יעלון יצא, ליברמן נכנס: כך נסללה הדרך לעסקת הצוללות הגרמניות

שלושה חודשים לפני שהודח, נעמד יעלון על רגליו האחוריות נגד רכישת צוללות נוספות מגרמניה ■ לאחר הדחתו, אישר הקבינט המדיני־ביטחוני את הצעת נתניהו־ליברמן לרכישת הצוללות ב-1.5 מיליארד יורו ■ ליברמן בתגובה: "היו גם שהתנגדו לכיפת ברזל"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

חשיפת מעורבותו של דוד שמרון, פרקליטו של ראש הממשלה, ברכישת הצוללות הגרמניות לחיל הים, שופכת אור על הדרך שבה הוסרו המחסומים בדרך לאישור עסקת הענק. בפברואר, כשלושה חודשים לפני שהודח מתפקידו בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נודע לשר הביטחון דאז, משה יעלון, באמצעות הדלפה ממקור ממשלתי בכיר, כי נתניהו מתכוון להעביר החלטה שלפיה ישראל תרכוש שלוש צוללות חדשות לחיל הים.

יעלון נדהם — הן מהניסיון של ראש הממשלה לעקוף אותו והן מהמהות — רכישת שלוש צוללות נוספות לחיל הים, שבידיו כבר כיום חמש צוללות הנחשבות לחדישות, וצוללת שישית, דקר שמה, אמורה להגיע ב-2018.

אביגדור ליברמןצילום: הדס פרוש / פלאש90

יעלון ביקש שיחה דחופה עם נתניהו. כשהוא מגובה על ידי כל צמרת צה"ל, כולל הרמטכ"ל ומפקד חיל הים, הודיע יעלון לנתניהו כי חיל הים אינו זקוק לצוללות נוספות. השיחה עלתה לטונים גבוהים. יעלון נצמד לעמדתו המקורית. צוללת היא כלי הנשק הבודד היקר ביותר בצה"ל — עלותו כ–0.5 מיליארד דולר. במערכת הביטחון אמרו אתמול כי אם הסיפור הזה ייבדק על ידי גורם חיצוני, יתברר כי הוא נוגע להרבה אנשים. מחיר כל צוללת כ–2 מיליארד שקל, אחרי הנחה של כ–30% במימון — סיוע מיוחד של ממשלת גרמניה. רכישת שלוש צוללות היתה משעבדת את תקציב משרד הביטחון לרכש למספר שנים לא מבוטל. לצה"ל יש תוכניות רכש דחופות יותר, ורכש של שלוש צוללות צריך לעבור את ועדת השרים להצטיידות. לנתניהו היה ברור כי אם שר הביטחון, הרמטכ"ל וצמרת צה"ל מתנגדים למהלך, ועדת השרים להצטיידות לא תאשר אותו. הנושא ירד, לכאורה, מסדר היום של ראש הממשלה.

ליברמן בא — ונתניהו זיהה הזדמנות

במאי נכנס אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון במקום בוגי יעלון. נתניהו זיהה הזדמנות. הוא חידש את המאמצים שלו לרכוש את שלוש הצוללות. נתניהו סבר אז וסבור כיום כי יש לסיים את עסקת הצוללות עכשיו, בעידן הקנצלרית אנגלה מרקל. ב–2017 ייערכו בחירות בגרמניה, ואין כל ודאות שמרקל תיבחר לקדנציה נוספת.

נתניהו, למרות ההסכמה האמריקאית־איראנית, עדיין נערך לאפשרות של מלחמה בין ישראל לאיראן, ולכן תומך ברכישת הצוללות. ב–26 באוקטובר אישר הקבינט המדיני־ביטחוני את הצעת נתניהו, בתמיכת ליברמן, לרכישת שלוש צוללות חדשות בגרמניה, ועוד שתי ספינות מגן לצוללות. אתמול אמר ליברמן בתגובה: "אני בעד רכישת הצוללות מגרמניה. זה נכון מאוד. היו אנשים במערכת הביטחון שהיו גם נגד כיפת ברזל".

לפי מקורות זרים, הצוללות שישראל אישרה את רכישתן מצוידות בכלי המלחמה המתקדמים ביותר, כולל בראשי נפץ גרעיניים לטווח של 1,500 ק"מ, כדי להיערך לאפשרות של המכה השנייה במקרה שתספוג הפגזה גרעינית איראנית. הצוללות מצוידות בטילים בליסטיים בעלי ראשי חץ גרעיניים במשקל של 200 ק"ג, כולל 6 ק"ג פלוטניום. העסקה כפופה כעת להסכם עם ממשלת גרמניה.

בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

קוהל סלל את הדרך

לישראל יהיו בקרוב שש צוללות דולפין, הנחשבות לצוללות מהמתקדמות בעולם. הן נבנו במספנת HDW בקיל על חוף הים הבלטי בצפון גרמניה. ב–30 בינואר 1992 אישר הקנצלר הגרמני, הלמוט קוהל, בניית שלוש צוללות מסוג דולפין לישראל — שתיים כמתנה והשלישית בהנחה גדולה של 50% — כשממשלת גרמניה שילמה את ה–50% הנותרים. כך התחיל "רומן הצוללות" בין גרמניה לישראל. כיום כל הצוללות של ישראל הן מתוצרת גרמניה.

קוהל סיפר על החלטתו במסיבת עיתונאים רבת משתתפים שקיים בבניני האומה בירושלים. הסיבה למחווה הגרמנית היו ההתאפקות שגילתה ישראל במלחמת המפרץ (1991), הרצון לשפר את יכולותיה האסטרטגיות של ישראל, והסערה שעוררו בגרמניה הידיעות כי חימשה את עיראק של סדאם חוסיין בנשק מתקדם, וכך סייעה לתוכניות הנשק הכימי של עיראק.

רביב דרוקר גילה שלשום בערוץ 10 כי נציג המספנה הגרמנית הבונה את הצוללות בישראל הוא מיקי גנור, איש נדל"ן עשיר, לשעבר איש חיל הים, וכי עורך הדין שלו הוא דוד שמרון, פרקליטו של ראש הממשלה ושל רעייתו, שרה נתניהו. שותפו של שמרון למשרד עורכי הדין, גיסו יצחק מלכו, הוא נציגו של ראש הממשלה לשיחות עם הפלסטינים.

גנור מהסטי"לים

מיקי גנור (גולדשלט) הוא איש חיל הים בעברו, והשתחרר מקבע בדרגת רב סרן לאחר ששירת כמפקד סטי"ל. גנור מכיר היטב את הבכיר לשעבר במועצה לביטחון לאומי (מל"ל) שנחשד בימים אלה בשוחד והלבנת הון. כמו בכירים אחרים בחיל הים, גנור מתגורר בקיסריה, לא הרחק ממעונו של ראש הממשלה.

ב–26 בספטמבר 2011 קיבל גנור, שהוגדר כאיש עסקים, משגריר קפריסין בישראל, את התואר קונסול כבוד של קפריסין בישראל. נאמר אז כי הוא יקדם את האינטרסים המשותפים לקפריסין ולישראל, בעיקר בתחומי הגז והנפט. גנור היה לקונסול הכבוד הראשון של קפריסין בישראל. בטקס החגיגי שנערך בשגרירות קפריסין לכבודו של גנור היה אורח כבוד ליברמן, שר החוץ דאז. מדוע הטריח שר החוץ את עצמו לטקס הזה? לליברמן ולגנור הפתרונים. מה שברור הוא שליברמן בירך את השגריר על שהחליט להעניק את תואר הקונסול לגנור, והרעיף על הקונסול החדש שבחים רבים.

משה יעלוןצילום: מוטי מילרוד

דולפין 1 דולפין 2

שלוש הצוללות הראשונות שקיבלה ישראל ממספנות HDW בקיל הן מדגם דולפין קלאס. דולפין נמסרה לישראל במאי 1998, לווייתן נמסרה ב–1999, ותקומה ב–2000.

הקנצלר הגרמני, גרהרד שרדר, אישר ב–2005, סמוך לסיום כהונתו מכירת עוד שתי צוללות לישראל, כל אחת במחיר של כ–0.5 מיליארד דולר. סוכם כי ממשלת גרמניה תממן שליש ממחיר הצוללות. שרדר היסס במכירה ודחה אותה עד לדקה ה–90 לכהונתו, מכיוון שחשש שישראל תחמש את הצוללות בנשק גרעיני. במקביל סיכמה ממשלת שרדר על עסקת נשק גדולה עם טורקיה. מאוחר יותר חתמו גרמניה וישראל (שר הביטחון היה אז אהוד ברק) על הסכם לאספקת צוללת שישית לישראל, גם כן בסבסוד של כשליש מממשלת גרמניה.

בנוסף להתחייבות של ממשלת גרמניה לשלם שליש מעלות הבנייה של שלוש הצוללות הנוספות, כ–0.5 מיליארד דולר, התחייבה ממשלת גרמניה לבצע רכש גומלין בישראל, ביטחוני ואחר, בהיקף של 400 מיליון יורו.

המספנות בקיל ממשיכות לעבוד

לגרמניה יש אינטרסים כלכליים־גלובליים משלה, מעבר ליחסיה המיוחדים עם ישראל. גרמניה היא כיום יצואנית הנשק החמישית בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב, רוסיה, סין, וצרפת, ולפני בריטניה. ב–2015 היא הכפילה את יצוא מערכת הנשק לכמעט 9 מיליארד דולר, כשהסכום כולל גם את תגמולי ישראל על הצוללות הישראליות שרכשה. בתקופה שבה מספנות נסגרות באירופה ובמקומות אחרים בעולם, מכירת הצוללות לישראל מספקת לתעשיית המספנות הגרמנית בקיל תעסוקה. בנוסף, המספנה בקיל שבונה את הצוללות לישראל, בונה ארבע צוללות לפי הזמנת ממשלת מצרים.

שלוש הצוללות הנוספות שישראל רכשה מגרמניה הן מתקדמות יותר משלוש הראשונות, והן מוגדרות כצוללות דולפין 2. אלה הצוללות הגדולות ביותר שגרמניה בנתה מאז סיום מלחמת העולם השנייה. צוללת 4 תנין הגיעה לארץ ב–2013, צוללת 5 רהב הגיעה לחיפה ב–2016, וצוללת 6 דקר אמורה להיכנס לשירות ב–2018.

הצוללות מונעות בדיזל אלקטרי. מלבד דולפין, כל הצוללות מצוידות במערכת הנעה שאינה תלויה באוויר חיצוני, והן נחשבות המתקדמות ביותר מסוגן בעולם. הן מסוגלות לשייט למרחק של 4,500 מיל ימי במהירות מרבית של 20 קשר. בכל צוללת הותקנו מערכות אלקטרוניקה, חימוש ומודיעין ישראלי. כך למשל, ידעה העיתונות הבינלאומית לספר השנה כי סונאר מתקדם שפותח ברפאל הוכנס לכל הצוללות בשנתיים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker