הקופון השמן שיגזור גנור מעסקת הצוללות - ועד כמה עמוק היה בעניינים פרקליטו של נתניהו?

תחקיר של העיתון הכלכלי "הנדלסבלאט" הנסמך על חוגים פנימיים ביצרנית הצוללות הגרמנית, שופך אור חדש על פרשת הצוללות ועל המעורבות האישית של עו"ד דוד שמרון בדיוני הרכש

מיקי גנור
מיקי גנורצילום: מוטי קמחי
TheMarker Online

איש העסקים מיכאל (מיקי) גנור צפוי לגרוף לכיסו עד 30 מיליון יורו מעסקת הצוללות עם גרמניה שמקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו - כך מדווח היום (ב') העיתון הכלכלי הגרמני "הנדלסבלאט" תוך שהוא נסמך על מקורות פנימיים בתאגיד הגרמני תיסנקרופ (Thyssenkrupp) האחראי על ייצור הצוללות.

לפי הפרסום, גנור - המייצג את תיסנקרופ בישראל - מקבל בדרך כלל עבור השירותים שהוא נותן לחברה הגרמנית כ-2% מסך העסקה הכוללת; כך שלפי חישוב של "הנדלסבלאט" בעסקה המדוברת לרכישת שלוש צוללות מדובר בסכום של 10-30 מיליון יורו. בעיתון מציינים כי השכר של גנור נמוך מהמקובל במדינות אחרות בעסקות דומות, אך למעשה הוא צפוי לגרוף בסופו של דבר לכיסו סכום גבוה עוד יותר בשל עסקות של רכש חוזר בישראל שתיסנקרופ תהיה מחויבת בהן מתוקף הסכמים בין ישראל לגרמניה.

עוד עולה מהפרסום כי גנור מייצג את החברה הגרמנית בישראל מאז 2009 בכל הנוגע לעסקות חימוש וכי, לפי מקורות מקורבים לתיסנקרופ, התאגיד הגרמני נהנה מהעזרה של גנור גם בעסקים בהיקף קטן יותר.

העיתון הגרמני שנהנה מתדמית אמינה ומקצועית במיוחד, מתייחס גם לפרקליטו האישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, דוד שמרון, ולעבודה המשותפת שלו עם גנור. לפי "הנדלסבלאט", שיתוף הפעולה בין שמרון לבין גנור נרחב יותר מ"כפי שפורסם עד כה"; לפי חוגים פנימיים בתיסנקרופ, שמרון אף ישב לשולחן הדיונים עם התאגיד הגרמני. 

בשבוע שעבר חשף רביב דרוקר בערוץ 10, כי שמרון משמש גם כפרקליטו של גנור - נציג החברה הגרמנית שמבקשת למכור לישראל צוללות. כל זאת בזמן שנתניהו מקדם עסקה לרכישת שלוש צוללות גרמניות בכ-1.5 מיליארד יורו, למרות התנגדות כביכול בצה"ל; שר הביטחון הקודם, משה יעלון, אף ניסה לטרפד את העסקה.

בנימין נתניהו - דוד שמרון
ראש הממשלה בנימין נתניהו ועו"ד דוד שמרוןצילום: אמיל סלמן ומוטי מילרוד

אתמול פורסם כי עו"ד שמרון ערך בדיקת פוליגרף פרטית בעניין סערת הצוללות. לפי הבדיקה ששמרון מסר לתקשורת הוא נמצא דובר אמת כשענה שהוא לא סיפר לראש הממשלה על קשר כלשהו בינו לבין המספנות הגרמניות. שמרון צירף למכתב הפוליגרף הודעה מטעמו שלפיה המשרד שבו הוא שותף מחויב על פי "הסכם ניגוד עניינים" עם המדינה ועל פיו הוא פועל וכי "המשרד מעולם לא ייצג את מיקי גנור או חברת 'תיסנקורפ' הגרמנית מול גורם ממשלתי, בעניין שיש לו נגיעה לנושא הצוללות או כלי שיט אחרים, וממילא, אין צורך לומר שהמשרד לא קיבל ולא אמור היה לקבל שכר טרחה או עמלה, בגין עסקת הצוללות או כלי שיט אחרים בין 'תיסנקרופ' לבין מדינת ישראל". 

אתמול החליטו במשרד המשפטים כי בשלב זה אין מקום לערב את המשטרה בבדיקת הפרשה ובשלב זה לא עולה חשד לפלילים מהחומרים שנאספו. החומרים ממשיכים להיבחן במשרד המשפטים, כשבין היתר נבדקים הסדרי ניגודי העניינים של נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker