הפוסט שהפיל את האתר של רביב דרוקר: מאחורי הקלעים של פרשת הצוללות

דרוקר דיבר עם כמה יודעי דבר כדי להביא את הסיפור האמיתי מאחורי הספינים של ראש הממשלה בפרשת הצוללות ■ זמן קצר לאחר הפרסום האתר נפל בעקבות עומס גולשים ■ להלן הפוסט המלא

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקריקטורה: בנימין נתניהו ודוד שמרון בתוך צוללת. שמרון מחזיק טיל. נתניהו משקיף החוצה דרך פריסקופ על רביב דרוקר, שחותר במים ליד הצוללת. נתניהו אומר לשמרון: טען!!!
רביב דרוקר
רביב דרוקר

המסמך שהוציא היום המטה לביטחון לאומי, כלומר, לשכת ראש הממשלה, הוא מלאכת מחשבת של רמייה וספינים. הנה הסיפור האמיתי, אחרי שדיברתי עם כמה יודעי דבר:

זה מתחיל בכך שראש הממשלה כתב במסמך הנחיות שלו סביב דיוני הצטיידות עתידיים שצריכות להיות לצה"ל 9 צוללות. שר הביטחון יעלון ראה את זה ולא ידע מאיפה זה נולד. לא צריך יותר מחמש, מקסימום שש. החלה אותה עבודת מטה שמתוארת במסמך. גם דיון הקבינט עליו מדברים ומעורבות משרד הביטחון בשלבים הראשונים של התהליך נוגעים בכלל לרעיון שצריכות להיות לצה"ל 9 צוללות. נעשתה עבודת מטה באמת מסודרת מול יוסי כהן, ראש המועצה לבטחון לאומי באותה תקופה והוא, מסתבר, שוכנע בעמדת משרד הביטחון וצה"ל והרעיון נגנז.

מה שעושה ההודעה של המל"ל במניפולטיביות גדולה, היא קושרת את התהליך הלכאורה מוסדר, שהרגע הוסבר, לטירוף שקורה אחר כך. אחרי שהחליטו שלא ואין צורך, הגיעה הדלפה לשר הביטחון שראש הממשלה עומד לחתום בביקורו בגרמניה על חוזה. יעלון ההמום ביקש לראות את החוזה ויעקב נגל, שהחליף את יוסי כהן שלח טיוטת חוזה אל ראש המטה של יעלון (ולא למנכ"ל משרד הביטחון, כפי שנאמר בהודעת המל"ל). התברר ליעלון שמאחורי גבו נתניהו עומד לחתום על חוזה של ממש לקניית 3 צוללות ושתי אוניות נגד צוללות.

פה פרץ העימות בין יעלון לראש הממשלה, שלא מוזכר משום מה בהודעת המל"ל. יותר נכון, היו מספר שיחות לא נעימות בין יעלון לנתניהו. מי צריך אוניות נגד צוללות, תמה שר הביטחון. אף פעם צה"ל או משרד הביטחון לא הציגו צורך כזה. למה להתקשר בחוזה לקניית 3 צוללות כשהצוללת הראשונה שנצטרך להחליף אותה היא רק ב 2030, שאל יעלון. למה להתקשר בחוזה עם מועדי תשלום ומועדי מסירה לצוללת שתגיע עוד 14 שנה? אולי הטכנולוגיה תהיה שונה, אולי תהיה מספנה אחרת, אולי המחירים יהיו אחרים. נתניהו טען שחייבים לנצל את הזמן שבו מרקל עדיין נמצאת. הוויכוח לא הסתיים עד לנסיעתו של נתניהו לגרמניה. כשהוא היה בגרמניה, בשיחות בין ראש הממשלה לשר הביטחון, אמר יעלון לנתניהו שאם העניין הוא נוכחותה של מרקל (כדאי להזכיר שהעסקות לרכישת שתיים מהצוללות נחתמו בזמנו של גרהארד שרדר הסוציאליסט, כך שלא בטוח שמנהיג גרמני אחר לא יחתום על חוזה שמספק אלפי מקומות עבודות במספנה הגרמנית) אז אין צורך לחתום על החוזה. די בכך שמרקל תחתום על הצהרת כוונות כללית שתביע נכונות למכור 3 צוללות בעתיד לישראל.

אגב, אחרי שיעלון קיבל את אותו חוזה מנגל, הוא בדק עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. הרמטכ"ל לא ידע מזה. אולי מישהו היה מעורב בחוזה הזה בדרגים יותר נמוכים של צה"ל או משרד הביטחון, ביקש יעלון לבדוק. אייזנקוט בדק ואמר שלא.

המסמך שהוציא היום המטה לביטחון לאומי, כלומר, נתניהו, התייחס לנקודת הזמן של העימות המתואר, כזמן של דיאלוג עדין. "הוצג מזכר", נאמר שם והיו לשר הביטחון הערות ושיקללו אותן לתוך המזכר וכל מיני קשקושים. התיאור הזה מעוות לחלוטין את האמת ולא במקרה. הוא מתעלם מהעובדה שראש הממשלה רצה לחתום על תוספת של 3 צוללות, שהראשונה שבהן אמורה הייתה להגיע שנים לפני 2030, שנים לפני שצריך להחליף את הצוללת הראשונה של צה"ל והניסוח הזה בכוונה מתעלם מהעובדה שראש הממשלה הזה רצה גם להילחם בצוללות של צבאות אחרים (איזה?) באמצעות 2 אוניות נגד צוללות.

גם לפי הודעת המל"ל המניפולטיבית, פתאום בין פברואר ליוני 2016 יש איזה הפסקה בטיפול בנושא. מעניין למה. מה קורה בזמן הזה? אה, יש מו"מ קואליציוני, נתניהו פתאום מוכן לוותר על שר הביטחון שלו והוא באמת מוכר את התיק, להפתעת כולנו, ליריב הכי גדול שלו, האיש שהשפיל אותו מעל כל במה, איווט ליברמן. ממש במקרה ליברמן, מתברר, תומך בעסקת הצוללות ואפילו מכיר בדרך פלא את הנציג הישראלי של המספנה הגרמנית בארץ. מהרגע שליברמן נכנס, הכול זז מהר יותר. יש מו"מ, יש חוזה, מביאים לקבינט, מאשרים בקבינט פה אחד ושלום על ישראל. בדרך, כנראה, עפו 2 האוניות נגד צוללות ומועדי הזמנים קצת שונו כדי שצה"ל יוכל לבלוע את הדבר הזה, כלומר, שהצוללות יחליפו צוללות קיימות ולא יהוו תוספת.

אז למה לנתניהו כל כך היה חשוב עניין הצוללות? למה הוא רצה 9? למה רצה לחתום עם המספנה הזאת על חוזה כל כך נדיב והאם באמת לא ידע ששימרון מייצג את הנציג הישראלי שלה במשך שנים ארוכות? ולמה רצה למנות את חברו הטוב של אותו נציג של מספנה גרמנית לתפקיד של ראש המועצה לביטחון לאומי, מינוי שכבר בזמן אמת הרים מאה וחמישים גבות?

>>> פורסם בבלוג של רביב דרוקר

נתניהו עם יעלון והרמטכ"ל לשעבר גנץ בטקס קבלת הצוללת אח"י תנין בבסיס חיל הים בחיפה, ב-2014צילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker