הצעת חוק: חברות הביטוח יישאו בנטל הפיצויים לנפגעי השריפה גם אם נגרמה מטרור

מגיש ההצעה, ח"כ שמולי: "מדובר באסון לאומי וחברות הביטוח צריכות להפסיק לעשות את מה שהן מצטיינות בו - להתחמק ברגע האמת"

צבי זרחיה
איציק שמולי
איציק שמוליצילום: מיכל פתאל
צבי זרחיה

חברות הביטוח ישאו בנטל הפיצויים לנפגעי השריפה המבוטחים - גם אם הוכרז כי אלו נגרמו על רקע אירוע טירור - כך מציע ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) בהצעת חוק חדשה לתיקון חוק מס רכוש וקרן הפיצויים,

הצעת החוק, שעליה חתמו עשרות חברי כנסת ממרבית הסיעות, מבקשת להכניס תיקון לחוק מס רכוש ומתייחסת בהוראת שעה לאסון הספציפי הנוכחי, כך שהכרזה על אירוע טרור אינה מבטלת את חבותן של חברות הביטוח לשאת גם כן בעלות הפיצוי. באופן זה, המדינה עדיין תהיה חייבת לפצות את כלל הנפגעים, אולם אלה שהיתה ברשותם פוליסה פרטית טרם האסון יוכלו לממש גם אותה ולקבל מחברת הביטוח סכום נוסף בגובה ההפרש בין מה שנותנת המדינה לבין מה שהובטח להם על ידי חברת הביטוח בפוליסה הפרטית.

שמולי הסביר כי מבחינת אחריות הפיצוי כיום, לפי החוק הקיים, במידה והנזק נגרם כתוצאה מפעולה חבלנית מכוונת (שעליה רשאית להכריז מערכת הביטחון) אזי הפיצוי ניתן באופן מלא מהמדינה על ידי קרן מס רכוש, וחברות הביטוח פטורות מתשלום באופן מלא. במקרה כזה, הנפגעים העיקריים יהיו אלה שהקפידו לבטח את המבנה ו/או את תכולתו באופן פרטי ויפגעו בשל תקרת הפיצוי הנמוכה יחסית מאת המדינה (בהשוואה למה שיכלו לקבל מחברת הביטוח).

כך, למשל, במידה ותושב חיפה ביטח את הבית ותכולתו בגובה של 2.5 מיליון שקל, ולאחר האסון קיבל פיצוי ממס רכוש בשיעור של 1.5 מיליון שקל - חברת הביטוח תכסה את ההפרש בין הפיצוי המובטח בפוליסה - מיליון שקלים. לבסוף, שר האוצר בהתייעצות עם הממונה על שוק ההון והביטוח יקבע את הסדרי השיבוב (התחשבנות) בין המדינה ובין חברות הביטוח לאחר הכרזה על נזק מסוג זה.

שמולי הוסיף כי  "אני שמח שהצלחנו לכנס תחת הצעת חוק יצירתית וטובה קואליציה רחבה מאוד של ח"כים מרוב המפלגות. האבסורד במצב החוקי הנוכחי הוא אדיר: המדינה אמנם מפצה את כלל הנפגעים, אבל בפיצוי נמוך ביחס לגובה הנזק. אין שום סיבה שאת ההפסדים יספגו דווקא אלה שנשרף להם הבית במקום שחברות הביטוח, שלהן הם שילמו כל החיים עבור ביטוח הבית, יישאו גם כן בנטל הפיצוי. מדובר באסון לאומי וחברות הביטוח צריכות להפסיק לעשות את מה שהן מצטיינות בו - להתחמק ברגע האמת. ההצעה תעזור לנפגעים לעמוד על הרגליים ואני קורא לממשלה לסייע לנו בקידומה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker