אורה קורן

פרשת המסוק הזעיר ללא טייס, שהעניק שר החקלאות אורי אריאל לראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבדב, ממשיכה להסתבך.

לא רק שמדובר במתנה חריגה בהיקפה הכספי ביחס להוראות החשבת הכללית (200 אלף שקל), המסוק גם לא שייך למשרד החקלאות, אלא למכון וולקני. יתר על כן, יצוא מהסוג הזה עשוי להתברר כיצוא מוצר דואלי, שמצריך את אישור היצוא הבטחוני של משרד הביטחון, אם הוא עשוי לשמש גם למטרות צבאיות.

האישור הבטחוני נועד למנוע זליגת טכנולוגיות מתקדמות למדינות לא ידידותיות, אך גם למנוע זליגת טכנולוגיה אמריקאית במידה והיא משולבת במוצר. ישראל עלולה להסתבך עם ארה''ב אם יתברר שעל המסוק ישנה טכנולוגיה אמריקאית, שלא קיבלה אישור אמריקאי ליצוא לרוסיה. בעבר הובילו תקריות מסוג זה לפיטורי עובדים בכירים, כולל מנכ''ל משרד הביטחון.

>> מי החביא את השלט של המזל"ט? פרשת המתנה לרוסים מסתבכת

היום (ב') אמרו מקורבים לעובדי מכון וולקני כי "דגם המסוק שראש ממשלת רוסיה  מדבדב קיבל במתנה משר החקלאות אריאל, נמסר לו ללא מערכת ההפעלה והשלט". זאת, ככל הנראה, משום שעובדי המכון סירבו למסור אותם. לדבריהם, עלות מערכת ההפעלה מוערכת בעוד 100 אלף שקל, בנוסף לעלות המסוק המגיעה לכ-200 אלף שקל.

על פי מקורות נוספים, הרוסים כבר ביקשו מהמכון את מערכת ההפעלה והשלט. ממכון וולקני נמסר כי "אנו מנועים מלהתייחס לנושא". ממשרד החקלאות לא נמסרה לכך תגובה.

ההערכות הן, כי אם הרוסים אכן ביקשו ולא יקבלו את המערכות הנוספות, עלולה להתרחש תקרית דיפלומטית, שתסכן את הסכם המסגרת החקלאי הגדול שנחתם בין המדינות השבוע. ההסכם עוסק בעיקר בשדרוג ענף החלב ברוסיה על ידי חברות ישראליות בהיקף ניסיוני של 1.3 מיליארד דולר בשלב ראשון, שעשוי להגיע ל-15 מיליארד דולר אם יורחב לכל רוסיה.

הביקור של מדבדב בישראל כמעט עבר מתחת לרדאר, עד ששר החקלאות החליט, במחווה חריגה של רצון טוב, להעניק למדבדב, כאות הוקרה על ההסכם, את המסוק. "זהו סיפור הזוי לחלוטין", הגדירו אתמול מקורות ממשלתיים את האירוע.

"תקלה חמורה"

עוד באותו ערב הזדרז משרד החקלאות להבטיח שירכוש בהקדם מסוק חדש למכון וולקני. במלים אחרות: כעת משלמי המסים יממנו את הפזיזות של אריאל. בעקבות חשיפת הפרשה נשמעה ביקורת ציבורית לפיה מדובר בתקלה חמורה במשרד החקלאות. שווי המתנה חורג גם בהרבה כללי מינהל תקין, שלפיה משרד ממשלתי אינו יכול להעניק מתנה, פרט למקרים חריגים, בסכום העולה על 3,000 שקל.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "במהלך ביקור ראש ממשלת רוסיה נחתם הסכם כלכלי המוביל לעסקה בהיקף של מיליארדי דולרים שיתרמו רבות לחקלאות ולצמיחת הכלכלה בישראל. במהלך התערוכה במשרד החקלאות, הביע מדבדב התפעלות מביצועי הרחפן המחקרי של מכון וולקני שהוצג לו. מסירת הרחפן היתה באישור גורמי המקצוע. משרד החקלאות ירכוש בתקופה הקרובה רחפן חדש לטובת המשך הפעילות המחקרית".

במכון וולקני סירבו להגיב. משה ראובני, נציג החוקרים במכון, אמר: "מסירת המסוק המשמש את מכון וולקני למחקרים חקלאיים שנמצאים בהתהוות כמתנה לידי ראש הממשלה הרוסי, היא התעלמות מוחלטת מכל מינהל תקין אפשרי ומכל החוקים והכללים שמנחים ביקורי בכירים". עובדי המכון נמצאים בסכסוך עם השר, שהציע להעתיק את המכון ממרכז הארץ לגליל, חרף התנגדותם.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "העברת המסוק לא תואמה עם משרד הביטחון".

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי הנושא בבדיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker