לגאול את הסטטוס קוו: על חילונים ודתיים - ומה שביניהם

דתיים וחילונים נאבקים זה בזה ללא הסכמות כבר 68 שנה ■ בין הצדדים שורר חוסר אמון וגם לא מעט בורות ודעות קדומות ■ אלא שבניגוד לשיח הפוליטי המתלהם - ניתן להגיע להבנות ולהסכמה כוללת על עקרונות משותפים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף רחצה נפרד לגברים בבת ים
חוף רחצה נפרד לגברים בבת יםצילום: גיל כהן מגן

לקראת קום המדינה ביקש רבה הראשי של ארץ ישראל, הרב יצחק הרצוג (סבו של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג), להתייעץ עם רבנים נוספים כיצד יש להיערך להקמת המדינה מבחינה הלכתית. הרב הרצוג חפץ להגשים את חזון תחילת הגאולה, ולהחיל בישראל משפט ציבורי המבוסס אך ורק על ההלכה. זו תהיה הגשמה של מצוות התורה, הוא סבר.

בחלופת מכתבים בינו למנהיג החרדי הרב חיים עוזר גרודינסקי, התעוררה מחלוקת. דווקא המנהיג החרדי האדוק, שאת ספריו לומדים בישיבות עד היום, דגל בשיטה אחרת לגמרי. הוא צידד בגישה ריאלית מפוכחת הרבה יותר, והבין כי אם יהודי ארץ ישראל אינם מעוניינים לשמור על הדת, אין דרך לכפות עליהם לעשות זאת. הוא קרא לכונן שתי מערכות שיפוטיות נפרדות - מערכת אזרחית חילונית לצד מערכת דתית.

רבי עקיבא פינת רוטשילד: כך מצטרפים החרדים לאחד המקצועות הנחשקים במשק | ברוך השם, תודה לאל: למה חזרנו להיות דתיים? | מונופול מתחת לחופה: היום המאושר בחיינו יכול להיראות אחרת | גאדג'ט של שבת: כשהמאה העשרים ואחת מחלחלת למאה שערים | מי שלא טרח לקדם תחבורה ציבורית בשבת - יעמוד בפקק כל השבוע | למה אף מדינה לא מצליחה להפריד את הדת? | מאבק נשות הכותל: הקטר שיוביל לשוויון | עוצמים עין: באיזו מידה נאכף איסור פתיחת העסקים בשבת? | קרב לא לו: צה"ל נקלע לקו האש בין השקפות העולם השונות בציבור  | "במקום שיעורי החברה מגיע נציג של עמותה דתית ומסביר לתלמידים על חשיבות האמונה באל"

המחלוקת ההיסטורית הזו עשויה לנפץ דעה רווחת, שלפיה הזרמים האדוקים ביהדות דוגלים בהכרח בהעצמת הכפייה הדתית על אזרחי המדינה. הדיכוטומיה הקיימת בסוגיה זו בין שני צדי המפה הפוליטית היא שגויה. עבור חילונים, זה עשוי להישמע מפתיע ואף לא סביר, אבל דווקא הזרמים האדוקים ביותר מצדדים לעתים ביצירת הפרדה, מתוך הכרה שקיים כיום בישראל רוב מוצק שמעוניין בחופש בחירה בכל הנוגע להחלטות אישיות בנושאי דת והלכה.

למה רבים לא יודעים זאת? מפני שהשיח הפוליטי צעקני, אלים, פופוליסטי ועוסק בעיקר בכיפופי ידיים, הפרחת סיסמאות ויצירת קונפליקטים באופן מכוון כדי לגזור קופון. הדעות הפרגמטיות כלל לא נשמעות ובין הצדדים שורר חוסר אמון - וגם לא מעט בורות ודעות קדומות.

הנה דוגמה קטנה: לקראת הכנת גיליון ראש השנה, כאשר ביקשנו מרב חרדי מוערך הפעיל בתחום הסברה החרדית לכתוב טור מיוחד על הסוגיה, הוא דחה את פנייתנו. "אין בכלל מה לנהל שיח בין חרדים לחילוניים על דת ומדינה. לחילוניים פשוט אין מושג מה זו רוחניות", חרץ. חילוני שעמו שוחחנו הגיב בפסימיות: "בסוף זה הכל עניין של כסף. אם יפגעו בחרדים בכיס, הם יתפשרו".

מאז חלופת המכתבים בין הרב הרצוג לרב גרודינסקי חלפו כבר יותר מ-68 שנה - לא רק שהוויכוח ביניהם לא הוכרע ולא נרגע, השסעים ומאבקי הזהות בחברה הישראלית עדיין בעיצומם, והמשברים הפנימיים הולכים ומחריפים.

הסערה האחרונה בנידון נסבה על סוגיית שמירת השבת וההשלכות שלה - פקקי הענק בישראל, אבל סוגיות הקשורות לשמירת הדת צפות כל העת על פני השטח: מערכת החינוך והישיבות, חובת הכשרות, קיום עבודה ומסחר קמעוני בשבת, המעמד האישי וחיי הנישואים, המערכת הצבאית, תקציבי הישיבות ועוד. בכל אלה קיים שיח רב שנים, שבו הצד החילוני והצד הדתי נאבקים זה בזה ללא הסכמות.

בניגוד לפסימיים משני הצדדים, אנחנו סבורים כי מאבקי הדת והמדינה ניתנים לפתרון. כאשר מתקיים שיח ישיר, שבו כל צד מודע לצרכים ולרגישויות האחר, ניתן להגיע להבנות ולהסכמה כוללת על עקרונות משותפים.

גיליון זה ממפה את התחומים המרכזיים שבהם החיבור בין דת למדינה הסתבך באופן שמשפיע על חיינו כאזרחים - נישואין, צבא, תעסוקה, כשרות, חינוך ותחבורה, ובודק אם יש דרך להתיר הפלונטר הזה, או לכל הפחות - להצביע על הכיוון האפשרי לפתרון הקונפליקט.

מהותה של דמוקרטיה ליברלית היא החופש של הפרט לבחור כיצד לנהל את חייו. מהותה של הדת היא החופש לבחור בין טוב לרע. הדרך להגיע להבנות קצרה מכפי שנדמה, ואת הדרך הזאת צריך לעשות מהר ככל האפשר - כדי להיערך יחד לאתגרים המשותפים שעומדים בפני החברה הישראלית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker