נתניהו והמל"ל: הוכחה שעסקת הצוללות כשרה; יעלון: הדברים אינם נכונים

לשכת נתניהו: "הפעם הראשונה שבה נודע לראש הממשלה שעו"ד דוד שמרון מייצג גורם עסקי הקשור לפרויקט ההצטיידות של חיל הים היתה שלשום, כשערוץ 10 פנה בבקשת תגובה" ■ המל"ל: "מערכת הביטחון היתה מעורבת בכל שלבי רכש הצוללות"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקריקטורה: בנימין נתניהו ודוד שמרון בתוך צוללת. שמרון מחזיק טיל. נתניהו משקיף החוצה דרך פריסקופ על רביב דרוקר, שחותר במים ליד הצוללת. נתניהו אומר לשמרון: טען!!!
מוטי בסוק

"הפעם הראשונה שבה נודע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מערבותו של עורך הדין הפרטי שלו, דוד שמרון, בפרשת רכש הצוללות, היתה כשהתבקש לתת תגובה. עו"ד שמרון לא שוחח מעולם עם ראש הממשלה על רכש הצוללות", כך נאמר בתגובה ראשונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, על מעורבות עורך הדין של משפחתו בעסקת הצוללות ישראל-גרמניה.

בהודעה שפירסמה לשכת ראש הממשלה אחרי הצהרים נאמר כי "בעקבות הפרסומים בימים האחרונים ראש הממשלה מבקש להבהיר, באופן ברור וחד משמעי, הפעם הראשונה שבה נודע לרה"מ שעו"ד דוד שמרון מייצג גורם עסקי הקשור לפרויקט ההצטיידות של חיל הים הייתה שלשום, כשערוץ 10 פנה בבקשת תגובה.

"עו"ד שמרון מעולם לא שוחח עם רה"מ בנושא צוללות, ספינות, או כל נושא אחר הקשור בלקוחותיו. עו"ד שמרון לא שוחח עם רה"מ על לקוח זה ולא על שום לקוח אחר. כל האנשים הסובבים את רה"מ, ודוד שמרון בתוכם, יודעים היטב שראש הממשלה אוסר בתכלית האיסור לפנות אליו בנוגע לעניניהם העסקיים. השיקול היחיד שעמד לנגד עיניו של ראש הממשלה הוא חיזוק עוצמתה של ישראל בכלי שייט אסטרטגיים הנחוצים להבטיח את עתידנו. כל ניסיון לרמוז ששיקולים אחרים השתרבבו להחלטה לרכוש צוללות לחיל הים הוא שקרי ומשולל כל אחיזה במציאות".

"הליך תקין לחלוטין"

המועצה לביטחון לאומי פירסמה היום (ה') - באמצעות לשכת ראש הממשלה - הודעה שלפיה רכש הצוללות נעשה בתיאום מלא עם משרד הביטחון בהליך תקין לחלוטין, לכאורה.

בתגובה פירסם שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, בדף הפייסבוק שלו, הודעה הקובעת כי הודעת המל"ל חסרה ואינה משקפת את המציאות כהוויתה.

יעלון כתב: "התנגדתי נחרצות להגדלת צי הצוללות של חיל הים בשלוש צוללות נוספות. באותה עת, מטעמים מבצעיים, ארגוניים וכלכליים, לא היה לצה"ל צורך בכך, ואף לא בשנים הקרובות - ועמדתי התבססה גם על סמך עבודת מטה מקצועית, מעמיקה ומקיפה שבוצעה בצה"ל ובמשרד הביטחון. איני יודע מה נעשה ומה נחתם לאחר עזיבתי את משרד הביטחון, אך פרסומיו של רביב דרוקר בנושא מטרידים מאוד, ומחייבים בדיקה מקיפה של הגורמים הרלוונטיים. תיאור השתלשלות הדברים המתוארת בהודעת המל"ל, הוא חסר ואינו משקף את המציאות כהווייתה".

יצוין כי עד כה לא פורסמה כל הודעה מטעם משרד הביטחון ביחס לעמדתו בנושא הצוללות. ידוע כי בתקופה שבה עמד יעלון בראש משרד הביטחון הוא אישית וכל צמרת משרד הביטחון, וכן הרמטכ"ל, מפקד חיל הים, ראש אגף תכנון בצה"ל ובכירים אחרים בצבא, התנגדו לתוכנית ראש הממשלה, בנימין נתניהו לרכש של שלוש צוללות חדשות, ומסיבה זו רה"מ לא הביא את התוכנית לאישור ועדת השרים להצטיידות. קשה להאמין כי צמרת צה"ל שינתה את עמדתה תוך מספר חודשים קטן.

ידוע כי שר הביטחון, אז, יעלון, ניהל שיחה קשה עם נתניהו בפברואר השנה, בה השמיע את התנגדותו המוחלטת לעסקת הצוללות. הדברים אושרו ל-TheMarker ע"י גורמים שהיו אז בסוד העניינים. במאי הודח יעלון מתפקידו, ובמקומו מונה ע"י נתניהו לתפקיד שר הביטחון אביגדור ליברמן. ב-26.20.2016 אישר הקבינט את הצעת רה"מ, שנתמכה ע"י ליברמן, לעסקת שלוש הצוללות. יעלון שוהה בימים אלו בקנדה. לא ברור אם יסכים להגיב לטענות רה"מ עם שובו ארצה.

בהודעת המל"ל שפורסמה היום נאמר כי, "לנוכח הטענות הנמשכות בכלי התקשורת המל"ל מבקש להבהיר שמערכת הביטחון הייתה מעורבת בכל שלבי רכש הצוללות, ותהליך הרכש שהתנהל היה תקין לחלוטין. להלן העובדות לאשורן:

"12.10.15 – נציג מוסמך של משהב"ט מעביר לראש המל"ל מסמך במסגרת דיון הכנה לקראת נסיעת ראש הממשלה נתניהו לגרמניה, שבו מפורטת דרישת צה"ל לרכש 3 צוללות (שיחליפו צוללות קיימות). מתוך המסמך: “The proposal and the request: To sign a framework agreement for the provision of three more submarines”.

21.10.15 – רה"מ נתניהו נוסע לגרמניה עם ר' המל"ל יוסי כהן ומעלה מול הקנצלרית מרקל את האפשרות לרכוש שלוש צוללות. היא משיבה בחיוב.

צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי

14.11.15 – רה"מ נתניהו מעדכן את הקבינט, בנוכחות שר הביטחון יעלון, על פגישתו עם הקנצלרית ועל הסכמתה לבקשתנו לרכוש שלוש צוללות.

7.2.16 – לקראת המפגש בין ראש הממשלה לקנצלרית גרמניה בברלין, ר' המל"ל בפועל יעקב נגל מעביר למנכ"ל משהב"ט ולמזכ"צ שהב"ט טיוטה של מזכר הבנות עם גרמניה, ומבקש את התייחסותם.

9.2.16 – מנכ"ל משהב"ט דן הראל משיב תשובה חיובית עקרונית לרכש הצוללות בעתיד, אך מבקש לשמור על גמישות בלוח הזמנים. בהמשך אותו שבוע המל"ל מבצע עבודת מטה עם משהב"ט לעדכון טיוטת מזכר ההבנות בהתאם לבקשת משהב"ט. התהליך כלל שיחות ותיאומים, שבסופם גובש נוסח סופי מוסכם של טיוטת המזכר להעברה לגרמנים.

16.2.16 – רה"מ נתניהו מציג לקנצלרית גרמניה מרקל את טיוטת מזכר ההבנות, במסגרת המפגש בין ממשלות ישראל וגרמניה בברלין.

18.2.16 – ר' המל"ל בפועל יעקב נגל מעדכן בכתב את שהב"ט ומנכ"ל משהב"ט על פגישת רה"מ והקנצלרית. במסמך מפורטת ההסכמה לפתוח במו"מ על מזכר ההבנות לרכש 3 צוללות, בהתאם לצרכים שהגדיר משהב"ט. המל"ל מתכלל עבודת מטה בין-משרדית עם משהב"ט, צה"ל, משרד האוצר ומשרד החוץ.

30.6.16 – משלחת בין-משרדית בראשות ר' המל"ל בפועל יעקב נגל ובהשתתפות נציגים בכירים ממשהב"ט וצה"ל נוסעת לגרמניה כדי לפתוח במו"מ על מזכר ההבנות.

5.10.16 – רה"מ בנימין נתניהו ור' המל"ל בפועל יעקב נגל מעדכנים את הקבינט על התקדמות המשא ומתן לרכש 3 הצוללות.

26.10.16 – הסיכום עם גרמניה מוצג בקבינט והפרויקט מאושר פה אחד.

"ליברמן לא דיווח על היכרותו המוקדמת עם גנור"

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) טוען במכתב ששלח היום ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הסתיר מידע חיוני מהקבינט הביטחוני-מדיני בשעה שזה דן בעסקת הצוללות ישראל-גרמניה.

במכתב למנדלבליט מציין פריג' כי לאחרונה פורסם על מעורבותו של עו"ד דוד שמרון, פרקליטו של ראש הממשלה, בקידום עסקה לרכישת צוללות מגרמניה. כן פורסם עניין היכרותו של שר הביטחון ליברמן, עם איש העסקים מיקי גנור, המשמש כנציגה בישראל של החברה הגרמנית בונת הצוללות.

פריג' מציין כי בספטמבר 2011, השתתף ליברמן בטקס מינויו של גנור לקונסול כבוד של קפריסין בישראל, נשא דברים וברך את גנור על המינוי. מה שמעיד על היכרות מוקדמת בין ליברמן לגנור.

במכתב למנדלבליט טוען פריג', "היכרות שלמיטב הבנתי שר הביטחון לא דיווח עליה לפני הדיון בקבינט המדיני ביטחוני, במהלכו אושרה העסקה לרכישת הצוללות מהחברה אותה מייצג גנור. על כן, אבקשך לבחון האם שר הביטחון הפר באי הדיווח הזה את מחויבותו לגילוי נאות על קשריו עם נציג החברה ואם יש בדבר משום עבירה פלילית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker