"החברה הערבית בישראל זקוקה לקידום וישראל זקוקה לאוכלוסייה ערבית חזקה"

השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, דיברה בוועידה הכלכלית של החברה הערבית בנצרת על המאמצים לצמצום הפערים ■ בין היתר, התייחסה גם לתוכנית 922 לקידום המיעוטים: "הכוונה היא להטמיע תרבות שונה של הקצאת משאבים"

אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאלצילום: עופר וקנין
אלירן רובין

“אנחנו פה כדי ליצור מצב שבו החברה, על כל גווניה תוכל לחיות יחד, עם שוויון הזדמנויות מלא - אבל ישראל רחוקה מזה מרחק רב”, כך אמרה הבוקר השרה לשוויון חברתי, ח”כ גילה גמליאל בוועידה הכלכלית של החברה הערבית בנצרת. “הפערים הללו מהווים איום על המרקם העדין של האוכלוסייה. זה מחייב ראייה הוליסטית שמתחשבת בצורכי כל האוכלוסייה.

“שוויון עושים יחד. החברה הערבית בישראל זקוקה לקידום וישראל זקוקה לאוכלוסייה ערבית חזקה. המדינה נכונה לתת והאוכלוסייה הערבית נכונה לקבל. המשימה המרכזית שלי היא גיוס ורתימה של חכ"ם, ארגונים ורשוויות מקומיות, כמו גם התקשורת וחברות פרטיות לצורך כך. שוויון עושים בנועם, לא מתוך זעם. אני רוצה לבשר שהיום אחרי הרבה ביורוקרטיה הצלחנו להעביר חלק מהכספים לבתי הספר הנוצריים”, אמרה השרה.

גמליאל התייחסה אל תוכנית 922 לקידום מיעוטים. “בשיתוף ראש הממשלה ומשרד האוצר הצלחנו להעביר את החלטה 922 - והיד עוד נטויה. זו תוכנית היסטורית שתביא לקפיצת מדרגה במצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל ולא רק בשל הכספים אלא בשל העקרונות שהיא כוללת.

“שינוי משמעותי לא ייתבצע ללא שינויים בחינוך ובהשכלה הגבוהה. כדי לבצע שינוי כלכלי יש לכלול מספר היבטים והתוכנית כוללת תשתיות פיזיות של דיור, תחבורה, וגם את החינוך הבלתי פורמלי”, ציינה.

“הכוונה היא להטמיע תרבות שונה של הקצאת משאבים שתבטיח לחברה הערבית באופן קבוע חלק הוגן מהתקציבים הממשלתיים. זו לא טובה שאנחנו עושים לאף אחד. זה מגיע לאזרחים הערביים בזכות ולא בחסד. במסגרת ההחלטה חלק מהקצאת התקציבים תיעשה תוך העדפה מתקנת. עיקרון נוסף הוא שיתוף הרשויות המקומיות בעקביות. הממשלה מכירה בצורך הזה”.

לבסוף ציינה גמליאל כי “המורכבות של 922 היא ייתרונה, יישומה מחייב מעורבות של 60 רשויות מקומיות ו-14 משרדיים שונים, ועל אף הקשיים היא יצאה לדרך ותפעל עד השקל האחרון. לא מדובר בהבטחות אלא במעשים של ממש”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker