סופית: אושרו הגבלות הדייג בים התיכון - הדייגים יפוצו ב-16 מיליון שקל

התקנות מגבילות בעיקר את דייגי המכמורת שמכחישים כי הסבו נזק לקרקעית הים, ואלה מאשימים את ועדת הכלכלה בחיסולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייג בנמל יפו, 2012צילום: ניר כפרי

תקנות הדיג בים התיכון שנועדו להגן על הדגה והסביבה הימית, אושרו החודש סופית על ידי ועדת הכלכלה בראשות חבר הכנסת איתן כבל, לאחר שהוסדר נושא המע''מ שישולם כפיצוי לדייגים. למעשה, התקנות כבר אושרו, כולל פיצוי בסך 16 מיליון שקל לדייגים. אלא, שדיון על מי ישלם את המע''מ על הסכום עיכב את יישומן. החודש סיכם כבל עם משרד האוצר, כי המשרד ישלם את המע''מ, ובכך התאפשרה הוצאת התקנות לדרך.

התקנות מגבילות את הדיג בעונת רביה ומרחיקות את ספינות המכמורות (העושות שימוש ברשתות דייג) מהחוף. זאת, לאחר שבדיקות שנעשו העלו, כי בשנים האחרונות הרס דיג המכמורת את קרקעית הים, כיוון שבוצע באמצעות רשתות נגררות, שסחפו עמן לא רק דגים הראויים למאכל, אלא גם שוניות ודגיגונים שנזרקו מתים בחזרה ובכך נפגע וצומצם  מלאי הדגה בים. אחד המכמורתנים אמר היום כי רק ספינת מכמורת אחת נגררת על גלגלים ומסבה נזק כמתואר לעיל, ואילו שאר הספינות אינן פוגעות בסלעי הים. המכמורתנים, שמתנגדים לתקנות, הציגו מסמך מומחים נגדי שקבע כי התקנות מחמירות מדי, ותקף את מסקנות המחקר שערכה חברת המחקרים טאסק עבור החברה להגנת הטבע נגדם.

כ-27 ספינות המכמורת קיבלו אישור דייג ממשרד החקלאות, אולם לא כולן פעילות. כ-20 מכלל דייגי המכמורת טוענים, כי על אישור התקנות בועדת הכספים נודע להם בימים האחרונים, והם מאשימים את כבל בנסיון לחסלם. לדבריהם, כבל הבטיח לקיים דיון נוסף בוועדת הכלכלה טרם אישור התקנות. כבל הכחיש היום את הדברים וציין, כי ניתן לראות בפרוטוקול הדיון, שהתקנות אושרו לפני כמה חודשים, וכי הוא נטל על עצמו זה הסדרת המע''מ בלבד.

בינתיים דורשים שניים מחברי הכנסת שהשתתפו בדיונים בנושא בוועדת הכלכלה, חאג' יחיא ואיתן ברושי, דיון נוסף באישור התקנות. לטענתם, החלטתו של כבל, כאילו בשמם, נעשתה ללא ידיעתם והם דורשים דיון נוסף בנושא אישור התקנות בוועדת הכלכלה כפי שהבטיח כבל בפרוטוקול המצולם והמתועד.

דייגי המכמורת טוענים, כי בישיהם מסמך שנכתב על ידי ארבעת המומחים הבכירים בנושא הדיג בישראל ובעולם, ד"ר דור אדליסט, ד"ר דני גולני מאוניברסיטת תל אביב, ד"ר אורן סונין האחראי על תחום הים התיכון במשרד החקלאות וד"ר מנחם בן ימי הנחשב לאחד המומחים הגדולים לדיג בעולם. הארבעה קובעים, בין השאר, במסמך משותף כי הטענות של החברה להגנת הטבע, המנהלת מאבק כנגד דיג המכמורת, אינן מדוייקות. מחקר כלכלי שביצעה לפני כשלוש שנים חברת טאסק עבור החברה להגנת הטבע קבע, כי 22 כלי שיט של דיג מכמורת מסבים נזק של 862 מליון שקל למשק ופוגעים בקיימות הדגה בים התיכון.

הדייגים ציינו כי "הטענה כאילו 80% משלל המכמורת מורכב מדגים שטרם התרבו הנה מופרכת. כאשר לא יהיה קיים צי מכמורת, שלל הדיג של ענפי הדיג האחרים יגדל בכמויות מעטות ביותר ובשום אופן לא ייתכן תסריט בו שלל הדיג הכללי יוכפל. גם בטרם מבצעים שינויים בגודל עיניי הרשתות יש לערוך בדיקות התאמה בין גודל הדגים באוכלוסיות הדגים המקומיות בישראל, לבין גודל עיני הרשתות הרצוי. הפסקת פעילות המכמורתנים עלולה לגרום לשינויים ביולוגיים בלתי צפויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker