הפרס הגדול בפיס ובטוטו: מינוס 4 מיליארד שקל בשנה

כשלים מתמשכים בפיקוח על מפעל הפיס מאפשרים לו חופש פעולה מופרז - והמהמרים משלמים על כך ביוקר ■ במקום להגדיל את חלקו של משרד האוצר ב"כסף המלוכלך" שמגיע מהימורים, יש להתאים את הרגולציה על הפיס והטוטו למאה ה-21

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרוץ סוסים. משרד התרבות והספורט פועל כלוביסט, ולא כרגולטורצילום: רויטרס

במשך שנים, הסמכות החוקית היחידה של מנכ"ל משרד האוצר היתה פיקוח על מפעל הפיס. בעזרת ציון עובדה זו, נהגו בוגרי האוצר להמחיש בדרך הומוריסטית לשרי אוצר חדשים את חשיבות הניסיון והמומחיות בתחום המקרו־כלכלי בבחירת אדם לתפקיד של מנכ"ל המשרד.

אבל גם את הסמכות הזאת מנכ"ל משרד האוצר לא היה יכול להפעיל בצורה מושכלת, כי היא הוענקה ללא כל תשתית מקצועית. בלשכת המנכ"ל לא היה אפילו איש מקצוע אחד בעל מומחיות בשוק ההימורים. כך הרגולציה של מפעל הפיס היתה בעלת אופי אקראי או חסרה לחלוטין, כפי שמלמד הסיפור הבא.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: אייל טואג

דו"ח מבקר המדינה ל-2010 חשף איך מפעל הפיס הודיע למנכ"ל משרד האוצר על שינויים במתכונת הלוטו, בלי שטרח לציין בהודעתו מידע מהותי על הפחתת סיכויי הזכייה. קשה להאמין, אבל כך מתואר בדו"ח מבקר המדינה. חודשים רבים אחרי השינוי בלוטו גילה מנכ"ל האוצר דאז, דרך ידיעות בתקשורת, שסיכויי הזכייה התכווצו, ופנה למפעל הפיס בדרישה תקיפה להפסיק בתוך עשרה ימים את הגרלת הלוטו במתכונת החדשה. שוב קשה להאמין - אבל מפעל הפיס נחר בבוז והמשיך לערוך את ההגרלה חודשים לאחר מכן.

בעקבות דו"ח המבקר הסמכות לפקח על מפעל הפיס הועתקה לחשבת הכללית, אבל הבעיות היסודיות נותרו בעינן. גם הרגולטור של הטוטו, משרד התרבות והספורט, נוכח לעתים נדירות ונפקד לעתים תכופות. חמור מכך, כשהוא נוכח, הוא פועל כלוביסט - כפי קורה בימים אלה בכנסת ביחס למרוצי סוסים.

לאחד את הרגולציה

משרד האוצר אינו גוף שטבעי לו לשמש כרגולטור של שוק ההימורים. משרד האוצר הוא אחד הנהנים המרכזיים מהפסדי המהמרים, ולכן הוא נגוע באינטרס צר מדי. הוא עלול לתת משקל מוגזם לשיקול התקציבי על פני הנזקים החמורים שעלול שוק ההימורים להסב לאזרחי ישראל.

שיקול זה מתגבר על רקע ההמראה של הפסדי המהמרים, שהגיעו בשנה האחרונה לכ-4 מיליארד שקל (ראו תרשים). סך הפסדי המהמרים היה גבוה יותר מכל קצבאות הבטחת הכנסה ששילם המוסד לביטוח לאומי ב-2015.

החשש שמשרד האוצר יהיה מוטה לטובת השיקול התקציבי אינו תיאורטי. דו"ח הוועדה לעניין ההימורים בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שפורסם באחרונה, מוקדש ברובו להגדלת הנתח של משרד האוצר בהפסדי המהמרים. הדו"ח הכיר בכך שהרגולציה של ההימורים מפגרת בהרבה אחר ההתפתחויות בשוק ההימורים והמבנה הרגולטורי המתעצב במדינות אחרות, ולמרות זאת כלל המלצה רפה ובלתי־מחייבת לגבי הרגולציה.

בניגוד לסעיפים הנוגעים להגדלת חלקו של משרד האוצר ב"כסף המלוכלך" מרווחי ההימורים (כדברי שר האוצר, משה כחלון) שהוכנסו לחוק ההסדרים, התאמת הרגולציה של שוק ההימורים למאה ה-21 נותרה בחוץ. ועדה של משרד המשפטים בראשות עו"ד עדנה הראל, שהגישה את המלצותיה בפברואר האחרון, חזרה והציעה לבחון רשות רגולטורית עצמאית לשוק ההימורים, כפי שעשתה כבר ב-1990 ועדה בראשות השופט בנימין כהן.

יש להקים בדחיפות רשות רגולטורית עצמאית שתצויד בסמכויות רחבות מאלה של הרגולטורים הקיימים ובתקציב למימון תשתית מקצועית איכותית, בדומה למדינות רבות שהקימו רשות רגולטורית כזאת לשוק ההימורים. לשם המחשה, הרשות הרגולטורית בבלגיה מעסיקה 33 עובדים בפיקוח על שוק ההימורים.

במקביל להקמתה של רשות רגולטורית, יש להגדיר מחדש את מטרת העל של מפעל הפיס והטוטו. יש לעגן את תפקידם הציבורי של שני מפעילי ההימורים בישראל, כך שייקבע במסמכי היסוד כי עליהם לפעול לרווחתו של הציבור, עם ציון מפורש של הדאגה להפחית את נזקי ההימורים לאוכלוסיות פגיעות.

בנוסף, יש לאחד את הרגולציה של מפעל הפיס והטוטו תחת קורת גג אחת. אין היגיון להתיר לטוטו לקיים הימורים באינטרנט ולאסור זאת על מפעל הפיס, כפי שעושה המשטר הרגולטורי הנוכחי. לחלופין, יש לשקול מיזוג של מפעל הפיס והטוטו, שכן כבר כיום קיימות תחנות הימורים משותפות.

הסכנות הגדולות שאורבות לקטינים ולאוכלוסיות פגיעות אחרות בשוק ההימורים מחייבות את התאמת הרגולציה בישראל, שמפגרת לנוכח ההתפתחויות המשמעותיות שמתחוללות בשוק ההימורים בעידן האינטרנט.

פרופ' דהן הוא כלכלן ונמנה עם סגל בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker