גפני: נכניס שינויים בהצעה למיסוי הדירה השלישית - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גפני: נכניס שינויים בהצעה למיסוי הדירה השלישית

גפני גם תובע ממשרד האוצר שלא לפגוע בתקציבי הישיבות במסגרת הקיצוץ הרוחבי שעליו החליטה הממשלה באוגוסט

45תגובות
משה גפני
אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מתכוון להכניס שינויים בהצעת האוצר למיסוי הדירה השלישית ומעלה. לאחר ששר האוצר, משה כחלון, ויו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), סיכמו שלא יערכו שינויים, אמר אמש גפני ל-TheMarker כי "מיסוי הדירה השלישית הפך לדגל של שר האוצר משה כחלון. בדיון, שנערך לפני כמה חודשים בוועדת הכספים בעניין מיסוי הדירה השלישית, התבטאו כל חברי הועדה נגדו".

במשרד האוצר שקלו להעביר את ההצעה למיסוי הדירה השלישית ל"וועדת הרפורמות" בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו), אבל גפני איים שבמקרה כזה יעורר בעיות בקשר לאישור חוקי התקציב וההסדרים שיועברו לוועדתו.

ראש הממשלה, בנמין נתניהו, נחלץ לסייע לכחלון בתהליך אישור המס, וביקש מחברי הכנסת של הליכוד שלא להתבטא כנגדו. גפני אמר אמש כי "סיכמתי עם משרד האוצר לא להתבטא בעניין אבל עמדתי (נגד ההצעה-צ.ז) ידועה. אנסה לראות איך מוצאים פתרון כפי שנהגנו לגבי הצעות אחרות של האוצר בחוקי ההסדרים".

יעל מבורך
אבי אוחיון / לע"מ

באוצר דוחים לפי שעה את הצעתו של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד), לפיה המס ישולם רק על ידי מי שערך 3 דירותיו מעל 25 מיליון שקלים. גם הצעתו של ביטן להעלאת מס על הכנסה משכירות מ-10% ל-15% זוכה לפי שעה להתנגדות בדרגים המקצועיים באוצר. באוצר בוחנים הצעות נוספות, וערים לך שההצעה המקורית שתוגש לכנסת (מס של 1% מערך הדירה עד 18,000 שקלים בשנה לכל דירה החל מהדירה השלישית) לא תוכל להתקבל. לא מן הנמנע שיוצע להתחשב בערך הדירות ובגובה דמי השכירות, אבל גם הצעות כאלו זוכות להתנגדויות בתוך האוצר.

ובתוך כך, גפני תובע ממשרד האוצר שלא לקצץ בתקציבי הישיבות במסגרת הקיצוץ הרוחבי שעליו החליטה הממשלה בחודש אוגוסט. גפני נפגש באחרונה עם סגנית הממונה על התקציבים, יעל מבורך, ודרש שלא להחיל קיצוץ רוחבי של כ-20 מיליון שקלים על הישיבות. ביום חמישי הבא תדון הוועדה בקיצוץ הרזרבה בתקציבי המשרדים השונים לצורך ביצוע הקיצוץ הרוחבי, אולם עד כה משרד האוצר לא הגיש לוועדה בקשה לאישור הקיצוץ בתקציביהם של משרדי הממשלה.

גפני אמר אמש, כי "בהסכם הקואליציוני שנחתם לפני שנה סוכם לבטל את כל הקיצוצים בתקציבי הישיבות, ולהחזיר את גובה התקציבים לרמתן בשנת 2012 (בטרם קוצצו ב-2013 בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר)".

יצויין כי מנהלי המוסדות דיווחו באחרונה לח"כים החרדים כי תקציב התמיכות בהם קוצץ בכ-20 מיליון שקלים. הקיצוץ בא לידי ביטוי בין היתר בהורדת "ערך הנקודה", המשמש מדד לחישוב הקצבות לאברכים, מ-464 ל-410 שקלים, כך שאברך יקבל 742 שקלים לחודש במקום 835. בעקבות פגישת גפני עם האוצר הוחלט לדחות לפי שעה את הקיצוץ לחודש הבא. בנוסף דורש גפני להעלות את "ערך הנקודה" ל-477 שקלים לחודש, אך באוצר מתנגדים לכך.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "הח"כים החרדים שוב מחזיקים את הקואליציה בצווארה, ומאיימים על המשך קיומה. הם מבהירים שוב ושוב שמבחינתם יכולה כלכלת המדינה לקרוס ואוכלוסיות מוחלשות להיפגע קשות, ובלבד שמצביעיהם ובני משפחותיהם יקבלו את ליטרת הבשר שחתכו המפלגות החרדיות מקופת משלמי המסים.

"כדאי שראשי המדינה יבינו שגם לציבור הישראלי, המוכה בגזירות חדשות לבקרים, יש סף סבלנות. כל מחקרי דעת הקהל מצביעים על כך שלא זו בלבד שאין תמיכה בהגדלת הכספים הפוליטיים לחרדים, אלא שיש דרישה לצמצמו דרסטית ולדרבן את רוב אברכי הישיבות לצאת לעבודה ולספק את פרנסת משפחותיהם בעצמם ולא על חשבון הציבור".

ממשרד האוצר נמסר כי "הפנייה לקיצוץ רוחבי עדיין נמצאת בעבודה בממשלה וטרם נשלחה לכנסת".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) שדרש לפצל את מסוי הדירה השלישית מחוק ההסדרים ולבסוף לבקשת נתניהו הסכים שלא לפצל את הדירה- יפגש ביום א' הקרוב עם גפני על מנת לדון  בשיתוף פעולה בהכנסת שינויים בהצעת האוצר למסוי הדירה השלישית. קיש הציע להענייק וח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הציעו למתן פטור ממס שבח למוכרי דירות למשך שנה עד שנתיים.  ההצעה צפויה לקבל את הסכמת האוצר.  בנוסף דורש קיש להתחשב בבני משפחה שקיבלו חלקי דירה בירושה, במי שמחזיק דירה בדמי מפתח, ועוד.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם