממשלה במעשים פליליים. יועץ משפטי שחושש לקחת סיכונים או לנהל קרב מוחות אמיץ עם הצמרת לא יצליח למגר את השחיתות השלטונית; הוא יאפשר לה לשגשג ובכך ימעל בשליחותו. 

הרשעתו של אולמרט החלה בהחלטה לחקור רישומים סתומים אך מעוררי חשד ביומנים הממוחשבים של שולה זקן. פרשת רשות המסים החלה ביוזמה של קצין מודיעין ששם לב לריבוי שיחות הטלפון בין מאכער מפרשה אחרת לבין צמרת הגובה הלאומי. פרשת הולילנד נולדה מהצעה של נוכל, זייפן ושקרן מועד לספק ראיות נגד בכירי השלטון הארצי והמקומי תמורת הקלות וכספים. כל אחת מהפרשות הסתיימה בהרשעה פליליות רק בשל חשדנות בריאה, לקיחת סיכונים והמנדט שניתן לחוקרי המשטרה לצלול למעמקי הקשר בין הכסף הגדול והפוליטיקה, ללא הפרעות, זריעת ספקות שיטתית ופיקוח לוחץ ומסרס. 

כל אחת מהפרשות האלה היה אפשר לחסל על נקלה: לערער את החשד שעוררו רישומי סכומי הכסף ביומנים של זקן (אולי אלה תשלומי משכנתא?), להתנגד לכריתת הסכם עד מדינה עם אדם כשמואל דכנר (שעלול לקרוס על דוכן העדים), לעצור יוזמה יצירתית של קצין מודיעין (בגלל שיחות טלפון פותחים בחקירה סמויה?). בכל אחת מהפרשות הללו היו כאלה שניסו להפריע: בכירה בתפקיד מפתח באגף החקירות ניסתה לבלום את חתימת הסכם עד המדינה עם דכנר, עד שמזוז הורה לה בתקיפות, בישיבה שנערכה במשרדו בחצות הליל, לפעול ומיד. קצין משטרה בכיר ביותר שראה לראשונה את יומני זקן, עם שמותיהם של אורי מסר וטלנסקי לצד סכומי כסף, הגיב בפסימיות: "הם יאמרו שהם קנו דירה ביחד". גם בפוטנציאל של פרשת רשות המסים היו מי שפקפקו. אבל אז ישבו בצמרת התביעה הכללית אנשים שהבינו שגם אם נוח יותר לחנוק את הסיפורים על הקודקודים מאשר להסתער עליהם, מוטלת עליהם האחריות לשרת רק אינטרס אחד: הציבורי.  

הפרשה המתרגשת על נתניהו וסביבתו נחתה על שולחן היועץ לפני חודשים ארוכים. קשה להבין מדוע במקום לפתוח מיד בחקירה בחרה חבורת משפטנים מטעם המדינה — ובראשה מנדלבליט — לדגור על הביצים הלוהטות האלה זמן רב כל כך, מבלי להסביר לציבור במה דברים אמורים. הדבר מחייב הסבר משכנע מאוד מצד כל מקבלי ההחלטות בתביעה הכללית. בקרוב, כשהכל ייצא לאור, ייאלץ מנדלבליט למסור דין וחשבון נוקב לא רק על מעשי נתניהו, אלא גם על מעשיו שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker