אחרי שהבנק סירב לתת לה משכנתא, נועה חריש מצאה פתרון יצירתי

כיצד הגיע אשה עובדת ומתפקדת לבקש מהציבור עזרה ברכישת דירה - ולא סתם דירה, אלא כזאת במחיר למשתכן?

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועה חריש. החליטה לפנות לציבור ולבקש ממנו הלוואה לרכישת דירה
נועה חריש. מבקשת הלוואה של 200 שקלים מ–3,000 איש ומתחייבת להחזיר עד השקל האחרון

>> לקריאת הטור המלא באתר הארץ

בהתחלה הורמו לא מעט גבות למשמע הבקשה שלה. אשה עובדת, מתפקדת, שמבקשת מהציבור עזרה ברכישת דירה, ולא סתם דירה, אלא כזאת במחיר למשתכן, לאחר שזכתה בהגרלה באפשרות לרכוש אותה. מוזר. מה למעורבות הציבור ולזה? מדוע צריך לסייע לאשה שאינה נזקקת? אבל המיזם של נועה חריש כמעט מתבקש, שכן בצד השני של המתרס עומד כחומה בצורה בנק שאינו מוכן לתת לה משכנתה.

נועה חריש מבקשת הלוואה של 200 שקלים מ-3,000 איש. היא מתחייבת להחזיר עד השקל האחרון, במתכונת של תשלומים חודשיים, 2,800 שקלים בחודש — כל חודש 14 מלווים יקבלו את כספם במלואו. כך יזכו היא וילדיה בקורת גג בטוחה, גם אם הבנק המלווה של הפרויקט לא מעוניין שתהיה לה כזאת.

חריש, בת 38, בעלת עסק לייעוץ עסקי, מגדלת שלושה ילדים במשמורת משותפת עם בעלה לשעבר. מתוך החלטה משותפת היא אינה מקבלת מזונות, וכך הטלפון שבישר לה כי זכתה במכרז דיור למשתכן ביקנעם היה מבחינתה בשורה לעתיד בטוח יותר — דירה משלה בפחות מ-700 אלף שקל. היא מיהרה לשלם 100 אלף שקל מקדמה, כדי לעגן את זכותה לרכוש, ופנתה לבנק המלווה של הפרויקט כדי לבקש משכנתא. אלא שהבנק דחה את בקשתה, משום שבעברה איחרה בתשלום הלוואה שנטלה, ולאחר בקשה חוזרת נענתה שהבנק חושש שהכנסתה נמוכה מדי ושלא תוכל לעמוד בתשלומי המשכנתא. גם כאשר הגרוש שלה התחייב להיות לה "לווה סולידרי", כלומר סוג של ערב, סורבה, משום שהוא לא הבעלים של הדירה.

אבל חריש לא היתה מוכנה לוותר והחליטה לפנות לציבור ולבקש הלוואה. לא נדבות, לא מתנות, הלוואה, של 200 שקל, בהליך שמפוקח על ידי רואה חשבון.

כדי להגדיל את חסכונותיה עזבה את דירתה השכורה, ולתקופה מסוימת הילדים גרים אצל הגרוש ואילו את החפצים פיזרה בין העסק שלה לבין חברים שאצלם היא לנה בימים האחרונים. את מיזם מימון ההמונים פירסמה בפייסבוק לפני עשרה ימים, והיא כבר מחזיקה במחצית מהסכום הנדרש.

>> לקריאת הטור המלא באתר הארץ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker