הפטנט החדש של כחלון: זה מה שיקבלו משקיעי הנדל"ן שיזדרזו למכור את הדירה שלהם

שר האוצר מתכנן תחרות בין משקיעי הנדל"ן: מי ימכור את דירתו ראשון. הבונוס: פיקדון בנקאי צמוד למדד הדיור - בסבסוד המדינה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

שר האוצר, משה כחלון, מתכנן לערוך תחרות בין המשקיעים בשוק הדיור - מי מהם יהיה מוכן למכור את דירתו ראשון. זאת במסגרת החלופות הנבחנות ליצירת מסלולי השקעה אטרקטיביים למשקיעים בדיור, כדי לשכנע אותם למכור את הדירות שברשותם.

צוות לבחינת חלופות השקעה כאלה, בראשות סגן שר האוצר, יצחק כהן, הוקם בשבוע שעבר, ואמור לסיים את עבודתו בתוך שבועיים בלבד. אבל כבר עתה מסתמנת חלופת ההשקעה המועדפת על הצוות: פיקדון בנקאי, צמוד למדד מחירי הדיור, בסכום של עד 700 אלף שקל ולתקופה של שלוש שנים.

הפיקדון יוצע אך ורק למשקיעים בדיור, שיוכלו לממש את השקעתם ולהפקיד את התמורה בפיקדון החדש. בנוסף, לא כל המשקיעים יזכו באפשרות להפקיד את כספם בפיקדון: הוא יוגבל רק ל-12 אלף המשקיעים הראשונים שיזדרזו למכור את דירתם בתוך רבעון אחד מהכרזת התוכנית. מדובר בפיקדון שהיקף ההשקעה המתוכנן בו יהיה עד כ-8.5 מיליארד שקל.

על פי התוכנית המסתמנת, המדינה תוציא מכרז לבנקים, שבו יזכה מי שיציע את הריבית הגבוהה ביותר לבעלי הפיקדון. המדינה תצטרך רק להתחייב להשלים את הפער שבין הריבית שהציע הבנק (נניח, 1.5% לשנה במשך שלוש שנים), לעליית מחירי הדיור (נניח 4% לשנה במשך שלוש שנים - תוספת תשואה של 2.5% לשנה שהמדינה תסבסד).

הגרלה לדיור מוזלצילום: רמי שלוש

במשרד האוצר מקווים כי הפיתוי של פיקדון בתשואה זהה לשוק הדיור, יחד עם הלחץ הכבד המופעל על המשקיעים בדיור, כמו הצעת המס על דירה שלישית, יגרמו למשקיעים לשקול לממש את השקעתם בדיור, ובהקדם - ויביאו להגדלת ההיצע. במשרד האוצר מעריכים כי יש כמה קבוצות של משקיעים שכבר היום מתנדנדות לגבי המשך ההשקעה שלהם בדיור: מי שקנו דירה תחת לחץ הילדים בלי שיש להם משאבים מתאימים לכך, מי שגילו כי ניהול של דירה להשכרה אינה משימה פשוטה, וגם מי שרוצים לממש את השקעתם בשל מיסוי הדירה השלישית או בשל ההצטברות של מס שבח לאורך השנים. כיום מממשים את השקעתם כ–6,000 משקיעים בדיור מדי רבעון, ובאוצר מקווים כי השוט של מיסוי דירה שלישית עם ההטבה של הפיקדון החדש יכפילו את מספר המממשים ל–12 אלף ברבעון.

האוצר מעדיף פיקדון על פני אג"ח סחירה

.

הצוות בראשות סגן שר האוצר בוחן שלוש חלופות השקעה: פיקדון בנקאי למשקיעים בדיור בלבד; פיקדון בנקאי למשקיעים בדיור וגם לזוגות הצעירים שמשתתפים בהגרלת מחיר למשתכן - החלופה שבנק ישראל המליץ עליה; ואיגרת חוב צמודה למדד מחירי הדיור - החלופה שהמועצה הלאומית לכלכלה מעדיפה.

ככל הנראה, הצוות נוטה לא לאמץ את המלצת בנק ישראל להציע את הפיקדון גם למשתתפי מחיר למשתכן, בשל ההנחה שההטבה הגדולה של מחיר למשתכן תאפיל על ההצעה הגלומה בפיקדון החדש.

כמו כן, הצוות דוחה את ההצעה להנפיק איגרת חוב צמודה למדד מחירי הדיור מארבעה טעמים עיקריים: האחד, כדי שאיגרת החוב תהיה בעלת סחירות טובה צריך להנפיק אותה לטווח ארוך וכן להנפיק כמות גדולה ממנה, לפחות 10 מיליארד שקל, והדבר יגדיל את מחויבות הממשלה. השני, איגרת החוב תימכר לציבור כולו, ולא תהיה ממוקדת רק במשקיעים בדיור ורק בהסטת הביקושים של משקיעים משוק הדיור. השלישי, החשבת הכללית מתנגדת בתוקף, בשל ההערכה כי האיגרת החדשה תפגע בסחירות של איגרות החוב הממשלתיות הקיימות.

הטעם הרביעי, ולדעת האוצר החשוב ביותר, הוא שפיקדון בנקאי הוא כלי נגיש ופשוט מאיגרת חוב סחירה, וכן הוא בטוח יותר לציבור. פיקדון בנקאי לא יכול להפסיד - בכל מקרה המשקיעים יקבלו בחזרה את כספם בתוספת הריבית שלה התחייב הבנק. זאת לעומת איגרת חוב סחירה, שהמחיר שלה יכול לרדת אם חלה ירידת מחירים משמעותית בשוק הדיור.

מגדל העמק מחיר למשתכןצילום: קרן בנימיני

באוצר טוענים כי הפיקדון המוצע לא יסכן את המדינה - גם בהנחה שהוא יזכה להצלחה גדולה, וכל הפיקדון, בסך 8.5 מיליארד שקל, יירכש על ידי הציבור - זה יקרה אחרי ש–12 אלף משקיעים יממשו את ההשקעה שלהם, דבר שאמור להביא לירידת מחירי הדיור וכך יקטין את סובסידיית התשואה שהמדינה מבטיחה. באוצר מודעים לכך שמדובר בסובסידיה שמוצעת למשקיעים בדיור, אבל טוענים שהאפקטיביות של הכלי בהורדה אפשרית של מחירי הדיור מצדיקה זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker