הרפורמה בבשר צוברת תאוצה - למה היא מדשדשת בגבינות? - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרפורמה בבשר צוברת תאוצה - למה היא מדשדשת בגבינות?

האם הבעיה בציבור, שמתקשה להיפרד מהטעם המוכר של גבינת עמק, או שמא במכרזי הממשלה

14תגובות

המשק הישראלי קטן וריכוזי, ובכל ענף שבו יש שניים־שלושה שחקנים גדולים נוצר שיווי משקל לא תחרותי. התוצאה היא שהעלאת מחירים מצד אחד השחקנים גוררת את האחרים להעלות מחירים גם הם — במקום שיתחרו על כיסו של הצרכן במחירים מופחתים. הענפים הריכוזיים הבולטים בתחום המזון הם החלב ומוצריו, שבו שולטות תנובה, שטראוס וטרה; וענף הבשר הטרי, שבו שולטות תנובה ודבאח.

העלייה המתמדת של מחירי המזון וההשוואות הבינלאומיות שלפיהן מחירי המזון בישראל יקרים מאוד ביחס למדינות מפותחות אחרות, הובילה את הממשלה לנקוט שורת צעדים שמטרתם הורדת מחירי המזון, באמצעות הגברת התחרות מצד היבוא. אחד המהלכים בהקשר זה היה רפורמת הקורנפלקס, שצימצמה את הרגולציה על יבוא מוצרי מזון יבשים, כמו פסטה וקורנפלקס, כדי לייצר תחרות בענף, שנשלט על ידי יבואנים בלעדיים. בד בבד, החליטה הממשלה על פתיחת המשק ליבוא גבינות צהובות, בשר טרי ודגים באמצעות ביטול המכסים. כדי למנוע זעזועים בחקלאות ובתעשייה, ביטול המכס נעשה במכסות מוגבלות, שגדלות בהדרגה במהלך השנים.

מארזי גבינה צהובה על מדף בסופר
תנובה מוטי קמחי

יבוא הגבינות החל לפני כשנתיים ואחריו נפתח יבוא הבשר. בשלב זה, נראה כי הרפורמה ביבוא הבשר צוברת תאוצה, בעוד הרפורמה בגבינות מדשדשת. בשוק הבשר הטרי, מוצרים מיובאים מהווים כ–33% מהשוק — והצרכן יכול למצוא מגוון גדול יותר של סוגי בשר, חלקם נמוכים בכ–25% ממחירי מוצרי הבשר של השחקנים הישראליים.

בימים האחרונים משרדי האוצר והחקלאות אף קבעו את המתווה להורדת מכסים על מלוא הצריכה הפרטית של הבשר הטרי. המתווה הוארך מ–2018 ל–2020 בהתאם לדרישת תנובה, המחזיקה באדום אדום וחולשת על כ–32% מהשוק. ואולם אם הפתיחה ליבוא תמשיך להתקדם, ועד 2020 יפעלו מספיק יבואנים גדולים שיתחרו על הורדת מחירים ולא על השאת רווחים לעצמם, גם הצרכנים ייהנו מכך.

בתחום הגבינות השינוי איטי בהרבה. אמנם גם כאן המגוון גדל, ובחלק מהמוצרים המחירים נמוכים בעשרות אחוזים ממחיר הגבינה המפוקח, אך לא נוצרה עדיין תחרות של ממש בקטגוריה. תנובה ממשיכה לחלוש על כ–70% מהגבינה הצהובה במדפים ועל יותר מ–50% משוק מוצרי הגבינה שנמכרים במעדניות. האם הבעיה בציבור, שמתקשה להיפרד מהטעם המוכר של גבינת עמק, או שמא במכרזי הממשלה? בכל מקרה, ברור כי היקף גדול יותר של מכסות יבוא ללא מכס יכול היה לחולל שינוי מהיר יותר.

מקור ממשלתי הסביר את השוני בתוצאות בין הרפורמות בענפי הבשר והחלב כך: "בבשר עם ישראל הגיב בגדול, וכיום בשופרסל וברמי לוי מוכרים 60%–70% בשר טרי מיבוא. בגבינות, הנטישה של עמק איטית יותר — אז אין טעם לפתוח מכסות ענק שלא ינוצלו". ואולם מדובר פה בשאלת הביצה והתרנגולת. גם בשנה הראשונה לפתיחת שוק הבשר לא נוצר ביקוש גדול למוצרים המיובאים, שהתעורר רק בשנה השנייה לרפורמה עם הגדלת המכסות. יתר על כן, מתווה מוגדל של יבוא לטווח בינוני יכול לתמרץ יבואנים לקחת על עצמם השקעות גדולות בהכשרת מקורות יבוא חדשים ובהרחבת המגוון לצרכן.

גם המחיר המירבי שקבע משרד הכלכלה, שמעליו הוא לא מאשר יבוא ללא מכס, גבוה מכדי לתמרץ יבוא במחירים נמוכים יותר בשנה הבאה. להיפך, הוא מאפשר ליבואנים להעלות מחירים לעומת המצב כיום. אם השנה המחיר של 100 גרם גבינה צהובה על המדף היה 3.2 שקלים, בשנה הבאה יוכלו יבואנים למכור אותה בעד 5 שקלים. וזה עוד בתחום הכי ריכוזי, שבו תנובה שולטת ב–70% מהקטגוריה.

יאיר שירן, יו"ר ועדת המכסות במשרד הכלכלה, מסר בתגובה כי "הרפורמה בגבינות ניכרת יותר במעדניות ופחות על המדף. נכון שהמחירים ירדו במעט, אולם כיום ניתן לקנות במעדניות גבינות במחירים נמוכים עד 40% מהמחיר המפוקח — כמו גבינות של רמי לוי ומותג עלמה. לצרכן יש חלופות. אנחנו צופים שבשנה הבאה נתח השוק של היבוא יגדל, ושתנובה, שלא תרצה לאבד נתחי שוק גדולים, תוריד מחירים".

לדבריו, בעקבות ההצלחה היחסית במעדניות, ב–2017 הוקצו לראשונה שליש מהמכסות לגבינה צהובה ארוזה שתימכר על המדפים. "המכרזים למעדניה ולמדפים הופרדו, מה שלא היה בשנים קודמות", אמר שירן. הוא הוסיף כי "הדבר נעשה בעצה אחת עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, כולל משרד האוצר ורשות ההגבלים". בתשובה לשאלה מדוע לא מגדילים מכסות יבוא בצורה יותר משמעותית, כדי להאיץ את התחרות, הסביר כי "המכסה אמורה להיות סביב 20%–30% מהשוק ולגדול כל שנה, כפי שנקבע בהחלטת ממשלה".

לדבריו, ייתכן שההבדלים בהצלחת הרפורמות נבעו מכך שבגבינות הצהובות יש יותר מותגים מאשר בבשר. "עמק זה מותג שכל ישראלי מכיר, ולכן החדירה של התחרות בתחום הגבינות יותר קשה", אמר. "אבל מי שרוצה גבינה צהובה ב–25 שקל, יש לו אפשרות שלא היתה לו לפני שנתיים. אנחנו כל הזמן עוקבים אחרי השינויים בשוק, מעדכנים שיטות חלוקה וכמויות".

בתשובה לשאלה אם אין כאן ניסיון ממשלתי לצמצם את הפגיעה בתנובה, החשופה לרפורמה בשני הענפים, אמר שירן כי "אין עניין להגן על תנובה. אמנם יש לנו אינטרס לראות מה זה עושה גם לתעשייה ולתעסוקה, אבל השיקול המרכזי הוא הגברת התחרות והורדת מחירים".

על המחיר הגבוה שנקבע ליבואנים, שעלול להוביל דווקא לעליות מחירים, אמר שירן כי "זאת רמיזה למחיר מקסימום לצרכן, שלא נחלק מכסות אם יעברו אותו. לפני שנתיים לא כתבנו כלל מחיר, לפני שנה שמנו רף למחירים במעדניה בלבד. השנה הורדנו את הסף למעדניה וקבענו סף למחיר במדף — והעסק עובד".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם