בדרך לדיל? מס דירה שלישית תמורת קבורת התאגיד והרפורמה בבזק

מי "מריח ריח של בחירות" ואיך זה קשור לתמונה שמשגעת את הח"כים בליכוד?

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

בימים האחרונים מתנהל קרב של ממש נגד יוזמתו של שר האוצר, משה כחלון, להטיל מס על בעלי שלוש דירות ויותר. הקרב הזה כבר התפתח לחזית רחבה בין ח"כים בליכוד לכחלון. נראה כי חברי הכנסת במפלגתו של ראש הממשלה רוצים למרוט את נוצות התקציב וחוק ההסדרים כולו.

עם זאת, במקביל ומאחורי הקלעים, יש ניסיונות לדיל בין הליכוד לכולנו. דיל כזה צפוי לכלול נושאים נוספים שמקודמים כיום בחוק ההסדרים ומחוץ לו — ובראשם הקמת תאגיד השידור החדש והרפורמות בבזק ובמכון התקנים. היום הגיש יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, את הצעת החוק לסגירתו של תאגיד השידור.

ח"כים מכל הסיעות מתנגדים למס על הדירה השלישית, בשל אינטרסים שונים ובהשפעת לחצים מצד מקורבים — אך ההתנגדות החזקה ביותר היא בליכוד.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב–TheMarker, יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד); ויו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) דרשו לפצל את סעיף הדירה השלישית מחוק ההסדרים, כשמטרתם האמיתית היא לקבור אותו. גם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד) הודיע שהחוק במתכונתו הנוכחית לא יעבור בכנסת.

בנימין נתניהו ומשה כחלון
בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: מתוך חשבון הטוויט

נראה כי גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא אוהב את המס על ריבוי נכסים, ובוודאי גם לא חלק מהרפורמות, כמו למשל את הרפורמה בבזק, שבבעלות מקורבו שאול אלוביץ'. אבל מטרת העל של נתניהו היא שתקציב 2017–2018 יעבור בכנסת בלי בעיות, כדי להבטיח עד כמה שאפשר את הישרדותו בשלטון עד אמצע 2019.

כך, גוברת ההערכה כי המס על בעלי שלוש דירות ישונה בכנסת במהלך דיוני התקציב — ובתמורה יזכה שר האוצר, משה כחלון, באישור חלק מהרפורמות שהוא מקדם. דיל כזה עשוי גם לכלול סוכריה לאלוביץ', בדמות מסמוס הרפורמה בבזק.

במערכת הפוליטית טוענים כי מתגבש הסכם, שבמסגרתו כחלון יקבל את המס שהוא מקדם על ריבוי נכסים, שיעבור שינויים לעומת ההצעה המקורית — ואילו נתניהו וביטן יקבלו את הסכמתו של כחלון לאי סגירת רשות השידור. ביטן טען אתמול כי הוא מנהל את המאבקים בנפרד, ובלשכת שר האוצר אמרו כי הם לא מוכנים לדון כעת בפשרות.

בנוסף, ראש הממשלה התקשר אתמול לביטן וביקש ממנו להפסיק את ההתקפות נגד המס על ריבוי נכסים. ככל הנראה, נתניהו מבין שעליו לסייע לכחלון להעביר את התקציב וחוק ההסדרים. כך או כך, בסוף כנראה יהיה הסכם שירצה את כל הצדדים.

ח"כים בליכוד: כחלון לא מוכן להתפשר

רבים מחברי הכנסת של הליכוד מתנגדים להצעה למיסוי בעלי שלוש דירות מסיבות ענייניות. הם אינם מאמינים שההצעה תשחרר דירות רבות לשוק, ולפיכך שלא תממש את המטרה המוצהרת שלה: להוריד את מחירי הדירות.

סיבה נוספת להתנגדות הם הלחצים מהשטח. חברי הכנסת בליכוד מתרוצצים בימים אלה ברחבי ישראל ומשתתפים בטקסי ראש השנה. הם חוטפים ביקורת מכל עבר על הצעת המיסוי לבעלי שלוש דירות — בין השאר מעצמאים שרכשו דירה כדי להתקיים מדמי השכירות בתקופת הפנסיה, או ממי שרכשו כמה דירות זולות בפריפריה. אלה זועמים גם על המס המוצע וגם על המחירים הגבוהים בשוק הדיור.

ח"כים בליכוד ניסו להציג פשרות לכחלון, אך לטענתם הוא לא מוכן לשמוע על כך. לדוגמה, מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), הציע להעניק פטור ממס שבח לבעלי דירות שייאלצו למכור אותן. לפני כמה שבועות אמר זוהר — שמחזיק בחמש דירות באזור מגוריו בקרית גת — שכחלון שוקל את ההצעה, אבל אתמול סיפר שהאוצר חזר בו.

ביטן, יו"ר הקואלציה שמחויב לגייס רוב בכנסת בעד הצעות שר האוצר, הכריז על הצעת פשרה משולבת: העלאת המס על השכרת דירות מ–10% ל–15%; קביעת מס שבח מופחת למשקיעים שימכרו דירה; והטלת מס רק על מי ששווי שלוש הדירות שבבעלותם הוא יותר מ–20 מיליון שקל. באוצר דוחים את ההצעה, וטוענים כי לא קיבלו אותה מביטן, אלא שמעו עליה בתקשורת. ביטן סירב להגיב.

ח"כים בליכוד טוענים שכחלון מתבצר בעמדתו, ולא מוכן להגיע לפשרה. לדבריהם, הוא רוצה להחריף את המצב על מנת ליצור משבר פוליטי. זאת, אף שלפי הסקרים, שמעידים על ירידה חדה בכוחה של כולנו, אין לו עניין בבחירות בקרוב.

עם זאת, זוהר שאל אתמול את חברי ועדת הכספים "אתם לא מריחים ריח של בחירות?". יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), השיב "אני לא מריח ריח של בחירות", והוסיף כי "כששמעתי שנתניהו לא מתכוון להצביע על הטלת מס על בעלי הדירה שלישית, כי יש לו ניגוד עניינים, התגלגלתי מצחוק. מיד אחרי כן ראש הממשלה הודיע שהוא תומך בכחלון". גפני, שהכריז בשבוע שעבר כי ההצעה להטלת המיסוי לא תזכה לרוב בוועדה, אינו מוכן לקבל את הצעת הפשרה של ביטן. לדבריו, הדיונים על המס יתקיימו בוועדת הכספים בנובמבר־דצמבר, ולא מחוצה לה.

חיבוק הדוב של נתניהו

לא בכדי התייחס זוהר לבחירות. חברי הכנסת בליכוד ערים ל"חיבוק הדוב" שמעניק נתניהו ליו"ר כולנו, שבמסגרתו בחר בשר האוצר כבן לווייתו במסע לעצרת האו"ם בניו יורק, ולא בשר בכיר מהליכוד. גפני גם התנגד לסעיף שלפיו המס על בעלי הדירות יגיע לדיון בוועדת הרפורמות, ואיים להצביע נגד התקציב אם הדבר יתרחש.

מבחינת ח"כים בליכוד, הניסיונות של נתניהו לקרב את כחלון אינם מקריים. הם קראו את הסקרים שמנבאים ליש עתיד ויאיר לפיד 24–27 מנדטים, לעומת פחות מנדטים לליכוד. הם מעריכים שנתניהו ירצה להתמודד בבחירות הקרובות בראש גוש ימין — בהשתתפות המפלגות כולנו וישראל ביתנו — כדי להתמודד עם האפשרות שיוקם גוש מרכז־שמאל בראשות לפיד.

בליכוד חוששים שכחלון ימהר להצטרף לרשימה משותפת עם הליכוד אם ימשיך לרדת בסקרים, בהם הוא מקבל כיום 5–7 מנדטים. המשמעות היא שחברי כנסת מהליכוד, בעיקר מהעשירייה השלישית ברשימה הנוכחית, עשויים לראות את הכנסת בקדנציה הבאה רק בשידורי ערוץ הכנסת.

כחלון חזר והכריז באחרונה כי כולנו בראשותו תתמודד ברשימה עצמאית לכנסת — אבל ההצהרות הללו לא מרגיעות את אותם ח"כים, שמעריכים כי כחלון יגיע להחלטה בעניין ברגע האחרון.

כחלון חוטף ביקורת ציבורית על כך שמחירי הדירות עדיין לא ירדו, למרות הגברת קצב השיווקים והמבצעים של תוכנית מחיר למשתכן, ולכן לוחץ לאשר את הרפורמות בחוק ההסדרים. בלשכת שר האוצר טוענים כי הרפורמות שמציע כחלון — למשל בתחום התקשורת ובמכון התקנים — פוגעות בבעלי אינטרסים, ולכן פעילי הליכוד לוחצים על חברי כנסת להתנגד להן.

באוצר הוסיפו כי מי שמנהל את התקציב הוא שר האוצר, ולא יו"ר הקואליציה. לטענתם, חברי הקואליציה מחויבים לתמוך בעמדת ראש הממשלה ושר האוצר, שאושרה בחוקי התקציב וההסדרים.

המפתח לאישור הרפורמות הללו, כמו גם לעתידו של המיסוי על בעלי שלוש דירות, נמצא בידיו של נתניהו. ראש הממשלה זיגזג בסוף השבוע, כשבתחילה אמר כי הוא מנוע מלהשתתף בהצבעה על המס, ואחר כך הודיע שיתמוך אם יקבל חוות דעת שלפיה אין בכך בעיה. אבל כך או כך, למשפחת נתניהו שתי דירות בבעלות ועוד שתי דירות בירושה, כך שדבריו בסוף השבוע מעוררים סימני שאלה לגבי עוצמת תמיכתו במהלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker