מוטי בסוק

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום את המתווה להעלאת קצבת הבטחת הכנסה לקשישים ואת תוספת הוותק לקצבת זקנה כחלק מהתוכנית הכלכלית ותקציב המדינה לשנים 2017-2018. סך העלות למדינה – מעל למיליארד וחצי שקל. המהלך ייכנס לבסיס התקציב.

שר האוצר, משה כחלון, אמר היום כי "מדובר בצעד נוסף ביישום דו"ח העוני ובמסגרת מדיניות הממשלה לצמצום הפערים החברתיים ואי השוויון במשק. התפקיד שלנו הוא להצמיח את המשק ולהעביר את הפירות למקומות הנכונים. חובתנו המוסרית כחברה לעזור לקשישים שלנו שאינם יכולים להתפרנס ושידם אינם משגת. כפי שעזרנו לחיילים, לקשישים, לחד הוריות ולעובדי הקבלן נמשיך לעזור גם לשאר האוכלוסיות המוחלשות בישראל".

באוצר ציינו היום כי על פי הערכת הביטוח הלאומי לאחר יישום המתווה ישופר משמעותית מצבם הכלכלי של קשישים מעוטי יכולת. כמו כן, עולים חדשים ונשים שעד היום לא קיבלו את מלוא תוספת הותק מקצבת הזקנה שלהם יקבלו תוספת של עד 20% בחודש.

כיום מקבלים את הקצבה להשלמת הכנסה לקשישים כ- 230 אלף איש (140 אלף יחידים, ו-45 אלף זוגות). רוב הקשישים האלו חיים מקצבה זו בלבד, שכן החלת פנסיה חובה בישראל קיימת רק בשנים האחרונות. נוסף על הקצבה זכאים אותם קשישים גם לקבלת סיוע בדיור (בשכר דירה או דיור ציבורי). הגדלת הקצבה מגיעה במקביל להמלצות הוועדה למלחמה בעוני בנושא זה.

הקצבה הבסיסית של זקנה עומדת היום על 1531 שקל ליחיד. כאשר מי שהיה מבוטח בביטוח לאומי מעל 10 שנים מקבל תוספת של 2% בשנה בעד כל שנת ביטוח עד ל-50% תוספת. כך שהקצבה המרבית יחד עם תוספת הותק הינה 2297 שקל ליחיד.

עד היום תוספת הותק ניתנה רק לאחר 10 שנות ביטוח. שיטה זו פגעה בשתי אוכלוסיות מרכזיות, העולים החדשים ונשים נשואות שאינן עובדות. האישור היום מתקן את הפגיעה שכן הוא מזכה את הקשישים בתוספת ותק החל משנת הביטוח הראשונה. העלות הכוללת של המהלך הינה מעל מיליארד שקל. היא ומגדילה את קצבת הזקנה בעד 300 שקל בחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker