קרב לא לו: צה"ל נקלע לקו האש בין השקפות העולם השונות בציבור - ומנסה לרצות את כולם

גיוס בני ישיבות, מסלולי הסדר, גיוס בנות, הפרדה בין המינים, ענף התודעה יהודית וגיור החיילים: מאז ומתמיד עמד הצבא במרכז השיח הציבורי על ענייני דת; גיוס החרדים רק מחריף את הוויכוח

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס סיום טירונות של גדוד נצח יהודה, הנח"ל החרדי
טקס סיום טירונות של גדוד נצח יהודה, הנח"ל החרדיצילום: אלכס ליבק

אנשי אקדמיה וחברה טוענים כי הצבא עובר תהליך הדתה, אך בציבור הדתי עלו באחרונה טענות הפוכות - שלפיהן הצבא פוגע בחיילים דתיים ובאורח חייהם. בין הפטיש לסדן, במקרה הזה, נמצא הצבא, שמנסה להדגיש את היותו מקום ממלכתי וחף מוויכוחים על ענייני דת.

רבי עקיבא פינת רוטשילד: כך מצטרפים החרדים לאחד המקצועות הנחשקים במשק | ברוך השם, תודה לאל: למה חזרנו להיות דתיים? | לגאול את הסטטוס קוו: על חילונים ודתיים - ומה שביניהם | מונופול מתחת לחופה: היום המאושר בחיינו יכול להיראות אחרת | גאדג'ט של שבת: כשהמאה העשרים ואחת מחלחלת למאה שערים | מי שלא טרח לקדם תחבורה ציבורית בשבת - יעמוד בפקק כל השבוע | למה אף מדינה לא מצליחה להפריד את הדת? | מאבק נשות הכותל: הקטר שיוביל לשוויון | עוצמים עין: באיזו מידה נאכף איסור פתיחת העסקים בשבת? | "במקום שיעורי החברה מגיע נציג של עמותה דתית ומסביר לתלמידים על חשיבות האמונה באל"

איפה הפלונטר?

זו היתה שנה סוערת בעבור צה"ל בכל מה שנוגע לענייני דת. נדמה שאין סוגיה בנושא שלא הידהדה בשורות הצבא: הוצאת ענף התודעה היהודית מידי הרבנות הצבאית; הגבלת חיילים בגידול זקנם; גיוס צעירים חרדים; ומינויו של הרב הצבאי הראשי החדש, אייל קרים, לצד התבטאויותיו מעוררות המחלוקת. כל אלה הפכו את יחסי הדת והמדינה, הצבא והחברה, לאחד מהנושאים הבולטים בסדר היום של המטה הכללי בצה"ל.

העיסוק בדת בצה"ל מתחיל עוד מהצו הראשון. על רקע שיעורי גיוס פוחתים והולכים, בצבא מנסים לאחוז במקל משני קצותיו: לגייס כמעט את מי שרק אפשר, אבל לאפשר לו שירות שהולם את אורח חייו. כך הוקם גדוד הנח"ל החרדי, המבטיח שירות לצד גברים בלבד, ובעקבותיו נוסדה פלוגה דומה בחטיבת גבעתי, ואחת נוספת תיפתח בחודש הבא בצנחנים. לפי נתוני הצבא, כ-5,000 חיילים וקצינים חרדים משרתים כיום בצה"ל, אף שעשרות אלפי צעירים חרדים עדיין דוחים את שירותם הצבאי.

החוק לשירות ביטחון, שמעגן את הגיוס לצבא, גם מאפשר למאות בני ישיבות במסלול הסדר להתגייס לשורות צה"ל לתקופה של 17 חודשים בלבד. מלבדם, צעירים רבים מהציונות הדתית בוחרים להתגייס ליחידות השדה של צה"ל, ומשמשים לא אחת כחוט השדרה הפיקודי של הצבא. לצד זאת, יש עלייה משמעותית במספר הבנות המשרתות כלוחמות, והשנה הוחלט לפתוח את הגדוד המעורב הרביעי במספר. במקביל, יותר ויותר צעירות דתיות מחליטות לעלות על מדים, במקום לבצע שירות לאומי. השנה גויסו יותר מ-2,000 חיילות דתיות.

נח"ל חרדיצילום: אלכס ליבק

מגמה זו מובילה את הצבא להתייחס לשורת נושאים שבעבר לא היו בהכרח נחלתו של מפקד צבאי: אם אפשר לצוות חיילים לתורנות שמירה אם אחד מהם דתי, או מה קורה כשמדריכת הקליעה שמגיעה להכשיר את החיילים נתקלת במחלקת בני ישיבות. בשבוע שעבר פורסמה אחרי אינספור דיונים פקודה הקובעת כללים מנחים לשירותם של חיילים וחיילות, דתיים ושאינם. הפקודה אמנם ברורה, אך רק יישומה בשטח יעיד אם הקונפליקט בנושא זה נפתר בעזרתה.

איך זה משפיע עלינו?

המדיניות הרשמית קובעת שצה"ל הוא צבא העם, אך גם בצבא מודים בחצי פה שמדובר בצבא "חצי העם". יותר מרבע מהצעירים הגברים לא מתגייסים, מרביתם בגלל פטור מטעמי דת, ויותר מ-40% מהנערות אף הן מוותרות על השירות הצבאי, בעיקר בשל הדת. הנתונים האלה אינם אמורים להטריד רק מבחינת הנשיאה בעול השירות הצבאי. שירות בצה"ל נחשב גם כיום לכרטיס כניסה לחברה הישראלית - וכשורה נדרשת בקורות החיים. כך למשל, מחקר שנערך במשרד התמ"ת בקרב בוגרי שירות צבאי במסלול שילוב חרדים (שח"ר) הראה כי שיעור התעסוקה שלהם הכפיל את עצמו, והגיע ל-70%.

גם בתוך הצבא השפעת הדת ניכרת: האוכל כשר בפקודה, וכבר בשלב הכשרת החיילים, הם מושבעים על ספר תנ"ך (או הברית החדשה והקוראן, בהתאם לדתם). מי שאמונה על נושאי הדת בצה"ל היא הרבנות הצבאית, האחראית בין השאר על השגחת הכשרות בבסיסי צה"ל (שאותה רוצים דווקא להפריט), על אספקת ציוד דת ועל זיהוי גופות חללים.

רק באחרונה החליט שר הביטחון, אביגדור ליברמן, להקצות בבסיס תקציב הביטחון 17 מיליון שקל לקורס הגיור "נתיב", אחרי שנטען כי הפרויקט הצבאי לגיור חיילים סובל ממצוקה תקציבית. הרבנות הצבאית גם שלחה זרועות לתחום החינוך בצה"ל, באמצעות ענף תודעה יהודית, דבר שעורר את התהייה מיהו הגוף שמחנך את חיילי צה"ל. החלטת הרמטכ"ל להוציא את הענף מהרבנות הצבאית אל אגף כוח האדם, לצד קביעה כי יש לשמור את הצבא נקי מוויכוחים פוליטיים, אמורה לשנות במקצת השפעה זו.

איך אפשר להתיר את הפלונטר?

הצעד הראשון כדי לצמצם את החיכוכים הוא להחזיר עטרה ליושנה: הרבנות הצבאית תתמקד בתפקידיה הקלאסיים של אספקת שירותי דת, ואילו חיל החינוך, יהיה אחראי על חינוך החיילים. עם זאת, הרצון לעודד גיוס בקרב חרדים עלול להביא רק להגברת המתחים הקיימים ממילא בתוך צה"ל בענייני דת. הגבלת גודלה של המסגרת שבה משרתים חיילים ממין אחד לפלוגה בלבד היא צעד ראשון בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker