האיום של נתניהו: אם התאגיד יוקם - לא יהיה מס על דירה שלישית - כללי - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האיום של נתניהו: אם התאגיד יוקם - לא יהיה מס על דירה שלישית

שר האוצר כחלון: "הגיע הזמן להגיד לנתניהו עד כאן" ■ ראש הממשלה: "נשקם את רשות השידור" ■ הנשיא ריבלין: "מי שבעד שידור ציבורי לא יכול להפוך אותו לשופר" ■ יו"ר האופוזיציה הרצוג תקף בכנסת את נתניהו: "התנהגותך היא ביזיון, תתבגר כבר"

155תגובות
הנשיא ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו
קובי גדעון / לע"מ

הקרב על התאגיד עולה מדרגה. מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו הערב (ב') כי "אם יהיה תאגיד - לא יהיה מס על דירה שלישית" המקורבים אמרו כי על המאבק על התאגיד הוא פוליטי לכל דבר, ואישרו את הפרסום ב-TheMarker שלפיו הצעה למיסוי הדירה השלישית תאושר בתמורה לסגירת תאגיד השידור הציבורי. שר האוצר משה כחלון איים באחרונה בפירוק הקואליציה אם לא תאושר הצעתו למיסוי הדירה השלישית. עם זאת, גורמים בליכוד הכחישו שיש התנייה בין אישור מסוי הדירה השלישית לבין סגירת התאגיד.

מוקדם יותר אמר היום כחלון בישיבת סיעתו כי "זה המבחן שלנו כסיעה בקואליציה. אני מבין שצריך להביא כסף לרווחה ולבריאות אבל לא יכול להרשות מאות מיליונים בשביל גחמה של נתניהו. הגיע הזמן להגיד לנתניהו עד כאן". בכירים בכולנו תהו - "אולי אפשר לשקם גופים שכבר פורקו, אולי נפנה לאלון חסן להתייעל?"

בישיבת סיעת כולנו התייצבו הח"כים והשרים סביב כחלון. סגן השר מייקל אורן אמר כי "מדובר בנושא עקרוני ששווה להיאבק עליו".  השר יואב גלנט אמר כי כל הח"כים יעמדו מאחורי של כחלון ויעמדו לצדו. 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, תקף אחר הצהריים את כוונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לסגור את תאגיד השידור הציבורי. "מי שבעד שידור ציבורי, לא יכול להפוך אותו לשופר של קומיסרים, ומי שנגד שידור ציבורי, יבוא ויאמר את דברו באופן ברור. מי שרוצה שידור ציבורי חייב להבטיח את היותו בלתי מוטה באופן חוצה מפלגות. כי הרי כולנו מבינים שעל הגלגל הענק הפוליטי, פעם אתה למעלה ופעם אתה למטה. כך, מי שבעד אמנות חפשית, ללא מעורבות פוליטית, אבל במימון המדינה, לא יכול להחרים קהלים שחושבים אחרת ממנו, גם אם הם יושבים בקרית ארבע או בעכו", אמר הנשיא ריבלין בטקס פתיחת מושב החורף של הכנסת.

משה כחלון
ליאור מזרחי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בקצרה בנאומו הארוך לסגירת התאגיד: "אנחנו נשקם את רשות השידור ונעשה זאת באחריות כספית". בכנסת אומרים כי דבריו של נתניהו מהווים בלא ספק הוכחה לכך שהוא נחוש לסגור התאגיד חרף איומו של כחלון בהטלת וטו.

מהדיון החגיגי במליאה נעדר שר האוצר, משה כחלון, שאינו מכהן כחבר כנסת. כחלון החרים ביום ראשון את ישיבת הממשלה וישיבת ראשי הקואליציה לנוכח התנגדותו להצעת נתניהו לסגירת תאגיד השידור הציבורי. הבוקר אמר כחלון בישיבת ועדת הכספים כי "מי שרוצה להביא בשבוע הבא חוק לממשלה ולקדם אותו יצטרך לוודא שיש שידור ציבורי חזק ולהגיד מאיפה יבוא את הכסף. אני לא מתכוון לקצץ אגורה במשרדי הרווחה והבריאות. לא נקצץ - לא בצורת קיצוץ רוחבי ולא בשום צורה. מי שיודע להביא את הכסף ויגיד שזה לא עולה, אני מוכן להקשיב. אני מתחייב - אני לא חושב שאני יכול באופן אישי לזרוק את הכספים הללו ולזרוק מיליונים. אני יודע מהו ערך של שקל ובטח מיליונים. זה הסיפור".

כחלון, שהציג את הצעת תקציב המדינה לשנת 2018-2017 וחוק ההסדרים, הוסיף כי "לפני 4 חודשים הגעתי להסכמה עם ראש הממשלה לדחות את פתיחת התאגיד לסוף אפריל 2017 ואני לא רואה שום צורך לשנות אותה. בהסכמים הקואליציונים מופיע סעיף שראש הממשלה מתעסק עם התקשורת וזה בסדר, אבל כל הוצאה תקציבית מעבר ל-10 מיליון דורשת את אישור שר האוצר. יש לי זכות לשמור על הכסף ולדאוג שלא יוציאו יותר מ-10 מיליון שקל. אני לא מתכוון לוותר. אם צריך להטיל את הווטו - אני אטיל אותו".

במהלך נאומו של שר האוצר פרצה מהומה כאשר תושבים מהצפון זרקו גלילי נייר טואלט למרכז אולם הישיבות וטענו כי הממשלה מתייחסת לגליל כמו אל נייר טואלט. הסדרנים הוציאו חלק מהתושבים מאולם הדיונים. בישיבה נוכחים ראשי רשויות מהצפון המוחים על אי תקצוב תוכניות ממשלתיות. ראש עיריית צפת, אילן שוחט, אמר בדיון כי "תקצוב הצפון חשוב יותר מהתאגיד".

דוד ביטן בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בחודש שעבר
אוליבייה פיטוסי

ביטן: "כחלון לא יכול להטיל וטו"

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), העריך היום שעד סוף השבוע יושג הסדר עם שר האוצר משה כחלון בעניין סגירת התאגיד. ביטן העריך כי בישיבת הממשלה שתתקיים ביום ראשון יימצא רוב בעד סגירת התאגיד וההחלטה תחייב את כל חברי הקואליציה.

בפגישה עם עיתונאים בכנסת אמר ביטן כי "משה כחלון לא יכול להטיל וטו מבחינה עניינית על הצעת החוק לסגירת תאגיד השידור הציבורי. כחלון שם לעצמו דגלים כמו יוקר המחיה ויוקר הדיור. רק מה שהוא רוצה יהיה? אני מאמין שהנושאים יסתדרו אתו עד סוף השבוע".

לדברי ביטן, "החלטת ממשלה על פי החוק מחייבת את כל שרי הממשלה. במישור הקואליציוני - ברגע שכחלון התחיל לדבר על הכסף, אז בעצם הוא זנח את כל הטענות האחרות שלו. הוא נתן סולם לרדת מהעץ".

"אני חוזר ואומר אין שום בעיה תקציבית בנושא של ביטול התאגיד להיפך יש חיסכון תקציבי", הדגיש יו"ר הקואליציה. "האוצר הציג בכוונה כאילו יש גירעון בהצעה שלי. המספרים ברורים ויהיה חיסכון. הבדיקה התקציבית שלי קשורה להתייעלות. ביססתי את ההיבטים התקציביים על ההתייעלות. האוצר הכניס את ההוצאות לחישובים שלו כפי שהן היום. אבל אנו נקצץ 15% מהשכר של העובדים. הצעת החוק שלי משאירה את הפירוק  של רשות השידור כי יותר קל לעשות שינויים ארגוניים".

ביטן תקף את תחשיב האוצר, שלפיו עלות סגירת התאגיד תהיה 400 מיליון שקל. "התחשיב של האוצר לא מניח את ההנחה הנכונה והוא לא הגיוני. לוקחים בחשבון שמה שאומרים באוצר זה תמיד נכון. לא צריך להיות גאון הדור כדי לעשות את התחשיבים הללו".
 
ביטן תקף את משרד האוצר ואמר כי "הכל סיסמאות באוויר. לאוצר יש עניין פוליטי של רוח המפקד שעובדת גם באוצר. הדרך של האוצר לעשות מניפולציות על מספרים לצורך ויכוחים פוליטיים לא מקובלת עלי. הקרקעות - גם בשרונה וגם ברוממה ובשערי צדק - היו קרקעות בבעלות רשות השידור. אנו נעביר אותם לבעלות המדינה, והכסף מהמכירה ייכנס לתקציב המדינה לכן לא יכולים לומר שזה יוצר גירעון".
 
ביטן הוסיף כי "האוצר הודיע שיבקש להטיל קיצוץ רוחבי על משרדי הממשלה - דבר שמשפיע על עמדות השרים כי שר הבריאות יעקב ליצמן כבר הודיע שיתנגד לקיצוץ רוחבי בתקציב משרדו.  כידוע, לא עושים קיצוץ רוחבי כעת אלא אחרי חוק ההסדרים".

ביטן טען כי קיבל הצעה מהאוצר ש"הם יסכימו לפיטורי המנכ"ל אלדד קובלנץ ואמרתי שזה לא בא בחשבון כי יש לי ענייין עקרוני". בכיר באוצר הכחיש לחלוטין את הדברים ואמר כי "מדובר בשקר גמור".

ליברמן: נתמוך בסגירת התאגיד

בתוך כך, יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיע שמפלגתו תתמוך בסגירת תאגיד השידור הציבורי. "הדבר הוא פשוט. אצלנו מילה זו מילה. חתמנו על הסכם קואליציוני ויש סעיף מפורש בנושא תקשורת".

ליברמן גילה כי "לקראת החתימה על ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו במאי 2016, ראש הממשלה דיבר איתי מראש לקראת החתימה על ההסכם הקואליציוני בין שתי המפלגות  ואמר שיתכן שיהיו התפתחויות בהקמת התאגיד". משמעות דבריו של ליברמן היא כי כבר במאי 2016 תיכנן נתניהו שינויים למרות שעד לאחרונה טען שהוא לא עוסק בסוגייה של סגירת התאגיד.

בתשובה לאיום האוצר לבצע קיצוץ רוחבי בתקציב אם התאגיד ייסגר אמר ליברמן: "לא זכור שכתוב בהסכם הקואליציוני שיהיה קיצוץ על תקציבי במשרדי הביטחון או הקליטה".

בעניין סגירת גלי צה"ל אמר ליברמן כי הוועדה שמינה לבדוק את הנושא סיימה את עבודתה אבל "אני לא זוכר את מסקנותיה".

הרצוג לנתניהו: "התנהגותך היא ביזיון, תתבגר כבר"

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) תקף במליאה את נתניהו ואמר כי  "התנהגותך בנוגע לשידור הציבורי משקפת את תפיסתך על עולם התקשורת כולו והיא ביזיון מתמשך. שנים שהתעללת ברשות השידור כדי לרסקה ושנים שעשית הכל על מנת שרשות השידור תחוסל, תפורק, תוחלש, תגומד או כפי שאמרה הקומיסרית מטעמך הגברת רגב - 'לא יכול להיות שנקים תאגיד שלא נשלוט בו'.

"הבאתם לעולם תאגיד של שידור ציבורי שאמור להיות עצמאי ובלתי תלוי, השקעתם בו תקציבי עתק מכספי ציבור, וכעת בזיגזג מרהיב ומביש אתם סוגרים אותו? אחד מבכירי שריך, גלעד ארדן, חיבר את החוק והוביל את היוזמה ואת החקיקה. וכעת אני שומע קולות מהמחנה שלך הטוענים ששידור ציבורי זה בכלל ארכאי. ברור, בואו ניתן לשוק הפרטי לשלוט בכל, לחיות על פי רייטינג וריאליטי - במקום לאפשר את קיומו של שידור ציבורי ללא שיקולים כלכליים, שיכול להביא יצירה ישראלית מקומית מקורית, המשקפת את הפסיפס הישראלי כולו. אבל מי רוצה יצירה ישראלית מקורית? 'קאט זה בולשיט'. מי רוצה לתת לרוח הישראלית לפעם בכל עוצמתה? זה הרי מאיים על השלטון ולא יכול להיות, כפי שאמרה כבוד השרה, שתאפשרו משהו שלא ניתן לשלוט בו".

הרצוג הוסיף כי "כעת אתה ממשיך באותו מסר של שנאה בהרס נדבך נוסף - חירות הביטוי והבעת הדעה. אתה לא חדל מלהתערב בתקשורת החופשית, שהיא לב ליבה של הדמוקרטיה. אתה משחק בה, מתייג אותה ומנמיך את קומתה. ראש ממשלה שהוא שר תקשורת זו אנומליה, זה ניגוד מובנה.  

"לכולנו אישי הציבור יש עימותים עם התקשורת, עם העיתונאים והכתבים. לא מעט פעמים הם חוטאים ביוהרה ושטחיות. אבל תפקידם חיוני במערכת דמוקרטית חופשית, חזקה ובטוחה בעצמה. אם אנחנו מאמינים בדמוקרטיה - ולא מן השפה אל החוץ - עלינו לדעת לכבד את מקומה של התקשורת. לא להלך אימים, לא לאיים בפירוק, לא לייבש, לא לערבב, לאיים ולזגזג". 

הרצוג אמר עוד כי "בכוונת מכוון אתה פועל לשיתוק עולם התקשורת. מנסה להשפיע פסיכולוגית על כל מי שמותח עליך ביקורת. מתווכח עם כל עיתונאי וכל אולפן. כל ראש ממשלה חטף פה כהוגן, כל קודמיך היו בקו האש. זה המקצוע. אגב לא רק בממשלה, אלא גם באופוזיציה. תתבגר כבר, זו הזירה בה אנו חיים. תומס ג'פרסון פעם אמר, "חירותנו  תלויה בחופש העיתונות ואם חופש זה יוגבל, לא נוכל להמשיך". הניסיון להתוות לתקשורת קו מסוים, הוא השקר הגדול ביותר והאסון הגדול ביותר לדמוקרטיה. ועוד אמר ג'פרסון, "לו ניתן לי לבחור בין ממשלה ללא עיתונאים ועיתונות ללא ממשלה, הייתי בוחר ללא פקפוק באפשרות האחרונה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם