קרבות בליכוד: השר ארדן נגד דוד ביטן - "הציג נתונים שגויים - בזבוז מוצג כחיסכון" - כללי - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קרבות בליכוד: השר ארדן נגד דוד ביטן - "הציג נתונים שגויים - בזבוז מוצג כחיסכון"

(עדכון) יו"ר הקואליציה דוד ביטן: "ביטול התאגיד יחסוך למדינה 2 מיליארד שקל" ■ ארדן: "הרפורמה שהובלתי לוותה כל העת על ידי חברת ייעוץ כלכלי מטעם משרד התקשורת" ■ בכיר באוצר: "זה חארטה בריבוע. בחיים לא ראיתי כזה נייר חובבני"

117תגובות
גלעד ארדן ובנימין נתניהו. הרפורמה בבזק לא התקדמה בס"מ בשנה האחרונה
ליאור מזרחי

השר גלעד ארדן, שהוביל בקדנציה הקודמת את סגירת רשות השידור והקמת התאגיד, הגיב הערב (ה')  למסמך שהציג ביטן, ובו חישוב עלות סגירתו של תאגיד השידור. ארדן אמר: "צר לי מאוד על פרסום הנתונים השגויים בתחשיב שהציג ח"כ ביטן לגבי ביטול התאגיד. עיינתי שוב ושוב בתחשיב ולא הצלחתי להבין איך חיסכון כספי מוצג בו כבזבוז, ובזבוז מוצג כחיסכון כספי.

"ראשית, חשוב להזכיר שקידמתי את הרפורמה ברשות הישנה לא רק בגלל היותה מנופחת, בזבזנית ולא יעילה, אלא קודם כל בגלל שהציבור איבד בה אמון, הצפייה בשידוריה פחתה בעקביות וסיבה נוספת הייתה המודל הניהולי ברשות הישנה ושליטת הוועדים בה. רוב כספי הציבור בה בוזבזו על שכר גבוה ועל עובדים רבים שלא היה בהם צורך, במקום שהם יושקעו בשידורים ובתוכן לטובת הציבור. האם באמת שכחנו זאת כולנו?".

ארדן הוסיף כי "הרפורמה שהובלתי לוותה כל העת על ידי חברת ייעוץ כלכלי מטעם משרד התקשורת, וכן על ידי אנשי משרד האוצר שבחנו אותה לעומק, והגיעו כולם למסקנה הברורה - סגירת הרשות הישנה והחולה, יחד עם עלות תשלום פיצויי פרישה נדיבים לעובדים שיפרשו, ובתוספת עלות ההקמה של תאגיד השידורים החדש והמודרני - תחסוך לציבור בכל שנה מרגע הסגירה 400 מיליון שקל. זה התחשיב ואין בלתו.

ח"כ דוד ביטן
אוליבייה פיטוסי

"ביטול הרפורמה כיום תהיה טעות קשה, שגם תגרום לבזבוז רב של כספי ציבור וגם תחזיר את השידור הציבורי לאחור, דבר שימנע מהציבור לקבל תוכן חדשני איכותי ומגוון. לא רק שביטול התאגיד לא יאפשר הקצאת כספים לחינוך ולרווחה, אלא להיפך, ביטול התאגיד יביא עימו קיצוץ בחינוך וברווחה כדי לממן את החזרה אחורה לרשות הישנה".

ביטן הגיב על דבריו של ארדן ואמר כי ״ארדן טועה, אין לי כל כוונה להתווכח עם שר מהליכוד בתקשורת״.

מוקדם יותר במסמך הציג ביטן את המסמך שלו, ובו העריך כי בעקבות ביטול הקמת תאגיד השידור הציבורי החדש ייחסך סכום של 2.13 מיליארד שקל לתקציב המדינה. "הכספים שייחסכו יכולים להיות מושקעים בחינוך, ברווחה, בבריאות ובפריפריה", אמר ביטן שמקדם הצעת חוק לסגירת תאגיד השידור החדש. 

בתחשיב שהציג בצהריים ציין ביטן שביטול התאגיד יביא לביטול הפרישה של 800 עובדים ברשות השידור, להפחתת אגרת הרדיו ב-30%, בעוד שביטול אגרת רשות השידור יעמוד בעינו. על פי הצעת החוק שהגיש ביטן הליך פירוקה של רשות השידור יימשך על מנת להבטיח את התייעלותה. עוד אמר ביטן היום כי לא תהיה פגיעה בתקציב הפקות המקור שיעמוד על 200 מיליון שקל בשנה גם ברשות השידור.

מתאגיד "כאן" נמסר כי "תאגיד השידור הישראלי הוקם מתוקף חוק ופועל תחת מסגרת תקציבית מבוקרת של משרד האוצר. לנתונים שהציג ח"כ ביטן אין בסיס והתחשיב שהוצג לא מביא בחשבון כי אי הפעלת התאגיד משמעותה הפעלת רשות השידור בעלויות גבוהות משמעותית מהפעלת התאגיד".

במשרד האוצר סירבו להגיב. משרד האוצר יציג לאחר החג תחשיב משלו לגבי המשך הפעלת רשות השידור.

בראיון לגלי צה"ל אמר היום שר הפנים אריה דרעי כי יתנגד לסגירת התאגיד. "אני חושב שאם התחלנו במהלך של התאגיד צריך להמשיך אותו. אין כאן משמעת קואליציונית", אמר דרעי.

משה כחלון
מיכל פתאל

גם בתוך הליכוד יש התנגדות להצעת ביטן, וזאת מעבר לעמדת השר גלעד ארדן, שיזם את החקיקה. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) צייץ בחשבון בטוויטר שלו כי  "שום סיכוי שאתמוך בלעשות מעצמנו צחוק. לא אתמול בביטול תאגיד השידור. אין מצב".

המספרים של ביטן

ביטן, שהגיש הצעת חוק לביטול סגירת רשות השידור, מציין כי העלויות התקציביות הצפויות בשנים 2018-2017 בעקבות הקמת תאגיד השידור הציבורי החדש הן: הוצאות לתאגיד החדש לשנים 2018-2017 בסך 1.18 מיליארד שקל; הוצאות פרישה של 1,050 עובדים מרשות השידור בסך 1.2 מיליארד שקל; והוצאות פרישה של עובדי הטלוויזיה החינוכית בסך 0.15 מיליארד שקל - סה"כ 2.53 מיליארד שקל.

לעומת זאת, טוען ביטן כי אם רשות השידור תמשיך לפעול הדבר יחייב הוצאות של כ-500 מיליון שקל, לפי הפירוט הבא: שכר עובדים בסך 180 מיליון שקל; הוצאות רכישת הפקות ממקור ותרבות בסך 200 מיליון שקל; והוצאות אחרות בסך 120 מיליון שקל. זאת בעוד ההכנסות הצפויות הן של כחצי מיליארד שקל: אגרת רדיו לאחר ההפחתה - 320 מיליון שקלים, חסויות ופרסומות כולל רדיו - 100 מיליון שקל, גביית חובות אגרה ישנים - 80 מיליון שקל.

ביטן הוסיף כי סה"כ הוצאות בגין התאגיד החדש לשנים 2018-2017 הן 2.53 מיליארד שקל, כולל פיטורי עובדי הטוויזיה החינוכית ורשות השידור. סך כל הפסד הכנסות בגין אגרת רדיו, אם רשות השידור תגבה ישירות את אגרת הרדיו, הוא כ-680 מיליון שקל לשנתיים. לאחר ביטול הוצאות פרישת עובדי הטלוויזיה החינוכית שימשיכו לעבוד במשרד החינוך ולאחר ההתייעלות - החיסכון התקציבי הוא 2.13 מיליארד שקל.

ביטן הציג תקציב מתוקן לשנים 2018-2017 במידה שהתאגיד ייסגר: הוצאות בגין הקמה והפעלה של התאגיד החדש - 2.53 מיליארד שקל; הוצאות בגין פרישת 250 עובדים נוספים ברשות - 250 מיליון שקל; סה"כ השקעות נוספות ברשות השידור בציוד ובאולפנים - 100 מיליון שקל; סה"כ עלות פירוק התאגיד החדש - 50 מיליון שקל  - כך לדבריו, מדובר בחיסכון של 2.13 מיליארד שקל.

בסעיף ההוצאות התייחס ביטן לתוספת הכנסות של 850 מיליון שקל כתוצאה ממכירת קרקעות, הפחתת הכנסות מאגרת הרדיו - 680 מיליון שקל כלומר תוספת נטו של 170 מיליון שקל.

הפגנה נגד ביטול הקמתו של תאגיד השידור הציבורי
רמי שלוש רמי שלוש

עוד אמר ביטן כי תיקון התקציב בצד ההכנסות וההוצאות יחסוך למדינה 2.3 מיליארד שקל. לדבריו, גם אם יתעלמו מהמכירה של המקרקעין ברוממה ובשערי צדק בירושלים, כחלק מהשינוי בסעיף ההכנסות, יעמוד החיסכון התקציבי על 1.45 מיליארד שקל.

להערכתו, מכירת מתחם שרונה תכניס לקופת המדינה 1.07 מיליארד שקל, ותקוזז מההוצאות שהיו עד סוף שנת 2016. בנוסף, אומר ביטן, עלות סגירת התאגיד החדש וההשקעות הנוספות ימומנו ממכירת מתחם שערי צדק ורוממה לכל הפחות ב-850 מיליון שקל.

ביטן הוסיף כי הקמת התאגיד החדש מחייבת מצד אחד להגיע להסכמי פרישה עם כל עובדי רשות השידור, ומצד שני מחייבת את התאגיד לקלוט כ-900 עובדים חדשים, מהם 400 מרשות השידור לאחר שקיבלו את פיצויי הפרישה מהרשות. עוד ציין ביטן כי אגרת הטלוויזיה אומנם בוטלה, אך אגרת הרדיו נותרה על כנה ואף עלתה ב-30%. 

לדבריו, "מבדיקה שערכנו נדהמנו לגלות שאגרת הרדיו במועד חקיקת החוק החדש בשנת 2012 עמדה על 114 שקל, וכיום היא עומדת על 153 שקל בשנה. בשנת 2017 היא תעמוד על 162 שקל ובשנת 2018 על 171 שקל. כתוצאה מכך שאגרת הרדיו עלתה תוך 5 שנים בכ-48 שקלים יוצא שהאוצר מכסה את עלות התקציב של התאגיד החדש על ידי הגדלת האגרה הזו. אם רשות השידור היתה ממשיכה לתפקד אזי ההעברה הכספית לרשות השידור בגין אגרת הרדיו בלבד היתה צריכה לעמוד על 450 מיליון שקל".

לפי הצעתו של ביטן רשות השידור תגבה את אגרת הרדיו ישירות במועד תשלום אגרת הרישוי, כפי שהיה בעבר, אבל האגרה תופחת בשנים 2018-2017 לסכום הישן של 114 שקל לרכב.

בכיר באוצר שנחשף למסמך ביטן אמר: "זה חארטה בריבוע. בחיים לא ראיתי כזה נייר חובבני. אנשי האוצר ראו את הנייר והתפוצצו מצחוק. אנחנו מקווים שבתור יו"ר הקואליציה הוא יודע לספור אצבעות בצורה יותר רצינית".

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) הגיב על הפרסומים ליוזמות החדשות לסגירת התאגיד ואמר כי "מה יעלה בידם של אותם מאות עובדים, מהשורה הראשונה, שכבר גויסו לתאגיד בכדי לייצג ולשרת את הציבור כולו? הם יישלחו הביתה. לממשלת הזיג זג פשוט לא אכפת. משראה רה"מ את העיתונאים שגייס התאגיד, החליט, כך נראה, כי לא מצאו חן בעיניו וכי ייתכן והתאגיד לא יהיה שופרו, אלא יהיה גוף תקשורת שיעבוד עבור העם ולא עבורו. מאז, רה"מ פועל ללא הרף ובכל דרך אפשרית להביא להתמוטטות השידור הציבורי כולו".

בתוך כך, ארגוני היוצרים מחריפים את צעדי המחאה ומכוונים נגד שר האוצר משה כחלון. עשרות מעובדי הענף הגיעו היום לביתו של כחלון בחיפה ומחו נגד הכוונה לבטל את הקמת התאגיד. העובדים, שנפגשו היום עם עובדי התאגיד החדש "כאן" בנוגע להפקות עתידיות, הזהירו כי סגירת התאגיד תוביל לפגיעה חמורה ביצירה הישראלית.

"שר האוצר אחראי לא להיכנע לסחטנות פוליטית"

בהודעה ראשונה של ועד עיתונאי כאן, שמאוגד בארגון העיתונאים של ההסתדרות, הביעו העיתונאים מחאה נגד ניסיונות הפגיעה בהם. 

בוועד מסרו כי הם חשים "זעם ומורת רוח בעקבות הפרסום אמש בחדשות 10 על דרישות שהועברו ממקורבי ראש הממשלה למשוא פנים בקבלת עיתונאים לדסק החדשות, ועל רשימות 'שחורות' של עיתונאים שיש להימנע מגיוסם. עיתונאי התאגיד נחושים לשמור על חופש הפעולה העיתונאי ועל סביבת עבודה חפה משיקולים פוליטיים. על החלטות ההנהלה להתקבל משיקולים ענייניים בלבד.

"דווקא בימים אלה, כשחרב מונפת מעל השידור הציבורי, אנו נחושים להמשיך לפעול ללא לאות לאפשר את התנאים לגיוס עיתונאים כישרוניים, חרוצים, אמינים והוגנים, מרחבי הקשת הפוליטית והחברתית בישראל, שירחיבו את השיח ויעמיקו את יכולת הביקורת העיתונאית ההוגנת של הממשל והמגזר הפרטי בישראל.

ועד העיתונאים רואה בשר האוצר, משה כחלון, אחראי למימוש כל ההתחייבויות לעובדי התאגיד ורשות השידור, לשמר את המנגנונים המאפשרים פעולה עיתונאית אמיצה והוגנת, ולא להיכנע לסחטנות פוליטית אשר עלולה להביא לפוליטיזציה של השידור הציבורי".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שעמדה בראש הוועדה המיוחדת בכנסת לנושא השידור הציבורי, אמרה כי "כולם שוכחים שנתניהו עיכב את הקמת התאגיד, ולא מונתה מועצה זמן רב. אני לא מבינה מאיפה המעוף של ביבי וביטן להאשים את התאגיד שלא קם על פי לוח הזמנים. ראיתי את התחשיב השטותי של ביטן הוא נראה לא מתכתב עם המציאות, וזה בלשון  סופר עדינה".

יור סיעת כולנו, ח״כ רועי פולקמן אמר בתגובה על הנתונים אותם הציג ח״כ ביטן על התאגיד כי "עם כל הערכתי לח״כ דוד ביטן, הוא הציג היום מספרים ונתונים שאין אף גורם ממשלתי אחד מוסמך שמוכן לחתום עליהם. והאמת היא שהשארת הרשות תעלה לאזרח הישראלי מאות מיליוני שקלים בשנה עבור טלויזיה עם 3% רייטינג.
לצערי, כל מי שעיניו בראשו מבין שהמניע האמיתי של המעוניינים בסגירת התאגיד אינו כלכלי, ועל פוליטיקאים ומפלגות להפסיק את המעורבות של מינויי תפקידים בגופי התקשורת.

"ערב אישור תקציב המדינה, בו אנו מעבירים רפורמות חברתיות מהותיות, סיעת כולנו לא תגרר למאבקי סרק. רק לפני כארבעה חודשים הוביל שר האוצר כחלון, בתמיכתו הבלתי מסוייגת  של ראש הממשלה, הסכם עם ראש ההסתדרות שמנע את הכוונה לסגור את התאגיד. הסכם זה, כזכור, קיבל גם את אישור הכנסת. הסכמים צריך לכבד, ואנו משוכנעים שגם יתר הצדדים להסכם מבינים שיש לאפשר לשידורי התאגיד להתחיל בתחילת 2017".

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, התייחס הערב בדף הפייסבוק שלו לניסיונות לסגור את תאגיד השידור החדש וכתב כי "השר גלעד ארדן גילה היום אומץ ציבורי כשהתייצב פומבית נגד סגירת תאגיד השידור החדש. בקדנציה הקודמת קידמנו יחד את הרפורמה החשובה הזו בשידור הציבורי. למה? כי עד אז רשות השידור עלתה לציבור למעלה ממיליארד שקל בשנה מבלי לתת תמורה ראויה (אתם זוכרים ששילמתם אגרה כל שנה? ואתם זוכרים כמה כעסתם על זה שאתם משלמים בשביל טלוויזיה שאתם לא רואים?).

"סגירת התאגיד עכשיו תעלה לציבור 800 מיליון שקל. יש לממשלה הזו מאות מיליוני שקלים מיותרים? שייתנו אותם למורים. אז למה הם רוצים לבזבז את הכסף הזה? כדי שהפוליטיקאים יוכלו להשתלט מחדש על השידור הציבורי. שיוכלו להתערב, להכתיב, לסדר לעצמם עתונות מבוהלת שלא תפריע להם לעסוק בנושא החביב עליהם – הם בעצמם".

לפיד הוסיף "כן, התקשורת מעצבנת. גם אותי. לא פעם ולא פעמיים אני חושב שהיא נוהגת בי ובמפלגתי באופן לא הוגן. רק שזה בדיוק התפקיד שלה. להיות מעצבנת, לרדוף פוליטיקאים, להגן על הציבור מפני השררה. יש עתיד תעשה ככל שביכולתה לנסות למנוע את סגירת התאגיד".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#