מי שלא טרח לקדם תחבורה ציבורית בשבת - יעמוד בפקק כל השבוע

יותר מ90% מהחילונים תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, וגם רבע מהדתיים ■ אז למה בכל זאת אוטובוס בשבת לא נראה באופק?

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל ממתין בתחנת אוטובוס
צילום: אליהו הרשקוביץ

בפעם הבאה שתעמדו עם המכונית בפקק לעבודה, ראו בזה גם מצווה. הסיבה לפקק שבו אתם תקועים קשורה גם לחיבור הבעייתי בין דת ומדינה. השבתת התחבורה הציבורית בשבת היא אחת הסיבות לעומס כלי הרכב בכבישים.

מלחמת השבת עלתה שוב לתודעה לפני כחודש בעימות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו לבית שמאי, לבין שר התחבורה, ישראל כ"ץ לבית הלל. בעקבות לחצי החרדים, דקות ספורות לפני כניסת השבת הורה נתניהו לעצור עבודות תשתית של הרכבת, שאנשיה עמלו באותה עת על פירוק המסילות - ותנועתה הושבתה ביום ראשון.

רבי עקיבא פינת רוטשילד: כך מצטרפים החרדים לאחד המקצועות הנחשקים במשק | ברוך השם, תודה לאל: למה חזרנו להיות דתיים? | לגאול את הסטטוס קוו: על חילונים ודתיים - ומה שביניהם | מונופול מתחת לחופה: היום המאושר בחיינו יכול להיראות אחרת | גאדג'ט של שבת: כשהמאה העשרים ואחת מחלחלת למאה שערים | למה אף מדינה לא מצליחה להפריד את הדת? | מאבק נשות הכותל: הקטר שיוביל לשוויון | עוצמים עין: באיזו מידה נאכף איסור פתיחת העסקים בשבת? | קרב לא לו: צה"ל נקלע לקו האש בין השקפות העולם השונות בציבור  | "במקום שיעורי החברה מגיע נציג של עמותה דתית ומסביר לתלמידים על חשיבות האמונה באל"

איפה הפלונטר?

רק ב-1991 נחקק בישראל חוק לאיסור הפעלת תחבורה ציבורית בימי המנוחה. עד אז נשענו הסדרי התחבורה על הסכמה שבעל פה מימי קום המדינה. האוטובוסים והרכבות מסובסדים על ידי המדינה, ועל כן מנועים מפעילות בשבת. עם זאת, תקנות התעבורה בנושא רוויות סייגים, ומתירות הפעלת קווים ליישובי ספר, ליישובים שאינם יהודיים, קווים שמשרתים נוסעים לבתי חולים, קווים מסוימים בחיפה ובאילת ועוד.

מדי שנה נערמות על שולחן הכנסת הצעות חוק לקידום תחבורה ציבורית בשבת. אלה נדחות על הסף ואינן מגיעות לשלבים אופרטיביים.

.

לפי סקר שהוצג באחרונה בעבודה של המכללה החברתית־כלכלית, יותר מ-90% מהחילונים תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת. הנתון המעניין יותר הוא שגם בקרב הדתיים, רבע מהנשאלים (שמחזיקים בכלי רכב) השיבו שהם בעד הפעלת שירותי תחבורה בשבת.

איך זה משפיע עלינו?

הנוסחה פשוטה מאוד: כל עוד התחבורה הציבורית בישראל אינה פועלת באופן סדיר בסופי שבוע וחגים, שהם כמעט רבע מן הימים בשנה - המגזר החילוני לא יכול להרשות לעצמו לוותר על המכונית הפרטית. ברגע שאדם צריך מכונית להתנייד בה בשבת לביקורי משפחה, טיולים ובילויים, הוא ישתמש בה גם בשאר ימות השבוע, ויצטרף לפקק הקולקטיבי ביציאות משכונות המגורים ובכניסות למוקדי התעסוקה. המדינה מצהירה שהיא פועלת להסטת הנוסעים מכלי הרכב הפרטיים לתחבורה הציבורית, אבל ללא שינוי הסטטוס קוו - קשה לראות את זה קורה.

הסטטוס קוו בתחום התחבורה תקף בעיקר על חופש התנועה של אוכלוסיות מוחלשות, שאין ברשותן מכונית פרטית. אלה נאלצים להסתמך על הפעילות המוגבלת של "מעלית השבת" של הציבור החילוני - מוניות השירות - אותם קווי מיניבוסים מועטים, שנמצאים בבעלות פרטית ועל כן אינם מנועים מעבודה בימי המנוחה.

איך אפשר לפתור את הפלונטר?

את הוואקום התחבורתי בשבת מנסים למלא בשנים האחרונות מיזמים פרטיים. אחד מהם הוא פרויקט נוע תנוע של אגודת ואף על פי כן, המפעילה בשבת קו אוטובוס שמחקה את מסלולו של קו 63 של דן, ועובר ברחובות מרכזיים בתל אביב ובגבעתיים. בקו משתמשים כ-1,500 חברי האגודה, הפתוחה להרשמה לכלל הציבור, ומתכננים להוסיף בקרוב קווים במרכז. עלות הפעלת הקו היא כ–250 אלף שקל בשנה, שממומנת על ידי תורמים פרטיים ומפדיון הנסיעות, כשכרטיס נסיעה עולה 9 שקלים. אופרציה דומה בשם שבוס קיימת בירושלים.

אלא שכוחן של האגודות השיתופיות מוגבל, והמערכים יתקשו לתפוס תאוצה ללא תמיכה מצד הרשויות. בעוד חלק מהעיריות, כמו הרצליה, רעננה וראשון לציון, נרתמו לסבסוד של פרויקטים - זמניים ברובם - להסעות בשבת אל חופי הים ומוקדי הבילויים, מרבית הרשויות המקומיות מתרחקות מתפוח האדמה הלוהט ומותירות אותו בידי יזמים פרטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker