מירי רגב בדיון סוער בכנסת: "ויקטור צ'נדלר עומד מאחורי הרפורמה של פקידי האוצר"

מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, איים לעזוב את הישיבה אם לא יתייחסו בהגינות אל פקידי האוצר ואמר כי "כתוצאה מהרפורמה לא יפגעו תקציבי הספורט" ■ ח"כ מיקי זוהר הציע לשמש מתווך בין הצדדים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

עימות חריף פרץ היום בין שרת התרבות מירי רגב לפקידי האוצר בדיון שקיימה ועדת הכספים בהעלאת המסים על כספי הגרלות והימורים. רגב טענה בישיבת הוועדה כי "ויקטור צ'נדלר, בעל אתר ההימורים המקוון, עומד מאחורי הרפורמה של פקידי האוצר. צ'נדלר הוא הווינר האמיתי מהרפורמה. הוא בוודאי ישלח כעת פרחים לפקידי האוצר". מנגד, מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שעמד בראש הווועדה שהמליצה על השינויים, הודיע כי אם לא יתייחסו בהגינות אל פקידי האוצר, הם יעזבו את אולם הדיונים.

בישיבה הסוערת השתתפו, בין היתר, יו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס; נציגי רשויות, שמעון מזרחי, יו"ר קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב; שמואל פרנקל, יו"ר מינהלת הליגה בכדורסל; אורן סמדג'ה ויעל ארד.

במסגרת חוק ההסדרים, מבקש האוצר להעלות את המס על כספי זכייה מהגרלות והימורים מ-30% ל-35% ולהקטין את הפטור ממס על כספי הזכייה מ-50 אלף שקל כיום ל-5,000 שקל. כמו כן, מבקש האוצר שהמועצה להסדר הימורים בספורט תעביר כחצי מיליארד שקל בשנים 2017-2018. בגופי הספורט טוענים כי ההחלטה תקטין את המימון לענפים השונים ותפגע בהם.

רגב אמרה כי "מדובר ביום גורלי ושחור לספורט הישראלי. הלוואי שמשרד האוצר יכניס את היד לכיס העמוק - לא יודעת על חשבון מה - ויממן את הספורט. כרגע, המועצה להימורים בספורט היא המממן של הספורט במדינה. פגיעה בטוטו היא פגיעה בספורט הישראלי כי לא יהיו מגרשים, מתקנים, אולמות ובכלל זה הפריפריה, השכונות והחלשים. מי שלא יפגע זה לא מרכז הטניס ברמת השרון ומרכז הגולף בקיסריה אלא מתקנים בדימונה, קריית שמונה וסחנין".

רגב הוסיפה כי "הלוזר של הרפורמה של פקידי האוצר הוא הספורט הישראלי. התפקיד שלנו הוא להבהיר בצורה חד משמעית שאין להצביע בעד מסוי על הטוטו. הגיע הזמן להגיד לפקידי האוצר שאת כל החלומות שלהם להביא כסף יעשו במקום אחר. הספורט הוא לא פרה חולבת של האוצר".

במהלך הדיון הוחלפו דברים קשים. ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) קרא לרגב: "תסתמי את הפה". רגב השיבה: "מעניינים אותו הפלשתינאים ולא מגרשי הספורט בטייבה".

הסערה בוועדת הכספיםצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), שניהל את הישיבה, אמר כי "ישנם במדינת ישראל שני גופים משמעותיים שמהותם הימורים חוקיים כמו הטוטו והפיס והם מכניסים את הכספים ומוציאים אותם באמצעות הממשלה ועל פי המדיניות שלה למטרות טובות: חינוך, תרבות וספורט. אנו רוצים לשמר ולחזק את הגופים הללו כי הם מטיבים עם הציבור. מצד שני, אין למדינה כוונה לעודד הימורים חוקיים או בלתי חוקיים והיא רוצה לצמצם את היקף ההימורים כי בסופו של דבר הימורים זה לא בהכרח דבר חיובי. מטרתנו היא למצוא את הדרך המאוזנת והנכונה: למנוע כמה שיותר הימורים ומצד שני לא לפרק את הספורט שנשען על כספי ההימורים".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר כי "הדיון מיותר כי מעבר לעשות הצגה ודמגוגי  סיכמנו עם משרד התרבות שפתח את הסיכום הזה שתקציבי הספורט לא יפגע". רגב התפרצה לדבריו ואמרה: "תביא 600 מיליון שקלים".

באב"ד הוסיף כי "אם לא היתה רפורמה, האם מישהו היה מתחייב שהרווחים של הטוטו היו יורדים? גם בלי הרפורמה אין הבטחה בצורה בסלע לגבי זה. לפי התחשיבים שלנו, לא תהיה פגיעה בספורט".

באב"ד הודיע כי יסכים להגיע להסכמות בעניין העלאת המסוי ואמר כי "הודענו לרגב שנושא המסוי יטופל. אם אגיד מספר, אז יפתחו נושא חדש. אני לא סומך על אנשים. לפני ההצבעה נסגור את המספרים". ח"כ זוהר אמר בתגובה כי הוא מוכן לתווך בין הצדדים.

באב"ד הבהיר כי ההימורים על מירוצי סוסים בחו"ל לא יימשכו (מהלך שלא נכלל בהצעה הנוכחית שנדונה בועדה) וכך גם מכונות המזל. באב"ד מתח ביקורת על הוצאות השיווק של מפעל הפיס ואמר שאין סיבה שהזכיינים של הטוטו והפיס ירוויחו 7% לעומת 5% בעולם ושהוצאות התפעול בהם יהיו גבוהות לעומת גופים אחרים.

יו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס, תקף את משרד האוצר ואמר כי "יש פה צביעות אחת גדולה. מבחינתי שיסגרו את הטוטו והלוטו ואותם פקידי אוצר, שלא מביאים שקל, שיביאו את כל הכסף. הראשונים שייפגעו הם הפריפריה ואז נשמע את כולם שמבהירים שצריך להעביר כסף לפריפריה. החבר'ה באוצר לא הביאו כסף, רק הסבירו איפה אפשר לקצץ".

איתי טמקין מאגף התקציבים באוצר הסביר כי העלאת המס על כספי הזכייה והזכיות יגדילו את הכנסות המדינה ממסים בכ-40 מיליון שקלים. הוא הדגיש כי נציגי המשטרה מסרו לאוצר כי החלשת ההימורים החוקיים תפחית את ההימורים הלא חוקיים.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) טענה כי "היה פה גיוס מרשים (של נציגי רשויות ואגודות ספורט). יש פה את ראשי הספורט שקיבלו ווטסאפים וטלפונים משרת הספורט מירי רגב להגיע לדיון כאילו הספורט עומד להיסגר. אז אלו שגויסו ואלה שלא, חשוב שיידעו את הנתונים האמיתיים - והם מראים שההכנסות הוכפלו בשנים האחרונות והגיעו למחזור של 10 מיליארד שקל בשנה אך התרומה לקהילה ירדה. אז לאן בדיוק הכסף הלך? למשכורת של הפיס והטוטו, ועמלות גבוהות של זכיינים. אנחנו בעד הספורט אבל אנחנו גם בעד החלשים, לצערי יש פה הרבה דמגוגיה".

עזריה הוסיפה כי "השער להימורים הלא חוקיים מגיע דרך הדוכנים וההימורים החוקיים, הדרך להידרדרות כלכלית קצרה מאוד. שר האוצר השקיע בתכנית חומש לבניית כיתות בתקציב הקרוב, ואין שום סיבה שתלמיד ילמד בכיתה שנבנתה מכסף של הימורים של השכבות החלשות ביותר בחברה. הספורט צריך להיות למען החלשים ולא על חשבון החלשים". בתום דבריה, הוצאה עזריה מהדיון על ידי היו"ר מיקי זוהר.

יו"ר מכבי ת"א בכדורסל, שמעון מזרחי, התריע: "אל תפגעו בספורט. המהלך יגרום לכך שהרבה מועדוני ספורט ייסגרו והילדים יילכו למקומות שאנו לא רוצים שהם יילכו. יש להעמיק את ההסברה נגד הימורים. מי שרוצה להמר בצורה חוקית ויש לו הסברה יקבל גם אזהרה. אחרת, כל ההימורים הבלתי החוקיים יפרחו".

בני ביטון (ליכוד), ראש עיריית דימונה, טען כי " אם לא יהיה כספי טוטו ומפעל הפיס - זה סגירת השלטון המקומי. אין לי בעיה שיבטלו את ההימורים, רק שיצבעו את הכסף ומנכ"ל האוצר יגיד מאיפה מביאים את הכסף. הייתי צריך להקים 3 אולמות ספורט כדי שיוקמו מתקציב הטוטו, ובסוף מהתקציב השוטף הקמתי את אולמות הספורט. מאיפה אתה רוצה שאני אביא את הכסף?".

ביטון גם הודיע כי בכוונתו להביא מירוצי סוסים לעירו. בתגובה, העיר לו ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "תביא תעשייה לדימונה ולא מירוצי סוסים".  ביטון השיב לו: "תבקר בנגב ואל תשב בכנסת ותמתח בקורת". ביטון גם קרא לעבר ח"כ רחל עזריה: "את מנותקת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker