זליכה על סערת הצוללות: "צירוף מקרים כל כך גדול - נס או שחיתות; גילוי עריות בנושאים הכי קריטיים"

החשב הכללי בזמן כהונת נתניהו כשר אוצר: "הספינות שעל רכישתן דובר הן חלק ממתווה הגז, שבו המדינה התחייבה לממן את האבטחה על המתקנים" ■ "פרשת הצוללות מחייבת חקירת משטרה, כולל השאלה למה יעלון פוטר והעיתוי של הפיטורין"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו - דוד שמרון
ראש הממשלה בנימין נתניהו ועו"ד דוד שמרוןצילום: אמיל סלמן ומוטי מילרוד

"אני חוקר שחיתות כבר הרבה מאוד שנים, גם בתיאוריה וגם במעשה, ומניסיוני אני אומר בצורה הכי ברורה שיכולה להיות – צירוף מקרים כל כך גדול שיש פה זה או נס או שחיתות", כך אומר היום (ג') ל-TheMarker פרופ' ירון זליכה, ראש בית-הספר לראיית חשבון במכללה האקדמית קריית אונו ומי שהיה חשב כללי בזמן כהונתו של נתניהו כשר אוצר, בנוגע לפרשת הצוללות. זליכה הוזמן לדיון בנושא בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. 

"יש פה גילוי עריות של אנשים שהכניסו את עצמם במודע לסוגיות של ניגודי עניינים בנושאים שהם קריטיים לעם ישראל", טוען זליכה. "שמרון ידע שאסור לנתניהו לעסוק בעניינים שבהם שמרון עוסק. הוא מכיר את ההנחיה מ-2004 של היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, שלפיה אסור לנתניהו לעסוק בסוגיות של רכש או מכרזים, שבהם שמרון מעורב".

 לדברי זליכה, ההנחיה באה בעקבות הליך המכירה של בנק דיסקונט, בתקופה שבה הוא היה חשב כללי ונתניהו שר האוצר. "פתחתי את תיבת המכרזים ושלפתי חמש מעטפות. התברר שאחת המעטפות הוגשה על ידי שמרון, בשם לקוח שלו. מיד פניתי ליועץ המשפטי לממשלה ועידכנתי אותו על מעורבות שמרון וגם על כך שאחי הצעיר עשה התמחות במשרד שמרון-מולכו. מיד הועברה הנחיה שלנתניהו ולי אסור לעסוק בענייני שמרון-מולכו".

"שמרון ידע זאת, הוא לא רק ידע, הוא אפילו התרעם ואמר שמגזימים. אחרי חודשיים, אותו לקוח פרש מהמכרז ובהמשך אחי סיים את ההתמחות, כך שנתניהו ואני יכולנו להמשיך לנהל את המכרז. אבל, לאורך המשך הכהונה, עד שנתניהו התפטר מכהונתו כשר אוצר, היו מספר נושאים שהיו קשורים ללקוחות של שמרון. לא ערבתי את נתניהו בכך וגם לא עידכנתי, כי ידעתי שאסור לו לעסוק בעניינים הקשורים לשמרון.

לטענת זליכה, אם שמרון היה מגלה לנתניהו על המעורבות שלו - העסקה לא היתה מתבצעת, כי באותו הזמן שר הביטחון יעלון התנגד. "שמרון ידע על האיסור ולא גילה", הוא ממשיך. "בכך, לדעתי הוא עבר עבירה חמורה מאוד של כללי מינהל תקינים. מי שמכיר את פסק דין שבס (פסק הדין שבו הורשע שמעון שבס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, בהפרת אמונים בפרשה הנוגעת לקשרים עם מדינות זרות. ש"ש),  יודע שהעבירה היא לאו דווקא במעשה, אלא בהימצאות במצב שבו נפגע אמון הציבור. פה יש פגיעה חמורה מאוד באמון הציבור. כל מה שקרה כאן מחייב חקירת משטרה, כולל השאלה למה יעלון פוטר והעיתוי של הפיטורין.

פרופ' ירון זליכהצילום: עופר וקנין

"צריך גם לחקור את הקשר של הפרשה הזו למתווה הגז. הספינות שעל רכישתן דובר הן חלק ממתווה הגז, שבו המדינה התחייבה לממן את האבטחה על המתקנים. בכל מצב נורמלי, המונופול היה צריך לממן לעצמו את האבטחה. והנה, לפתע אנו מגלים שממלא מקום ראש המל"ל, אבריאל בר-יוסף, שהלל את מתווה הגז בדיונים, חשוד בפרשת שוחד. הדברים קשורים זה לזה כי העסקה של הצוללות היתה כרוכה בקניית ספינות שיגנו על מאגרי הגז, וגם לצוללות יש חלק בהגנה של אותם מאגרים".  

ממשרד א.ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות' נמסר בתגובה: "גם המקרה האמור הוא שקר וכזב. עו"ד שמרון כלל לא טיפל במכרז למכירת בנק דיסקונט בשום צורה ואופן. משרדנו ייצג (באמצעות עו"ד אחרים במשרד) את קבוצת רוטשילד, שהתעניינה בהשתתפות במכרז אולם לא הגישה כל הצעה לתיבת המכרזים. לפיכך, מר זליכה לא יכול היה לשלוף שום מעטפה מתיבת המכרזים עם הצעה מהקבוצה האמורה, משום שלא הוגשה הצעה כזו.

"משרדנו הוא זה שהביא עוד לפני תחילת הייצוג לידיעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שאנו עומדים לייצג את אחת הקבוצות המתעניינת במכרז, ובעקבות זאת, שר האוצר נתניהו העביר את הטיפול בעניין לשר המשפטים לפיד. הטיפול האמור בעניין ניגוד העניינים זכה לתשבחות מצד מבקר המדינה לינדנשטראוס ומצד גורמים בתקשורת. מפליא שמנסים להטיל דופי בהתנהגות סדורה ומופתית של משרדנו, שנבחר גם על ידי ממשלת רבין ז"ל לטפל בעניינים משפטיים כבדי משקל.

"בניגוד לשקרים המופצים, וכפי שהבהרנו בימים האחרונים, עו"ד שמרון לא שוחח עם ראש הממשלה בענייני לקוחותיו והוא פועל באופן מדוקדק בהתאם להסדר ניגוד העניינים. עובדה נכונה בדברי זליכה, שאחיו היה בזמנו מתמחה מצטיין במשרדנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker