יציאת הפיקוח ממשרד האוצר: משק כנפי ההיסטוריה לא נשמע - אך הצעד משמעותי

לא היתה אתמול התרגשות ברחוב קפלן 1 בירושלים כאשר מפקח עצמאי חדש נולד, אך אין בכך כדי לגמד את גודל האירוע: המפקח הפיננסי החשוב ביותר מנותק מלחץ פוליטי. כחלון מכפר על הטעות ברשות החשמל עם החזרה למדיניות שמקדשת את עצמאות המפקחים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דורית סלינגר
דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

משק כנפי ההיסטוריה לא נשמע אתמול במסדרונות משרד האוצר, ברחוב קפלן 1 בירושלים. הפקידים במשרד המשיכו לעבוד כרגיל, כולל אותם פקידים שהחל מהיום כבר אינם עובדי משרד האוצר — עובדי אגף הפיקוח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר — אלא עובדי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. זאת מכיוון שמהיום הפיקוח על הביטוח, בראשותה של דורית סלינגר, יוצא ממשרד האוצר, והופך לגוף עצמאי. בברכתו של שר האוצר, משה כחלון, מפקח חדש נולד בישראל, והחוק שמתוכו הוא נולד קובע כי הוא צפוי להיות אחד המפקחים העצמאיים החשובים ביותר במשק.

אז איך זה שההתרגשות אינה אוחזת בגרונם של עובדי הפיקוח על הביטוח? הסיבה הפרוזאית היא שבשלב זה דבר עוד לא קרה. משפטית הם אינם עובדי משרד האוצר יותר, אבל הם עדיין יושבים באותם משרדים צפופים ברחוב קפלן 1, והם עדיין משתמשים באותם שירותי דוברות או ייעוץ משפטי, ועדיין מתחככים עם אותם החברים מאגף התקציבים בקומה שמתחת. כל זמן שהרשות החדשה לא תעבור למשרדים חדשים, ולא תעסיק שדרה ניהולית חדשה — בין היתר יועץ משפטי ודובר — העצמאות של הרשות החדשה לא תקרום עור וגידים.

רק שזהו ענין טכני זמני. אבל גם לאחר שהרשות שוק ההון החדשה תפרוש כנפיים למשרדים חדשים, ובכך תתנתק באופן הפגנתי מחיבורה למשרד האוצר, לא הכל צפוי להשתנות. התקציב של הרשות החדשה אמנם גדול מהתקציב של אגף הפיקוח על שוק ההון, אבל זה לא משום שמחר הולכים להכפיל את מספר הפקידים ואת המשאבים שלרשותם. עיקר הגידול התקציבי, פרט לצורך לשכור משרדים חדשים, נועד לממן את הפעילויות החדשות של הרשות החדשה, שעומדת להתחיל לפקח על כל תחום האשראי החוץ בנקאי.

בעתיד ייתכן שבתוך ההגדרה הזאת ייכללו גם חברות כרטיסי האשראי, והרי זאת היתה הסיבה בגללה הסכים שר האוצר, משה כחלון, לוותר על אגף הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר מכלתחילה: הרצון לשחרר את חברות כרטיסי האשראי מהפיקוח של בנק ישראל (הפיקוח על הבנקים) באמצעות הקמת מפקח מתחרה שיכול גם הוא להציע שירותי פיקוח ראויים עליהן. כך, מתוך השיקול הצר של מי יפקח על חברות כרטיסי האשראי, נולדה המהפכה שהפכה את הפיקוח על הביטוח מסתם עוד אגף במשרד האוצר למפקח עצמאי חדש בישראל.

בשורה צרכנית

בנוגע למחלקות הוותיקות בפיקוח על הביטוח — הפיקוח על חברות הביטוח, הפיקוח על קרנות הפנסיה, הפיקוח על ביטוחי הבריאות וכו' — שם לא צפוי מבול חדש של משאבים או של עובדים. אותם פקידים שביצעו את מלאכת הפיקוח בתחומים הללו היום ימשיכו בעבודתם גם כאשר יעברו למשרדים חדשים, ויישאו בשם החדש של עובדי רשות ההון, הביטוח והחיסכון. במידה מסוימת העבודה שלהם תהיה קלה יותר, מכיוון שחלק מהסמכויות שהיו בידי שר האוצר הועברו עתה ישירות לממונה על הרשות, אותה דורית סלינגר, והדבר יקצר הליכים.

מי מפקח על מה
המבנה של הפיקוח על המערכת הפיננסית

גם החתירה להגברת התחרות בתחום הביטוח תהיה מעתה רשמית יותר, משום שהתחרות נכללה בין המטרות של הרשות החדשה. אלא שבפועל כבר יותר מעשור הפיקוח על הביטוח חותר להגברת התחרות בתחומי הפיקוח שלו, כך שההגדרה הרשמית החדשה חופפת למצב בשטח.

אין התרגשות גדולה, לכן, בחדרים הצפופים של הפיקוח על הביטוח באוצר, וגם הדרך האגבית שבה נולדה המהפכה של הרשות החדשה, מסייעת לגמד את המהלך — ולא בצדק. הקמת מפקח עצמאי חזק וחשוב היא בשורה מהפכנית־צרכנית, וביותר מהיבט אחד.

ראשית, חשוב שאנחנו חוזרים לתוואי של מפקחים עצמאיים, לאחר התקדים הנורא של ביטול רשות החשמל כמפקח עצמאי והפיכתה לאגף בתוך משרר האנרגיה. זאת היתה טעות היסטורית של אגף התקציבים באוצר שהסכים למהלך של קיפולו של מפקח עצמאי אל תוך משרד ממשלתי, מהלך ששידר חולשה לכל הרגולטורים בממשלה. חשוב לתקן את המעוות בכך שדווקא המפקח החשוב ביותר שהיה עד היום לא עצמאי — הפיקוח על הביטוח — פורש כנפיים והופך למפקח עצמאי עם חקיקה משלו.

שנית, לעצמאות יש משקל ציבורי. החיבור של הפיקוח על הביטוח למשרד האוצר העניק לו מכפילי כוח, בעיקר כאשר שר האוצר נרתם לעזור להעביר חקיקה בעייתית בכנסת, אבל גם העיק עליו. הצורך לשרת את המדיניות של שר האוצר, ואת האג'נדה הפוליטית שלו, הקרין חולשה.

לפחות פעמיים בשלוש השנים האחרונות ראינו שרי אוצר מתערבים בהחלטות של הפיקוח על הביטוח — הם דחו את ביטול הביטוח הסיעודי הקבוצתי, וביטלו את כל הפתרונות שהועלו לבעית הסבסוד הצולב של גמלאי קרנות הפנסיה בידי החוסכים הפעילים בקרנות, הצעות שכללו כמובן פגיעה בזכויות הגמלאים.

בשני המקרים אפשר להבין את ההתערבות של שרי האוצר, שנבהלו ממה שנראה כפגיעה בזכויות של מבוטחים. ואולם, בשני המקרים מדובר היה בהתערבות לא טובה שפגעה בשיקול הדעת המקצועי של המפקח על הביטוח.

ככלל, מרבית התלונות בפיקוח על הביטוח על התערבות פוליטית נוגעות ללובי של סוכני הביטוח בכנסת, שמצליחים לחסום חלק גדול מהצעות החקיקה בנושא, ולא להתערבות של שרי האוצר דווקא. כאמור, בשלוש השנים האחרונות זכורות שתי התערבויות בלבד של שרי אוצר בהחלטות הפיקוח.

להוקיר את כחלון

ואולם, גם שתי התערבויות זה לא מעט, והחשש הוא גם שתדירות ההתערבות רק תגבר עם השנים. ככל שמספר גמלאי קרנות הפנסיה החדשות יגדל, וככל שהנושא הפנסיוני ייהפך לנושא שיעסיק את הציבור עם העלייה בתוחלת החיים, כך הלחצים הפוליטיים מכיוונו של שר האוצר צפויים לגדול. הניתוק משרי האוצר, באמצעות הפיכת הרשות לעצמאית בחוק, הוא לכן צעד חוזה פני עתיד.

שלישית, אי אפשר שלא להבחין בצעד המשמעותי מצדו של שר האוצר, משה כחלון, שהסכים מרצונו לוותר על אחד האגפים החשובים והחזקים במשרד האוצר, ולאבד את הסמכויות שהיו נתונות לו לשלוט על החלטות המפקח על הביטוח. זהו צעד תקדימי חשוב שכמותו זכורים מעטים — פוליטיקאי מוותר על סמכויות פשוט משום שזה ענייני ומקצועי לעשות כן. צריך להוקיר את כחלון על ההחלטה הציבורית האמיצה שקיבל, וליהנות מהתקדים הציבורי שעולה ממנה.

רגולטור עצמאי הוא רגולטור חזק, זהו טיבם של דברים. ולכן, למרות היעדר ההתרגשות, הצעד שמתרחש היום הוא התחלתה של מהפכה. האם זאת תהיה מהפכה היסטורית — יקבעו רק ראשי רשות שוק ההון העתידיים. לפחות זה יהיה תלוי רק בהם, ולא בלחצים של שר האוצר עליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום