התוכנית לסגירת התאגיד: כך יסנדל נתניהו את כחלון

לכחלון לא תהיה ברירה אלא לתמוך בסגירת התאגיד ■ ההסכם הקואליציוני מחייב את סיעות הקואליציה לתמוך ברפורמות של שר התקשורת נתניהו

צבי זרחיה
בנימין נתניהו ומשה כחלון בישיבת ממשלה
בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: אמיל סלמן

רה"מ ושר התקשורת בנימין נתניהו יסנדל את מפלגות הקואליציה לתמוך בסגירת תאגיד השידור הציבורי ובהמשך פעילותה של רשות השידור. המשמעות היא שלשר האוצר משה כחלון כמו גם ליתר מפלגות הקואליציה לא תהיה ברירה אלא לתמוך במהלכיו של נתניהו בתחום התקשורת. בסופו של דבר נתניהו וכחלון צפויים לסגור בקרוב "מגה דיל" בכל הקשור, לתקציב, חוק ההסדרים, רשות השידור.

ההסכם הקואליציוני שעליו חתם במאי 2015 הליכוד עם מפלגות הקואליציה: כולנו, הבית היהודי, יהדות התורה, ש"ס והשנה עם מפלגת ישראל ביתנו מאפשר לממשלה לבצע רפורמות בתחום התקשורת כאשר סיעות הקואליציה מראש התחייבו לתמוך בהן.

סעיף 63 להסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לבין כולנו (כמו גם לבין יתר השותפות) הנקרא "הנהגת רפורמות בתחום התקשורת" קובע כי "הממשלה תנהיג רפורמות מקיפות בתחום התקשורת. סיעת הליכוד, סיעת כולנו ויתר סיעות הקואליציה מחויבות לתמוך ברפורמות הללו. כמו כן, סיעות הקואליציה וחבריהן, לא יתמכו בהצעות חוק בתחום התקשורת בלא אישורו של שר התקשורת, סיעות הקואליציה וחבריהן יתנגדו לכל יוזמה או הצעה ששר התקשורת מתנגד לה".

כלומר כחלון, שהתנגד לסגירת הרשות בין היתר בשל ההיבט התקציבי, ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לא יוכלו להתנגד לרפורמה בשוק התקשורת שתכלול את המשך פעילותה של רשות השידור, או רפורמה אחרת שתכלול את הקמת גוף שידור חדש שיכלול למשל את הטמעת התאגיד החדש, רשות השידור, הטלוויזיה החינוכית וגלי צה"ל. נראה שיתר ראשי מפלגות הקואליציה לא יתנגדו לאי סגירת הרשות - יו"ר ש"ס אריה דרעי, יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן - שלא יתנגד להסיר מאחריותו את גלי צה"ל.

דוד ביטן בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בחודש שעבר
יו"ר הקואליציה דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

בפגישות שקיים באחרונה נתניהו עם חברי הכנסת הוא אמר אמנם שאינו מתערב במהלכים למניעת סגירתה של רשות השידור אבל הוא לא יתנגד לכך. כעת, לאחר שביקש מבר בר ציון המנהל המיוחד של רשות השידור להיערך להמשך השידורים - יוכל נתניהו בקלות להגיש הצעת החלטה בעניין לממשלה שתחייב את כל מפלגות הקואליציה.

נתניהו צפוי להעלות את העניין בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה המתקיימת מדי יום ראשון בלשכתו. לכחלון ינסו להסביר שהקמת גוף תקשורת חדש שיאחד מספר גופי תקשורת ציבוריים (רשות השידור, התאגיד, גל"צ, והטלוויזיה החינוכית) יגרמו לחיסכון והתייעלות. בנוסף, ישלפו לכחלון את אותו סעיף שעליו חתם בהסכם הקואליציוני.

סעיף נוסף בהסכם הקואליציוני קובע כי "יוקם מנגנון לתיאום עמדות במחלוקות הנוגעות להחלטה או לחקיקה בעלת משמעות תקציבית. בהתאם למנגנון זה, ככל שתהיה מחלוקת בין משרד האוצר לבין משרד רה"מ, ביחס להצעת חוק או החלטה בעלת משמעות תקציבית, בסכום העולה על 10 מיליון שקל, ידון הנושא בין הממונה על התקציבים באוצר לבין מנכ"ל משרד רה"מ. ככל שלא יגיעו לידי הסכמה בזמן סביר יעלה הנושא לדיון בין רה"מ לשר האוצר".

אם כך, נתניהו וכחלון יצטרכו בסופו של דבר להגיע להסכמה בעניין. לכחלון לא אצה הדרך להודיע כעת על תמיכתו באי סגירת רשות השידור. כחלון השוהה כעת בחו"ל יודע שהוא זקוק לנתניהו באישור התקציב וחוק ההסדרים.

נתניהו התייצב באחרונה לצדו של כחלון ובעצם כופף את כל הח"כים שרצו לפצל את ההצעה למיסוי הדירה השלישית מחוק ההסדרים ובהם: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (ליכוד), יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן  (ליכוד) ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד). נתניהו גם נתן גיבוי לכחלון ביתר הסעיפים שבהם התעקש שלא יפוצלו (למשל הרפורמה הקווית של בזק שלא פוצלה אבל עדיין צפויה לעבור שינויים).

רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמןצילום: אמיל סלמן

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן הכריז אתמול (ד') כי "מפלגת כולנו, בהובלת שר האוצר משה כחלון, עסוקה בימים אלו בהעברת תקציב המדינה ורפורמות שישפיעו על חייו של כל אזרח בישראל. אין שינוי בעמדת כולנו בעניין תאגיד השידור הציבורי. לא מתקיימים איתנו דיונים בנושא תאגיד השידור הציבורי וכמובן שאין כל חדש בנושא. אנו מצפים שהתאגיד יחל את שידוריו בתחילת 2017 כפי שסוכם".

אך למרות דבריו של פולקמן, בכנסת אומרים כי המהלך לאי סגירת רשות השידור בעצם יוצא לדרך בחסות חוקי התקציב ההסדרים והרפורמה במיסוי הדירה השלישית.

לכחלון, שחרת על דגלו להוזיל את מחירי הדיור, ליצור תחרות בבנקים ולהוזיל את יוקר המחיה יותר חשוב להוביל את המהלכים הללו, ולא לפרק את הממשלה על רקע המשך תפקודה של רשות השידור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker