רוני חזקיהו אמר כן לכחלון: ימונה לחשב הכללי באוצר

שר האוצר ויו"ר הבנק הבינלאומי נפגשו בסוף השבוע וסיכמו על המינוי לאחר שנפתרה גם סוגיית השכלתו של חזקיהו, שלמד תואר ראשון בתעשייה וניהול ולא בכלכלה, מינהל עסקים או חשבונאות כפי שנדרש בתנאי הסף המקוריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר הבנק הבינלאומי,
רוני חזקיהו
רוני חזקיהוצילום: מוטי מילרוד

רוני חזקיהו, יו"ר הבנק הבינלאומי, צפוי להתמנות לתפקיד החשב הכללי במשרד האוצר. האוצר פירסם אתמול הודעה רשמית על המינוי. שר האוצר, משה כחלון, מתכוון להביא את המינוי של חזקיהו לאישור הממשלה בזמן הקרוב, לאחר שיאושר על ידי הוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה.

בשבוע שעבר ביקש כחלון מחזקיהו לקבל על עצמו את התפקיד, וזה השיב לו בחיוב בסוף השבוע הנוכחי, לאחר שהשניים סיכמו ביניהם על התנאים למינוי. חזקיהו עידכן את בעלי הבנק הבינלאומי, צדיק בינו, על החלטתו.

השר משה כחלון
שר האוצר משה כחלון. גדלו באותה שכונהצילום: אוליבייה פיטוסי

חזקיהו, 65, יחליף בתפקיד את החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שתסיים את תפקידה בסוף ינואר בתום קדנציה של חמש שנים וחצי. עבאדי־בויאנג'ו היתה אמורה לכהן בתפקיד ארבע שנים, אך שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, האריך את כהונתה.

לאחר אישור המינוי של חזקיהו בוועדה למינוי בכירים ובממשלה, ולאחר שחזקיהו יסיים את עבודתו בבנק הבינלאומי באמצע ינואר, יתחיל הליך חפיפה של כשבועיים בינו לבין עבאדי־בויאנג'ו.

לחזקיהו תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון בהנדסת תעשייה וניהול. בתנאי הסף לתפקיד החשב הכללי נדרש תואר ראשון בכלכלה, מינהל עסקים או חשבונאות. לאחר משא ומתן לא ארוך בין כחלון לבין נציב שירות המדינה, משה דיין, אישר הנציב באופן חריג את התאמתו של חזקיהו לתפקיד החשב הכללי, גם בשל ניסיונו העשיר והתפקידים הבכירים שמילא.

לכחלון ולחזקיהו עבר משותף. השניים גדלו יחד בגבעת אולגה, ויש ביניהם היכרות ארוכת שנים. חזקיהו הוא אחד היחידים שעבר למלא תפקיד מפתח באוצר אחרי שמילא תפקיד בכיר בבנק ישראל (המפקח על הבנקים). מעבר כזה לא נרשם בעשרות השנים האחרונות.

מיכל עבאדי בויאנג'ו
מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: תומר אפלבאום

המינוי של חזקיהו לתפקיד החשב הכללי ממשיך מגמה חיובית שהתפתחה בשנים האחרונות באוצר, של מינוי בכיר חיצוני לתפקיד זה. שלושה מארבעת החשבים הכללים האחרונים (ירון זליכה, מיכל עבאדי־בויאנג'ו ועתה חזקיהו) היו מינויים חיצוניים.

החשב הכללי האחרון שצמח וגדל באגף החשב הכללי באוצר היה אלי יונס, שכיהן בתפקיד ב–1989–1993. בכירים באוצר טוענים כי יש להעתיק את המודל של ראש אגף באוצר כמינוי חיצוני גם לאגף התקציבים באוצר.

תפקיד החשב הכללי הוא מהחשובים ביותר בשירות המדינה. התפקיד מחייב תיאום ושיתוף פעולה מלא עם שר האוצר, ועם ראשי כל האגפים האחרים באוצר. החשב הכללי אחראי על ביצוע תקציב המדינה, באמצעות חשבי כל משרדי הממשלה והגופים הציבוריים. החשב הכללי מעורב גם בקביעת תקציב מערכת הביטחון, ובכל הסדרי השכר והפנסיות בצה"ל. החשבים הם עובדי החשב הכללי וכפופים לו.

בשנים האחרונות, כשלא היה תקציב מדינה מאושר על ידי הכנסת, החשב הכללי הוא שניהל וקבע את התקציב ואת סדרי העדיפויות. החשב הכללי מנהל באופן שוטף את כל נכסי המדינה ואת כל התחייבויותיה, ואחראי על מימון הגירעון וניהולו. הוא גם האחראי על הורדת יחס החוב־תוצר בתקציב. בנוסף, החשב אחראי על ניהול צי הרכב הממשלתי ועל הרכש הממשלתי המרכזי, על מיזמי מחשוב ממשלתיים (מרכב"ה וממשל זמין), ועל הפעלת ועדות מכרזים בין־משרדיות.

בנוסף, חזקיהו עשוי להיות מעורב גם בטיפול בסוגיות מורכבות כמו מציאת פתרון למשבר הדיור - נושא שכחלון מקדיש לו חשיבות רבה, וכן לסוגיות מאקרו־כלכליות שונות.

בלשכת שר האוצר אמרו אתמול כי חזקיהו מביא עמו ניסיון רב לתפקיד מתפקידיו במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי, וכי צירופו לאוצר יסיע רבות לחיזוקה של כלכלת ישראל ויביא להמשך מדיניות ניהול החוב האחראית, תוך שמירה על דירוג האשראי הגבוה של ישראל.

מהבינלאומי נמסר: "הבנק מודה לחזקיהו על תרומתו החשובה לקבוצת הבינלאומי, בהתוויית אסטרטגיה שהצליחה הן לשמר את איתנותה וחוסנה של הקבוצה והן להמשיך את מתווה צמיחתה, תוך ראייה ארוכת טווח. הבנק מאחל לחזקיהו הצלחה בהמשך דרכו".

קדנציה סוערת ודרמטית

חזקיהו נהנה ממוניטין טובים במערכת הבנקאות. ב-2006 מונה על ידי נגיד בנק ישראל דאז, פרופ' סטנלי פישר, לתפקיד המפקח על הבנקים, שאותו מילא במשך חמש שנים. קודם לכן שימש כראש חטיבה עסקית בבנק דיסקונט, ולפני כן בתפקידים ניהוליים שונים בבנק הפועלים במשך 26 שנה.

הקדנציה של חזקיהו כמפקח על הבנקים היתה סוערת ודומיננטית מאוד. במהלכה הוא הוביל את מערכת הבנקאות במהלך המשבר הגדול בשווקים של 2008. ב-2009, הוביל יחד עם פישר את ההדחה של דני דנקנר מתפקיד יו"ר בנק הפועלים, הבנק הגדול במדינה.

לאחר סיום תפקידו כמפקח על הבנקים התמודד על מנכ"לות בנק לאומי, אך הפסיד לרקפת רוסק עמינח, שהיתה המשנה למנכ"לית הפורשת, גליה מאור. לאחר מכן, אף שקיבל הצעה כספית גבוהה יותר מיצחק תשובה להצטרף לקבוצת דלק בתחום הפיננסים והאנרגיה — בחר להיענות להצעה של בינו ומונה ליו"ר הבנק הבינלאומי, תפקיד שבו הוא מכהן כארבע שנים וחצי.

אמנם בעקבות יישום החוק להגבלת שכר בתאגידים פיננסיים ל-2.5 מיליון שקל בשנה שכרו של חזקיהו יירד, אך בסביבתו מציינים כי ההחלטה הסופית שהתקבלה לא היתה קשורה לנושא הכספי, אלא יותר לרצונו לקחת את התפקיד ולתפישתו את יכולתו להשפיע ולתרום במסגרת התפקיד.

חזקיהו נחשב איש מקצוע מהמעלה הראשונה ומנהל טוב, אך אין לו ניסיון רב בתפקידים שדורשים התמודדות עם המערכת הפוליטית כמו תפקיד החשב הכללי באוצר, והוא גם מבוגר מהחשבים הכלליים הקודמים באוצר. תפקידו החדש יפגיש אותו עם מכרה ותיקה, הנגידה קרנית פלוג, שהיתה סגניתו של פישר כשחזקיהו היה המפקח על הבנקים.

החשבת היוצאת: כהונה רצופת מאבקים

לפני שמונתה לחשבת הכללית באוצר, שימשה עבאדי־בויאנג'ו סמנכ"ל וראש חטיבת חשבונאות בבנק הבינלאומי.

במהלך כהונתה ביצעה עבאדי־בויאנג'ו כמה מהלכים מרכזיים ביחידת החשב הכללי, כשהאחרון שבהם - שפורסם השבוע - היה החלטתה להחזיר לישראל את שליחי האגף לניו יורק, ולצמצם משמעותית את מספר העובדים המקומיים בנציגות החשב הכללי המקומית.

בנוסף, נדרשה עבאדי־בויאנג'ו להתמודד עם גורמים רבי עוצמה, ובראשם מערכת הביטחון, בסוגיית השקיפות והבקרה על השכר ובנושא אופן רישום העברת מחנות צה"ל לנגב. רק באחרונה חשף מבקר המדינה שמערכת הביטחון העבירה לחשבת הכללית נתונים חלקיים על תוספות הפנסיה שאישר הרמטכ"ל לאנשי הקבע, דבר שעלה לציבור כ-2.9 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום