פינוי גוש קטיף: המדינה שילמה לעורכי דין ויועצים והזניחה את המפונים

המדינה העבירה 22.8 מיליון שקל כסיוע לחזרה למעגל העבודה ו-19.3 מיליון שקל לסיוע נפשי למפונים, לעומת 95 מיליון שקל ששילמה לעורכי דין, רואי חשבון ויועצים ■ ח"כים לשר אריאל: "חבל שאינך נלחם למען החקלאות כפי שאתה נלחם למען המחנה שלך"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ח"כ סתיו שפיר
ח"כ סתיו שפיר: "מינהלת תנופה מסרבת לפרסם את החוזים שלה עם גופים שהעבירה להם כ-100 מיליון שקל מכספי המפונים"צילום: אוליבייה פיטוסי

המדינה העבירה לעורכי דין, רואי חשבון ויועצים שעסקו בפינוי גוש קטיף כ-95 מיליון שקל ב-2015-2005 - כך עולה מנתונים שקיבלה יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), ממשרד החקלאות. לעומת זאת, בתקופה זו הועברו כסיוע למפונים לשוב למעגל העבודה 22.8 מיליון שקל בלבד, וכספים למתן סיוע נפשי למפונים בסך 19.3 מיליון שקל.

מהנתונים שהועברו לשפיר מתברר כי בסך הכל שילמה המדינה בתקופה זו לעורכי דין ורואי חשבון 57.8 מיליון שקל, וליועצים 37.9 מיליון שקל.

ח"כ שפיר אמרה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר אורי אריאל נכשלו נחרצות בטיפול במפוני גוש קטיף והפקירו 400 משפחות בלי בית. במקום לדאוג ש-13 מיליארד השקלים שהציבור הישראלי שילם עד היום לטובת משפחות גוש קטיף אכן יגיעו אליהן, מישהו בממשלה הבריח את הכסף למקום לא ידוע, והמשפחות נותרו ללא בית קבע. במשך שנתיים אני נלחמת להוציא מידע ממינהלת תנופה שאחראית למפונים, אבל הם שולחים רק נתונים חלקיים ומפחדים למסור את המידע המלא. באופן חשוד ביותר, המינהלת, שנמצאת תחת אחריותו של שר החקלאות אורי אריאל, מסרבת לפרסם את פרטי החוזים שחתמה עם גופים חיצוניים שאליהם העבירה את הכסף של המפונים, והעבירה קרוב ל-100 מיליון שקל ליועצים ועורכי דין שאינה מפרסמת את שמם ומתחמקת בתירוצים הזויים. כל זאת בשעה שהמדינה ממשיכה להזרים אליה כספים דרך משרדו של אריאל. פניתי למבקר המדינה בבקשה דחופה לברר את העניין".

עוד עולה מהנתונים, כי המדינה העבירה במהלך השנים לחטיבה להתיישבות, שגם היא תחת אחריותו של אריאל, 23.8 מיליון שקל להכשרת קרקע חקלאית להקמה מחדש של משקי החקלאות המועתקים מחבל עזה. סכום זה הועבר כחלק מהחלטת הממשלה מדצמבר 2006 להקצות לכך 32 מיליון שקל. בעניין פיתוח יישובי הקבע של המפונים, הועברו לחטיבה להתיישבות 55 מיליון שקל - 36 מיליון שקל הוקצו להעמדת מבנים יבילים למכירה או השכרה על מגרשי הקבע, 7 מיליון שקל להקמת בקו"ם ביישובי הקבע, ו-12 מיליון שקל למבנים למתן שירותים קהילתיים ומבני תעסוקה ביישובי הקבע.

שר החקלאות, אורי אריאל
שר החקלאות, אורי אריאלצילום: הדס פרוש / פלאש90

"תקציב ללא בשורות לחקלאים"

בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדת הכספים בתקציב החקלאות, שפיר האשימה את אריאל בכך שהוא מטה תקציבים שבאחריותו שנועדו לגרעיני התיישבות צעירה בפריפריה - לגרעינים המשתייכים למפלגת הבית היהודי ולתנועת תקומה. לדבריה, הגרעינים שבפריפריה לא קיבלו את התמיכות המגיעות להן. "איפה נמצא הכסף של הגרעינים בפריפריה? לשר אין זמן לחקלאות, כי מתעסק בהעברת כספים ליעדים שקרובים ללבו". אריאל הגיב: "אלה דברי שקר!".

בוועדה נמתחה ביקורת קשה על גובה התקציב של משרד החקלאות כפי שהוצג בפני הוועדה. חברי הכנסת טענו שאם המספרים יישארו כמות שהם, הרי שזו גזירת מוות לחקלאות הישראלית, וכי בעתיד רוב מוחלט של המזון ייובא.

אריאל אמר כי אף שיש עלייה מסוימת במספרים, הרי שבפועל התקציב לא גדל ואינו עונה על כל צורכי החקלאות. בדיון התפתח עימות בין אחדים מחברי הכנסת לשר, לאחר שאלה הטיחו בו כי "אילו נלחם למען החקלאות כפי שנלחם בעניינים פוליטיים הקשורים למחנהו - התוצאות היו אחרות לגמרי, והחקלאות היתה עולה על מסלול בטוח".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר: "המציאות היא שבתקציב הזה החקלאות לא הולכת להשתבח ב-2018-2017. אמנם אין ירידה, אך התקציב הוא תקציב דומה. משרד החקלאות אינו נהנה מהעלייה בתקציב הכולל של המשרדים". גפני הודיע שיקיים דיון המשך בנושא עתיד החקלאות עוד במסגרת דיוני התקציב, וכי בכוונתו לקדם חוק לעידוד השקעות הון בחקלאות, המאפשר מתן מענקים לחקלאים, בדומה למצב הקיים בתעשייה.

יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), טען כי "אין בתקציב הזה בשורות, אין התייחסות לפערי התיווך, ולעומת זאת במלל במצגת המשרד יש הסתה נגד החקלאים. מטילים את האחריות על פערי התיווך בנייר רשמי של הממשלה על החקלאים שבקושי מסיימים את יומם. האוצר ממש מתנקם בחקלאים, וגם בנושא עלויות המים השפירים לחקלאות אין בשורה. בלי מים ותשתיות, בלי טיפול בפערי התיווך של התוצרת החקלאית, בלי השקעות ותקציב הולם - אין חקלאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker