דרעי: "היעד המרכזי בתקציב הפנים - הגדלת הצדק החלוקתי בין הרשויות המקומיות"

שר הפנים הצהיר בוועדת הכספים על קידום התוכנית לשינויי גבולות של רשויות ומועצות מקומיות, ועל יצירת נוסחה אחידה וברורה לחישוב הארנונה בכל הארץ ■ ח"כ יוסף ג'בארין: "במשך שנים המגזר הערבי איבד מיליארדים בתוך נוסחת התקציב, ויש לקחת את זה בחשבון כשבאים לתקן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה דרעי
אריה דרעיצילום: אוליבייה פיטוסי

"במסגרת תוכניות העבודה ל-2018-2017, משרד הפנים שם לו למטרה לעשות סדר בשיטת חישוב הארנונה, כך שתחול שיטה אחידה וברורה בכל הארץ, שהאזרח ידע על מה הוא משלם וכיצד זה מחושב", כך הכריז היום (ג') שר הפנים והפריפריה אריה דרעי בוועדת הכספים. לדבריו, היעד המרכזי הוא "צמצום הפערים בין הרשויות המקומיות, ובתוך כך שינוי וקביעה מחודשת של גבולות של רשויות ומועצות מקומיות לצורך תיקון עיוותים שנוצרו לאורך השנים".

לפי דרעי, מתוך כוונה לתקן עיוותים בחלוקת המשאבים בין הרשויות, תבוטל הגדרת 'עיר עולים' כקריטריון המקנה זכות להנחה בארנונה למוסדות ברשויות המוגדרות כקולטות עלייה - אף שמזה שנים רבות הן אינן קולטות עלייה, בניגוד לערים קולטות בפועל שאינן מוגדרות כך.

דרעי אמר כי "ההגדרה תבוטל והמדינה תשלם את אותם שיעורי ארנונה באופן שווה בכל הארץ. ערים שקולטות עלייה בפועל ולא היסטורית בלבד, יזכו לתוספת מיוחדת עבור קליטת העולים. חלוקת כספיי הארנונה הממשלתית, שבכל שנה נאמדת בכ-800 מיליון שקל ויותר - מתוכם 500 מיליון שקל המדינה תשלם ישירות ובשווה לרשויות בכל הארץ על פי קריטריונים ברורים, עם העדפה מתקנת לרשויות חלשות, אם כי גם רשויות חזקות ייהנו מכספי הארנונה הממשלתית כיוון שהן בכל זאת מספקות שירותים. 300 מיליון שקלים נוספים יועברו לקרן מיוחדת לטובת צמצום פערים בין הרשויות".

דרעי שיבח את מענקי האיזון וטען כי "זהו התקציב היחיד בכל משרדי הממשלה ש-98% ממנו הולכים רק לחלשים. כיום 65% מאוכלוסיית ישראל, בעשרות רשויות חזקות, לא מקבלים מענקי איזון. התקציב הזה הולך כולו לטובת 35% בלבד מהאוכלוסיה ביישובים החלשים באשכולות סוציו-אקונומיים 1עד 5. ב-2017 וב-2018 סך מענקי האיזון בכל אחת מהשנים אמורים לעמוד על 3 מיליארד שקל, ומאופן חלוקת התקציב הזה לרשויות החלשות בלבד יוצא שפר נפש מתקבל יותר כסף, וזאת למרות הגידול באוכלוסיה".

הוא הוסיף כי "על-מנת לקדם איחוד רשויות היכן שיידרש ליצירת מטרופולינים גדולים, ועד אז איחוד שירותים לצמצום הוצאות מינהל, וכן לשינויי וקביעת גבולות חדשים בין רשויות ומועצות אזוריות שונות - יוקמו 6 ועדות גיאוגרפיות (אחת כבר הוקמה). הוועדות יוקמו בפריסה ארצית לקבלת החלטות מושכלות וצודקות, עם כל ההשלכות של חלוקת הכנסות, חלוקת קרקעות, משאבים ונכסים באופן צודק, תוך התחשבות בגודל ורמת האוכלוסיה מבחינה סוציו-אקונומית וכדומה".

עוד ציין דרעי, כי התוכנית האסטרטגית לפיתוח הצפון (18 מיליארד שקלים) ולפיתוח המגזר הערבי (15 מיליארד שקלים) תצאנה אל הפועל. השר זכה לאהדה יחסית בקרב רוב חברי הכנסת בוועדת הכספים.

יו"ר ועדת הכספים משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, קרא לדרעי לא להירתע מלטפל בסוגיות הקשות של קביעה מחודשת של גבולות, ביטול עיר עולים והוועדות הגיאוגרפיות. "הגיע הזמן לתקן עיוותים שנמשכים לאורך שנים. אל תחששו מרשויות מקומיות חזקות, שהאינטרס שלהן הוא שלא יהיה כל שינוי, אלא להמשיך את המצב הקיים מאז קום המדינה". בין השאר ציין גפני כדוגמה את הצורך לחלק את ההכנסות מבז"ן במפרץ חיפה, שמפעילותו סובלות הרשויות הסמוכות לו, בזמן שרק עיריית חיפה נהנית ממנו.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד הקליטה, הדגיש כי "עד היום אף שר פנים לא רצה לגעת בסוגיות הנפיצות הללו של 'עיר עולים' ושינוי אופן חלוקת המשאבים בין הרשויות. אני מקווה שיהיה לך הכוח לעמוד בלחצים הפוליטיים הכרוכים בטיפול בנושאים הללו".      

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה כי "בפריפריה נדרש צמצום פערים יסודי ועצום בהיקפו. יש עיוותים שנמשכים שנים, כשמצד אחד יישובים שמתפקעים מהיעדר שטח אליו יוכלו להתרחב מסיבות היסטוריות שונות, ולעומתם מועצות אזוריות סמוכות עם שטחים עצומים ועם אוכלוסייה קטנה". ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) טען כי "500 מיליון שקלים מכספי הארנונה הממשלתית אינם מספיקים לצורך תיקון כל העיוותים ההיסטוריים ולצמצום מלא של הפערים".       

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) דרש מהשר "שיהיה ייצוג של המגזר הערבי בוועדות הגיאוגרפיות". ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר כי "במשך השנים המגזר הערבי איבד מיליארדים בתוך נוסחת התקציב ויש לקחת את זה בחשבון כשבאים לתקן. נדרשת גם הרחבת תחומי השיפוט של מועצות ערביות".  

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) טענה ש"התכנית להקצאת 18 מיליארד שקל לצפון היא הצהרתית בלבד וכי אין לה בסיס במספרים בתקציב, ומפני שכך הדברים הרי שתושבי הצפון יישארו שקופים. כך גם לגבי התכנית לפיתוח המגזר הערבי לגביה הוקצו לכאורה 10 מיליארד שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker