סכסוך העבודה באל על מחריף; הנפגעים הגדולים - הנוסעים

והפעם: אל על הודיעה על ביטול טיסה לניוארק, שתוכננה לצאת בשעה 00:30 ■ החברה: הטייסים מוכנים לטוס רק לכיוון אחד. הטייסים: "הטענה של ההנהלה ולפיה אין קצינים ראשונים זמינים שמוכנים לעלות על הטיסה לניו יורק - שקרית"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: תומר אפלבאום

אל על הודיעה הלילה על ביטול טיסה 027 לניוארק, שתוכננה לצאת בשעה 00:30 מנתב"ג. ביטול הטיסה נובע לטענת החברה מעיצומי הטייסים והתעקשותם לטוס רק בכיוון אחד. החברה הודיעה כי תפצה את הנוסעים ותשיב להם את כספם.

לטענת הנהלת אל על, ועד הטייסים של החברה, שבראשו עומד ניר צוק, מנהל מזה חודשים ארוכים מסכת עיצומים המשבשת את הפעילות הסדירה של החברה, וזאת במטרה לשפר את תנאיהם.

לטענת גורמים בהנהלה, "העיצומים מתבטאים בחוסר ההיענות של הטייסים לאייש טיסות ולטוס כטייסים פעילים הלוך וחזור. הם דורשים לטוס רק בכיוון אחד". באופן זה מגדילים את הטייסים את שכרם על ידי קבלת שכר בעבור טיסה לכיוון אחד,שבה הם משמשים כאנשי צוות פעילים, ובכיוון ההפוך – בטיסה חזרה - הם מתוגמלים כאנשי צוות לא פעילים על הטיסה. כך לפי נהלי העבודה הקיימים עמם.

מנגד טוענים הטייסים כי הטענה של ההנהלה ולפיה אין קצינים ראשונים זמינים שמוכנים לעלות על הטיסה לניו יורק היא טענה שקרית. "ישנם 6 קצינים ראשונים זמינים ברגע זה – בעוד לטיסה נדרשים 2.", כך נמסר מנציגי הוועד.

בוועד הטייסים טוענים מזה זמן רב כי החברה מפילה את ההאשמה בדבר כשלים תפקודיים ותכנון לקוי – על כתפי הטייסים, ושלא בצדק. עוד טוענים הטייסים כי החברה מעדיפה להחכיר מטוסים זרים ולשלם לצוותי תעופה זרים – על פני הגעה להסדר עם טייסיה.

מקורות באל על טוענים מנגד כי הטייסים עצמם פועלים בכדי להכשיל הכשרת טייסים נוספים הנדרשים לחברה, וכי הם אינם מוכנים לקדם את השיח עם ההנהלה.

אמש הודיעה הסתדרות העובדים של כלל עובדי החברה, עליה נמנים גם הדיילים והטכנאים, על הצבעה שיערכו העובדים בימים הקרובים במטרה להכריז על סכסוך עבודה. אם יושג רוב של יותר מ-70% מהעובדים – יוכלו העובדים להשבית את החברה תוך 14 יום. היום נודע כי עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר, מייעץ לאל על בניהול הסכסוך מול העובדים.

מהנהלת אל על נמסר בתגובה: "צר לנו על הפגיעה בנוסעים אך אין בידינו כל ברירה אלא להחזיר את הסדר על כנו ואת החברה לפעילות סדירה. לצערנו ההודעה שהופצה על ידי נציגי הטייסים שקרית לחלוטין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker