חיים לוינסון

המדינה והכנסת משלמות 6 מיליון שקל בשנה עבור אלף מקומות חניה בחניון הלאום סמוך לקריית הממשלה בירושלים, למרות שחניונים אלו נפתחו בחינם לציבור הרחב לפני שנתיים וחצי.

חניון הלאום נבנה בראשית העשור הקודם, במקביל להרחבת קריית הממשלה בגבעת רם בירושלים והעברת אלפי עובדי מדינה לעבודה בקריית הממשלה. את החניון בנתה חברת שפיר בשיטת BOT, כאשר היא מימנה את הקמת החניון בן 1,800 המקומות. הוא נפתח לשימוש ב-2004. ב-2014 הונפקה שפיר הנדסה בבורסה. לפי הדו"חות הכספיים של החברה לשנת 2015, חברת הבת חניון הלאום הכוללת את החניון והסינמה סיטי מפרטת אודות הכנסותיה מהמדינה.

במסגרת התחייבויותיה בחוזה, המדינה רכשה  אלף 230 ימי חניה בשנה, ב-26 שקל ליום צמוד למדד. במקביל התקשרה הכנסת עם חניון הלאום בחוזה דומה, שכלל הפעלת שאטל ושכירת מקומות חניה. בסך הכל מעבירה הכנסת מיליון שקל בשנה לחניון והמדינה מעבירה 6 מיליון שקל.

מאז פתיחת החניון, נגבה מחיר של 30 שקל עבור חניה ליום. אבל בתחילת 2014, החלה שפיר להפעיל את מתחם הסינמה סיטי ב-2 קומות מסחריות שנבנו מעל החניון. כדי למשוך לקוחות למתחם, החניה נפתחה חינם לכל דיכפין ללא הגבלת זמן, כך שרבים מאורחי הכנסת ומשרדי הממשלה חונים בחינם, בעוד המדינה כבולה בחוזה וממשיכה לשלם מיליונים עבור חניות החינם.

מהכנסת נמסר: "הכנסת לא משלמת עבור מקומות חנייה, אלא התשלום הוא עבור בניית החניון, התשלום נעשה לשיעורין, במהלך כל שנה מיום הפעלת החניון לפני כעשור. ההסכם בנושא נעשה בשנת 2000 על ידי המשרדים בקרית הממשלה ביחד עם הכנסת, ובתום התקופה החניון עובר לבעלות משרדי הממשלה והכנסת.

לכנסת יהיו אז באופן קבוע 300 מקומות חנייה נוספים שיקלו על מצוקת החניה החמורה לבאי הכנסת, ובמהלך שנות התשלום, המפעיל צריך להעמיד לרשות הכנסת 450 מקומות חנייה ביום ללא תשלום. חניון הלאום היה שנים רבות בתשלום אותו קיבל המפעיל מהקהל הרחב בעוד אורחי משרדי הממשלה והכנסת חנו בחינם. מכול מקום, כפי שהוסבר, אין שום רלוונטיות לעובדה שכרגע החניון (מאז הפעלת מתחם הסינמה סיטי) הוא ללא תשלום, דבר שיכול גם להשתנות שוב בעתיד".

ממשרד האוצר נמסר: "חניון כיכר הלאום הוקם ע"י יזם פרטי במכרז פומבי בשיטת D.B.O.T. בהתאם לתנאי המכרז, כחלק מהשתתפות המדינה בעלויות ההקמה והתפעול של החניון, קיימת התחייבות רכישה של המדינה כנגד הקצאת 1,000 מקומות חניה לשימוש עובדי המדינה בקרית הממשלה. כמו כן, היזם המפעיל מחויב מכוח ההסכם עמו לשמור מקומות חניה פנויים עבור עובדי המדינה. התשלום השנתי בשנתיים האחרונות להשלמת התחייבות הרכישה הוא כ-6 מיליון ש"ח".

משפיר הנדסה נמסר: "התשלום המוגדר עבור חניה בחוזה הזיכיון כולל בתוכו תשלומים כבדים עבור הקמת פרויקט ענק בסדר גודל של כ-45 אלף מ"ר, ומגלם גם תשלומים עבור תחזוקת החניון על כל מערכותיו לאורך כל תקופת הזיכיון ותפעול החניון לשביעות רצון המשתמשים למשך אותה תקופה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker