גאדג'ט של שבת: כשהמאה העשרים ואחת מחלחלת למאה שערים

סמארטפונים, אפליקציות, מנורות, מיני בר ואפילו הכיריים ■ כולם היו תחת איסור בשימוש שומר השבת, אך נהפכו בשנים האחרונות לכשרים בזכות פיתוחים שמסייעים לשמור על מצוות המנוחה ■ גוי של שבת, הגרסה הטכנולוגית

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמארטפון כשר
סמארטפון כשרצילום: אוליבייה פיטוסי

כשאלוהים ציווה על היהודים לשמור את השבת, הוא בעיקר התכוון למנוחה. בתקופות ההן אף אחד לא הביא בחשבון סמארטפונים, תנורים ונרות שבת חשמליים. בפועל מצאו עצמם שומרי השבת לא פעם יושבים בחושך ואוכלים אוכל קר.

לבעיה הזאת מצא המוח היהודי פתרונות. שומרי המסורת התקדמו עם החדשנות הטכנולוגית של השנים האחרונות, ופיתחו תעשיית טכנולוגיה שנועדה לעקוף את האיסורים ההלכתיים. חשמל בשבת אסור להדליק, אבל אפשר ליהנות מאור וממים חמים באמצעות אוטומציה.

רבי עקיבא פינת רוטשילד: כך מצטרפים החרדים לאחד המקצועות הנחשקים במשק | ברוך השם, תודה לאל: למה חזרנו להיות דתיים? | לגאול את הסטטוס קוו: על חילונים ודתיים - ומה שביניהם | מונופול מתחת לחופה: היום המאושר בחיינו יכול להיראות אחרת | מי שלא טרח לקדם תחבורה ציבורית בשבת - יעמוד בפקק כל השבוע | למה אף מדינה לא מצליחה להפריד את הדת? | מאבק נשות הכותל: הקטר שיוביל לשוויון | עוצמים עין: באיזו מידה נאכף איסור פתיחת העסקים בשבת? | קרב לא לו: צה"ל נקלע לקו האש בין השקפות העולם השונות בציבור  | "במקום שיעורי החברה מגיע נציג של עמותה דתית ומסביר לתלמידים על חשיבות האמונה באל"

"התורה לא ניתנה כדי להקשות על יהודים. אנחנו גם מאמינים שבתורה האלוקית אין פרצות, ומה שהמחוקק לא אסר הוא השאיר לנו כפתח להיתר", אומר הרב אברהם משה הלפרין, מראשי מכון מדעי טכנולוגי להלכה. המכון הוקם לפני 50 שנה במטרה להתמודד עם האתגרים והמורכבות שמגיעים עם הקידמה. בכל פעם שנתקלים בבעיה הלכתית בשימוש במוצר מסוים, המהנדסים והמדענים שעובדים תחת המכון מתבקשים לפתור אותה.

מכון נוסף שמנסה להתמודד עם האתגרים האלה הוא מכון צומת, שגם הוא פועל כבר עשרות שנים לקירוב לבבות בין הטכנולוגיה למשתמש שומר השבת - והכל באישור הרבנים.

בחיפוש באתרי המכונים ניתן למצוא בין התשובות על המותר והאסור גם מאות פיתוחים וגאדג'טים כשרים למהדרין לכל סוגי המשתמשים - אנשי רפואה, ביטחון, מוסדות, ובעיקר לבית.

"יש לנו צוות מהנדסים, אנחנו רואים מהן הדרישות בשטח, ובחשיבה משותפת מקבלים את הרעיונות. אנחנו מתייעצים הרבה עם רבנים גדולים בהלכה, כדי לקבל מהם את ההסכמה", אומר דן מארנץ, מנהל מכון צומת.

הרבנים גם לא שוללים את השימוש בפיתוחים על ידי כלל הציבור בישראל - גם אנשים שאינם שומרים שבת. "אין שום סיבה שמקרר עם פיקוד שבת, שהוא חדיש ויוקרתי באותה מידה כמו מקרר אחר, לא ישמש גם חילונים", אומר הרב הלפרין. "אלה פטנטים שיעבדו בצורה יעילה ופרקטית שגם יהודי שאינו שומר תורה ומצוות יוכל להשתמש בהם".

לצד הפיתוחים שנועדו לשימוש פרטי, המכונים ההלכתיים מפתחים פתרונות לשמירה על הדת במרחב הציבורי. מבחינתם, במקומות ציבוריים יש להשתמש בפתרונות שלהם. "אנחנו רוצים שכל יהודי שלא שומר תורה יבין שאם אפשר להשתמש בפיתוחים האלה, אז זה עדיף", אומר הלפרין. "למשל, בבתי חולים יש בעיה מוכרת שבה יהודי שומר שבת מתקרב לדלתות חשמליות אוטומטיות ומפעיל אותן. זוהי בעיה, ואנחנו מוצאים פתרונות שיאפשרו את הפעילות שלהן לפי ההלכה גם לשומרי שבת. אנחנו מצפים שגם יהודי שלא שומר שבת ישתף פעולה ויתן יד לדבר שלא אמור להפריע לאנשים אחרים, אבל יכול להקל על שומרי שבת. יש מעליות שבת, מיחמים לשומרי שבת - הפיתוחים שלנו כבר נמצאים ברשות הציבור".

הנה כמה גאדג'טים שתמצאו בבתים כשרים יותר

טלגרמא - דיבורית שמתחברת לטלפון החכם באמצעות אפליקציהצילום: מכון צומת

לדבר בלי להתקשר

טלגרמא היא דיבורית שמתחברת לטלפון החכם באמצעות אפליקציה, ונועדה לאפשר בעיקר לאנשי ביטחון ורפואה להוציא ולקבל שיחות חיוניות בשבת. בלחיצה על הכפתור בדיבורית לא מתרחשת פעולה חשמלית, אבל מיקרו פרוססור במכשיר סורק אותו באופן מחזורי מדי כ-20 שניות, בודק אם השתנה מצב הכפתור - ואם הוא אכן השתנה מתבצעת פעולת ההתקשרות. כך נעשה החיוג על ידי המיקרו פרוססור, ולא על ידי האדם עצמו. המוצר יצא לשוק לפני כמה שבועות, וכבר מתחיל להימכר בקרב שומרי השבת.

המחיר: 485 שקל.

אור־ליצילום: מכון צומת

תריס מדליק

אחת הבעיות הנפוצות של שומרי השבת היא הדלקה וכיבוי של התאורה בבית. אור-לי היא מנורה שדולקת בלי הפסקה, אך בראשה מותקן תריס הזזה שמאפשר ויסות של האור עד כדי הסתרה מוחלטת - כך שאין צורך ביצירת מעגל חשמלי וניתוקו. במכשיר מותקנות נורות לד חסכוניות בחשמל.

המחיר: 215 שקל

לי־נרצילום: מכון צומת

אפשר לברך פעמיים

הדלקת נרות שבת היא מצווה שאפשר לקיים בשני מקומות - או במקום שבו אוכלים או היכן שישנים. פעמים רבות הדבר אינו מתאפשר - למשל, אם מעוניינים להדליק נרות בלובי של בית מלון או בבית חולים, שם אסור להדליק אש בחדרים. המכשיר לי־נר פותר את הבעיה, בעזרת נרות שבת חשמליים בעלי חוט להט (שנחשב אש בהלכה). באופן זה מותר לברך על הנרות גם אם הפעולה כבר נעשתה במקום, וגם ניתן להכניס את המכשיר לחדרי מלון, בית חולים או אפילו בבית. זהו פתרון לכל אדם שנמצא במצב שאינו מאפשר לו להדליק אש.

המחיר: 90 שקל (לזוג נרות)

חגז, שעון גז מכני המופעל באמצעות קפיץ - טיימר שמתקינים בין ברז הגז לכירייםצילום: מכון צומת

חדל אש

בימי חג, לפי ההלכה, מותר להבעיר אש לצורך בישול בלבד, במה שנקרא "אוכל נפש", אבל אסור לכבות את האש. הפתרונות הנהוגים לכך עד כה מסובכים ומסוכנים למדי - למשל, מניחים מעל האש סיר מלא במים ומחכים שהם יגלשו ויכבו את האש, מה שגם יכול לגרום לדליפת גז. כדי להקל על הפעולה, פותח המכשיר חגז, שהוא שעון גז מכני המופעל באמצעות קפיץ - טיימר שמתקינים בין ברז הגז לכיריים, שקוצב את זמן הבישול. בתום הזמן שהתבקש, החגז מפסיק את זרימת הגז ומכבה את הלהבה.

המיני בר הכשר נעם שבתצילום: מכון טכנולוגי לה�

המחיר: 288 שקל

נס, קפה

לטובת מי שאינם יכולים בלי קפה גם בשבת בבוקר, פותח המיני בר הכשר נעם שבת. המים הקרים מוזרמים בו באמצעות מנגון מיוחד שמותר בשבת, ונקרא "המשכת מצב" - המנוע כבוי, המנגנון פועל על פי טיימר שמאפשר לו לעבוד זמן ארוך יותר והפעולות שהוא מבצע הן מכניות. הזנת המים החמים מנותקת במצב שבת, אך יש במכשיר גוף חימום קטן ששומר על החום, כך שהמים חמים כל הזמן.

המחיר: 1,800-1,000 שקל, תלוי בדגם

שבת על אוטומט

שבתומטצילום: מכון טכנולוגי לה�

שבתומט הוא פתרון כולל להפעלת מכשירי חשמל בשבתות וחגים. זהו מפסק אחד פשוט שמתחבר לכל מכשיר - מעליות, מדיחי כלים, קומקומים, מערכות תאורה ועוד - ויכול לסנכרן אותו לשעות השבתות והחגים. המפסק מתחבר ללוח החשמל או למכשיר עצמו ומעביר אותו באופן אוטומטי למצב שבת. השבתומט כולל שעון מדויק עם גיבוי סוללה לעשר שנים ללא חשמל, לוח חגי ישראל ל-30 שנה ומחשב לשעות שקיעה וזמני כניסה וצאת השבת והחג - גם בשעון קיץ וגם בשעון חורף.

מחיר: 480 שקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker