עוצמים עין: באיזו מידה נאכף איסור פתיחת העסקים בשבת?

החוק אוסר על פעילות מסחרית בשבת, אבל כ-20% מהמרכזים המסחריים פועלים גם ביום החופשי ■ כדי להסדיר את הפעילות המסחרית בשבת צריך לתת את הסמכות לרשויות המקומיות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד סגירת עסקים בשבת
הפגנה נגד סגירת עסקים בשבתצילום: אמיל סלמן

צמיגים בוערים על הכבישים, עתירות לבג"ץ והפגנות ברחובות הם רק חלק ממנת חלקן של המלחמות שמנהלים תושבים ובעלי עסקים סביב סוגיית פתיחת עסקים בשבת.

המאבק שזוכה להד התקשורתי הרחב ביותר בימים אלה הוא סביב מאבק השבת בתל אביב, אבל היא ממש לא היחידה: ירושלים, אשדוד, יבנה, כפר סבא וחיפה הן רק חלק מהערים שבהן מאבק על אופייה של העיר בשבת נהפך לחלק מהשגרה.

רבי עקיבא פינת רוטשילד: כך מצטרפים החרדים לאחד המקצועות הנחשקים במשק | ברוך השם, תודה לאל: למה חזרנו להיות דתיים? | לגאול את הסטטוס קוו: על חילונים ודתיים - ומה שביניהם | מונופול מתחת לחופה: היום המאושר בחיינו יכול להיראות אחרת | גאדג'ט של שבת: כשהמאה העשרים ואחת מחלחלת למאה שערים | מי שלא טרח לקדם תחבורה ציבורית בשבת - יעמוד בפקק כל השבוע | למה אף מדינה לא מצליחה להפריד את הדת? | מאבק נשות הכותל: הקטר שיוביל לשוויון | קרב לא לו: צה"ל נקלע לקו האש בין השקפות העולם השונות בציבור  | "במקום שיעורי החברה מגיע נציג של עמותה דתית ומסביר לתלמידים על חשיבות האמונה באל"

איפה הפלונטר?

החוק במדינת ישראל מגדיר את יום השבת (מכניסת השבת בשישי בערב, ועד צאת השבת בערב שבת) כיום המנוחה הלאומי הרשמי של מדינת ישראל, כך לפי פקודת סדרי שלטון ומשפט מ–1948. גם חוק שעות עבודה ומנוחה אוסר להעסיק עובדים יהודים בשבת ללא אישור שר הפנים, למעט בענפים מאושרים.

ואולם תיקון פקודת העיריות מ–1990, הידוע בכינוי "חוק ההסמכה", נותן אפשרות לעיריות ומועצות מקומיות "'לחמוק מהגזירה", ומעניק להן את הסמכות החוקית לקבוע את זמני הפתיחה והסגירה של בתי העסק והמסחר בתחומיהן בימי המנוחה. זאת, באמצעות חוקי עזר שצריכים לקבל את אישורו של שר הפנים המכהן.

למרות האפשרות שניתנה להן לחוקק חוק עזר המתיר פתיחת עסקים בשבת, הרוב הגדול של העיריות נמנעו מלעשות זאת. גם אלה שחוקקו חוק עזר שמתיר פתיחה כלשהי של עסקים בשבת - כמו הרצליה, יבנה ואשדוד - קבעו שהמסחר בעיר יהיה מוגבל לשעות ספציפיות, ורק לבתי קפה ומסעדות.

מדוע העיריות לא ממהרות לחוקק חוקי עזר המתירים פתיחה של מסחר בשבת? בעיריות שעמן שוחחנו מודים שאף אחד לא רוצה "להרגיז" את משרד הפנים ולהביא לפתחו חוק עזר שיעורר מחלוקות, שכן העיריות תלויות במשרד הפנים בתחומים רבים הקשורים לפעילותן השוטפת. לכן, לאורך כל השנים וגם כיום, בעודן מחכות שוועדה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, תציג לממשלה את מסקנותיה לגבי פתרון סוגיית השבת בתל אביב - החלטה שצפויה להשפיע גם על ערים נוספות - הן ממשיכות לנקוט "מדיניות אמצע": הן לא מחוקקות חוק המתיר מסחר בשבת, אך גם לא אוכפות את האיסור לפתוח בשבת באופן מלא, ובכך הופכות את התחום ללא מוסדר.

איך זה משפיע עלינו?

תחום הקמעונות מתנהל כאילו הוא נמצא ביקום מקביל - מנותק מהוראות החוק ומההסכמים הפוליטיים. במרחב הציבורי החילוני כיום יש יותר ויותר פעילות מסחר ובילוי שוקקת בשבת. מי שיצא לו להסתובב בשבת באזורים שאינם דתיים, יודע שרוב הסיכויים שיוכל למצוא בתי קפה פתוחים וכך גם מסעדות, חנויות נוחות וחנויות אופנה. לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, כ–70 מתוך כ–400 מרכזי המסחר הקיימים בישראל פועלים בשבת - 17.5% ממרכזי המסחר במדינה. הנתונים נכונים לתחילת 2016 ואינם כוללים חנויות נוחות, מרכולים, בתי קפה ומסעדות, הפועלים מחוץ למרכזי המסחר. כשמחשבים את חלקם של המרכזים המסחריים הפועלים בשבת מסך שטחי המסחר בישראל, מגיעים למספר מעט גבוה יותר, הנושק ל–25% משטחי המסחר במדינה. זאת, מכיוון שמרכזים הפתוחים בשבת הם ברובם מרכזים גדולים ביחס לממוצע.

עוד עולה מהנתונים, שלמרות המחשבה הרווחת שבשבת רושמות החנויות מכירות מוגברות, נתח הפדיונות בשבת (שישי בערב עד שבת בערב) דומה ליום רגיל ומוערך בכ-15% משוק הקמעונות, לא כולל בתי קפה ומסעדות.

"בחנות כמו AM:PM השבת היא אולי חלק משמעותי יותר מהמחזור, אבל צרכנים לא עושים קנייה משמעותית בפיצוציה. ההוצאה של משקי בית היא קבועה: אם אדם לא יקנה ביום אחד, סביר להניח שיקנה ביום אחר, אבל למשפחה לא יהיו עוד 2,000 שקל להוציא בחודש כי פותחים חנויות בשבת", אומר תמיר בן שחר מצ'מנסקי בן שחר. "להערכתי, רוב בעלי העסקים שפותחים בשבת, למעט אותן חנויות נוחות ופיצוציות, לא באמת ייפגעו אם יחייבו אותם לסגור. אולי יהיו להם פחות הכנסות - אך גם ההוצאות שלהם יקטנו, כי כוח האדם יקר יותר בשבת".

לדבריו, אף שהאפשרות לפתוח עסקים בשבת נותנת לעתים יתרון לא הוגן לחלק מבעלי העסקים על פני אחרים, יש צורך שיישארו עסקים פתוחים בתחומי הפארם, חנויות נוחות, מרכולים, וכך גם בתי קפה, מסעדות, קומפלקסים של בתי קולנוע על שטחי המסחר שבהם, ומקומות בילוי שונים. כמו כן, יש לדבריו חשיבות לאישור פתיחה של מסחר בערים עם תיירות אינטנסיבית, כמו אילת ותל אביב - אם לא רוצים לפגוע בתיירות הנכנסת לישראל.

איך אפשר להתיר את הפלונטר?

הדרך הכי הגיונית שתביא לכך שההתנהלות בפועל בשבת תהיה לפי האינטרס הציבורי הרחב, היא לתת לעיריות לקבוע את מדיניות הפעילות בעיר בשבת, באופן שיהיה תואם לאופי האוכלוסייה בחלקים השונים בעיר. אין שום סיבה ששר הפנים יהיה זה שיעניק לכך אישור. הסמכות הזו מרתיעה עיריות רבות מלפעול לטובת רוב התושבים בעיר. ההחלטה צריכה להיות של הגורם המקומי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker