ועדת השרים הפילה החוק שנוטל את השליטה מבעל חברה שביצעה "תספורת"

על פי ההצעה, יוטלו הגבלות על רכישת אג"ח של חברות שביצעו "תספורת" וישועבד חלקו של בעל השליטה בחברות נוספות ■ הצעות חוק נוספות שנדחו: נשים יוכלו להיעדר שעה ביום בגין שירות המילואים של בן הזוג, הגבלות על העלאת דמי הניהול בקרן הפנסיה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבר הכנסת מיקי לוי
ח"כ מיקי לויצילום: מיכל פתאל

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (א') את הצעת חוק הקלון הכלכלי, לפיה יוטלו הגבלות על רכישת אגרות חוב של חברות שביצעו "תספורת" חוב, וכן תלקח השליטה מבעל השליטה המכהן בביצוע תספורת של מעל 20% מגובה החוב. בנוסף, ישועבד חלקו של בעל השליטה בחברות נוספות שבהחזקתו כסוג של "הרמת מסך" בין החזקותיו לטובת נושי האג"ח שלו. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) ונכתבה בשיתוף עם התנועה לאיכות השלטון.

לוי הסביר כי "הצעת החוק נועדה בראש ובראשונה להגן על כספי הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של הציבור, שחשופות לסיכון גבוה יותר בשנים האחרונות. לא ייתכן כי כספים אלו יושקעו באגרות חוב של מי שלא עמדו בהתחייבויותיהם וביקשו לבצע תספורות".

לדבריו, "לאור מגיפת התספורות שכולנו היינו עדים לה בשנים האחרונות, הגיע הזמן להטיל קלון כלכלי המלווה בסקציות משמעותיות בחוק על מנפיקי אגרות חוב שלא עמדו בהתחייבויותיהם".

"בעיני, הכרחי להגביל את רכישת האג"ח שלהם על ידי הגופים המוסדיים המנהלים את החסכונות של הציבור כדי שלא לסכן את כספו בידי מי שהוכיח כי אינו ראוי לכך וכן לגבות מהם מחיר כבד עבור התנהלותם הקלוקלת. כמו כן, אין לי ספק כי בעל שליטה שידע שבהליכה לתספורת הוא עלול להפסיד את החברה שבבעלותו, יתומרץ להזרים אליה כספים ולא ימהר לדרוש הסדר חוב. זוהי סנקציה אפקטיבית ומוסרית כאחד. במקביל, הצעת החוק תפסיק את האבסורד שבו בעל השליטה חייב כסף שלא מוחזר לנושים מצד אחד, אך מושך דיבידנדים מהחזקותיו האחרות מצד שני. זוהי חוצפה ממדרגה ראשונה שעלינו כמחוקקים לשים לה סוף".

בנוסף, הועדה דחתה השבוע את הצעת החוק שלפיה נשים יוכלו להיעדר שעה ביום בגין שירות המילואים של בן הזוג. הצעת החוק הוגשה על ידי הח"כים איתן כבל (המחנה הציוני), רועי פוקלמן (כולנו) ויואב קיש (ליכוד). לפי ההצעה "המעסיקים יוכלו לתבוע ולקבל פיצוי בגין ההיעדרות באמצעות הביטוח הלאומי, בדומה להסדר הקיים כיום לגבי חיילי מילואים שנעדרים מעבודתם. הצעת החוק תחול גם על עובד שבת זוגו במילואים.

כמו כן, דחתה ועדת השרים את הצעת החוק הקובעת שדמי הניהול לעובד שסיים את עבודתו ישארו ברמתם בשנה במשך 12 שנים מיום סיום העבודה או 3 חודשים לאחר שהחל בעבודה חדשה. הצעת החוק הוגשה על ידי יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי ועליה חתמו עוד 73 חברי כנסת. מיכאלי הסבירה כי "בקרנות פנסיה רבות, עם עזיבת העמית את מקום עבודתו, עולים דמי הניהול שהוא משלם לשיעור המירבי".

מיכאלי הסבירה כי "היום, גם למי שעובדות ועובדים קשה, מפגינים אחריות וחוסכים - צפויים קשיים כלכליים כשיצאו לגמלאות. אחד הגורמים שאחראיים לכך הם דמי הניהול של הפנסיה, שמשפיעים על הסכום שאנחנו חוסכות וחוסכים. קרנות הפנסיה מנצלות לרעה את הפגיעות שלנו כשאנחנו עוזבות מקום עבודה ואין לנו הכנסה, מקפיצות לנו את גובה דמי הניהול בצורה דרמטית ופוגעות לנו בחסכון.

"ההצעה הזו תגן על מי שנמצא במצב של 'בין עבודות' ותחסום את הפרצה שמגדילה את ההוצאות דווקא בתקופה שאין משכורת. 73 חברות וחברי כנסת חתמו עליה כי היא עושה צדק קטן עם אזרחיות/ים בתקופה של חיפוש עבודה, שהיא ממילא קשה כלכלית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker