הח"כים הפילו את הצעת האוצר למס על פיצויי פיטורים מעל 37,500 שקל - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הח"כים הפילו את הצעת האוצר למס על פיצויי פיטורים מעל 37,500 שקל

ההצעה היתה פוגעת בשכרם של הח"כים העומד על 40,525 שקלים בחודש ■ הח"כים דרשו להעלות את רף השכר ממנו ימוסו ההפרשות לפיצויים לקופת גמל ל-50 אלף שקלים ומעלה

4תגובות
ח"כ גפני בוועדת הכספים בכנסת, לפני שבועיים
אוליבייה פיטוסי

בוועדת הכספים אין רוב להצעת האוצר להטיל מס על פיצויי פיטורים על שכר מעל 37,500 שקל  בחודש, ורוב חברי הוועדה דורשים להעלות את הסכום ממנו יוטל מס על הפרשות לפיצויים ל-50 אלף שקל בחודש.

יצויין ששכר חברי הכנסת הוא 40,525 שקל בחודש, וכך, בעצם, הם דחו הצעה שאמורה היתה לפגוע גם בשכרם שלהם. באמצעות ישום ההצעה ביקש האוצר להגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכ-700 מיליון שקל.

בישיבת הוועדה שנערכה היום בנושא הצעת הממשלה, שנכללה בחוק ההסדרים, הודיע יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שהוא מוכן להמשיך לדון בחוק רק אם תשונה תקרת ההטבה לשכר של 50 אלף שקל ומעלה.

סגנית הממונה על התקציבים באוצר, יעל מבורך, הביעה התנגדות לכך, ואמרה כי "רוב האוכלוסייה נהנית מהדבר הזה. בסוף רף הכניסה לחוק הזה הוא של 37.5 אלף שקל ברוטו ורוב העובדים שהרבה מעל זה עם שכר של 40 אלף שקלים ו- 50 אלף שקל".

גפני השיב לה "לא היה חבר כנסת אחד - בקואליציה ובאופוזיציה - שתמך בהצעה כפי שהיא, למעט ח"כ רחל עזריה".

גפני גם הודיע שיו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), ביקש ממנו לפעול בהכנת החוק הזה, כך שתקרת ההטבה תחול רק על מי שמשתכר 50 אלף שקל בחודש  ומעלה. 

סגנית הממונה על התקציבים, יעל מבורך
מוטי מילרוד

גפני אמר למבורך: "אם לא תסכימו להצעה שלנו נפצל את החוק הזה מחוק ההסדרים".  קודם לכן, הציע מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), לפצל את הסעיף הזה מחוק ההסדרים.

זוהר אמר כי "משמעות החוק היא פגיעה באנשים ששכרם גבוה ולא תמיד גבוה מאוד, ואין תכלית לחוק מעבר לרצון לקחת מאנשים כסף. מדובר בלקחת מהם בערך 500 שקל בנטו רק כדי להגדיל את קופת המדינה. מהלך כזה יגרום שאנשים ייפנו לחו"ל, למשל עובדי היי-טק. אני כחבר קואליציה ועוד כמה מאיתנו לא נצביע בעד החוק הזה ומבקשים לפצלו מחוק ההסדרים".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי "מי שבראשית חייו הרוויח מעט, ואז בין גילאי 35 ל-45 למשל הרוויח שכר גבוה, 40 אלף שקל לדוגמה, אך אחרי זה בגיל 45 הוא מפוטר, אם החוק הזה עובר כפי שהוא, אנחנו בעצם נעודד אותו דווקא בנקודה זו למשוך משיכה הונית את אותם פיצויים כי  הוא לא יודע מה יקרה אתו. כלומר, במודע מעודדים אותו למשוך את הכסף במקום להשאיר אותו בקופת הגמל וזה עוד כשאנחנו רוצים לסייע לשוק ההון".

עזריה אמרה, כי היא "לא מבינה את המאבק למען אלה שמרוויחים את השכר הגבוה במשק. הרי מי שמרוויח עד 30 אלף שקל לא ישלם את המס. אני מרגישה קצת לא בנוח כאילו אנחנו חברי הכנסת, נלחמים להעלות מעל ל-50 אלף שקל על מנת להגן על השכר שלנו כחברי הכנסת ושלא נשלם את המס על הפרשות הפיצויים לקופת גמל".

אוליבייה פיטוסי

בהצעת זוהר תמכו ח"כים מהאופוזיציה כמו מיקי לוי (יש עתיד) שאמר כי "אנחנו בעד הפיצול. החוק לוקח בחשבון כאילו אנשים מרוויחים שכר גבוה לאורך כל הקריירה שלהם למרות שבפועל אין הדבר כך, ודווקא בתקופות שאנשים מרוויחים שכר גבוה לא צריך להעניש אותם".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "אדם לא מרוויח כל החיים הכנסה של 40 אלף שקל בחודש. בתחילת הקריירה בוודאי מרוויח פחות ולעיתים מפוטר והחוק לא לוקח בחשבון את כל משך עבודתו".

נציגי הארגונים הכלכליים והלשכות המקצועיות הביעו התנגדות לתקרת השכר להטבה. יו"ר ועדת המסים בלשכת רואי החשבון, ג'ק בלנגה, הזהיר כי "אנשים לא יפקידו כספים בקופות גמל וגם לא יזרימו כספים אפילו לנדל"ן אלא יירכשו נכסים ודירות בחו"ל וכדומה. לא יתכן שאת הכסף ייקחו מהנטו של העובד אלא מסכום ההפקדה.

"החוק הזה פוגע באוכלוסיות רחבות הרבה מעבר למטרה המוצהרת, פוגעת בנכים, ביורשים וכדומה. המדינה מחפשת דרך לקבל 700 מיליון שקל, אך יש כאן פגיעה בהטבות עתידיות של העובדים. יש כאן פגיעה קשה בהטבות חשובות של אנשים מבלי לדון בהן כי זה גם בא בתוך חוק ההסדרים ולא ניתן לדון בכל המשמעויות וההשלכות".

סגן נשיא לשכת העצמאיים בישראל (לה"ב), איתן צחור התריע כי "בסוף ישלמו העצמאיים המעבידים הם ישלמו ולא העובד כי אף עובד לא ישלם אותו ולא יקבל שכר נמוך יותר ולו בשקל אחד, כלומר הטלת נטל נוסף על כתפי המעסיק העצמאי. ויש כאן גם מס כפול - כי מס על כל הפרשי הריבית וההצמדות בעתיד, כלומר גם מיסוי בהפקדה וגם במשיכה".

יו"ר קלי סוכנות לביטוח, מנחם קלי: "זה עוד משהו ל'חברות ארנק', השחקנים האלה חזקים מאוד ויידעו לעשות את החישובים וזה יביא להפסדי מס גבוהים בסדרי גודל של הכספים שביקשו להשיג בחוק הזה. החוק הזה פוגע באוכלוסיות רבות ובחוקים אחרים. למשל, בחוק זכויות פנסיוניות של בני זוג שנפרדו, שאז ישלמו שיעור מס הרבה יותר גבוה מהחוק הנוכחי ולא יתכן שוועדה אחת מקבלת החלטה שסותרת חוק שנעשה בוועדה אחרת, עבודה ורווחה.

"בחוק חלוקת נכסים פנסיוניים בין בני זוג קובע שהמס יהיה שונה בין מי שמרוויח יותר. למשל, לבת הזוג שלא מרוויחה כלל, במקרה כזה אם נפרדים – שיעור המס ששולם עבורה יותר גבוה ממה שהיא תקבל בפועל. מעבר לזה, החוק בהחלט יגיע לקבוצות נרחבות בניגוד לכתוב בדברי ההסבר שנוגע רק ל-5%, אלא יביא לכך שגם אוכלוסיית שכר בינונית ומטה אם מקבל פיצויים מוגדלים".

נציג האוצר, כפיר בטט, ניסה להסביר את ההצעה ואמר כי "החלת תקרה על הטבת המס היא משהו רוחבי בכל אפיקי הטבות המס ואין כל סיבה להחריד את העניין הזה של הטבת מס על פיצויי פיטורין".

עם זאת גפני וח"כים בוועדה הסכימו לאשר את החלק השני של הצעת החוק, הקובעת כי כספיי הפיצויים שהופרשו שייכים לעובד והמעסיק לא יוכל למשוך אותם בחזרה במקרה של התפטרות העובד או בנסיבות שאינן מזכות בתשלומי פיצויים רגילים.



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם