ועדת הרפורמות הסכימה: אלו השינויים שיבוצעו בחוק להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים

ועדת הרפורמות, בתמיכת האוצר ובנק ישראל, החליטה לשנות שני סעיפים בהצעת החוק להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ■ השינוי הראשון נוגע לחיוב הבנקים לעבוד עם חברות כרטיסי אשראי, והשינוי השני נוגע למשך הזמן להורדת מסגרות האשראי ללקוחות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ח"כ אלי כהן
ח"כ אלי כהןצילום: ראובן קסטרו

ב"ועדת הרפורמות" שוררת הסכמה על הנחיצות שבהכנסתם של שני שינויים בהצעת החוק להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים: השינוי הראשון - ימנע נתח שוק מינימלי לחברות כרטיסי האשראי, והשני - יאריך את תקופת הורדת מסגרות האשראי של הלקוחות על ידי הבנקים.

יו"ר הועדה, ח"כ אלי כהן (כולנו), כינס היום (יום א') את הוועדה לישיבה נוספת, במהלכה הסביר את הצורך לשנות את המלצות "ועדת שטרום" בעניין נתח השוק של חברות כרטיסי האשראי. לפי הצעת החוק, הבנקים יחוייבו לעבוד עם כל אחת מ-3 חברות כרטיסי אשראי שנתח השוק שלהן 40-20%.

כהן הסביר, כי ההצעה במתקונתה הנוכחית אינה הגיונית, מאחר שמשמעותה היא שהבנקים יחוייבו לעבוד עם חברת כרטיסי אשראי גם אם היא יקרה ופחות טובה. לפיכך, הוצע לקבוע כי הבנקים יחוייבו לעבוד עם כל אחת מ-3 חברות כרטיסי האשראי שלהן נתח שוק של אפס עד 50%.

כהן הוסיף, כי בעקבות פניית הארגונים החברתיים וגורמים אחרים, הוסכם שתוארך התקופה להורדת מסגרות האשראי של הבנקים ללקוחות. הצעת החוק קובעת שהבנקים יפחיתו את מסגרות האשראי ללקוחות בתוך שנתיים, ואולם, מכירת חברות כרטיסי האשראי יכולה להימשך עד 3 שנים. כדי למנוע מצב שבו לקוח נמצא עם מסגרת אשראי נמוכה בטרם יוכל לקבל מסגרת אשראי חדשה מחברת כרטיסי האשראי, משום שזו טרם נמכרה, הוחלט שהורדת מסגרות האשראי על ידי הבנקים תימשך לתקופה של 3 שנים, אלא אם חברות כרטיסי האשראי יימכרו קודם לכן.

שני השינויים הללו זכו לתמיכת האוצר ובנק ישראל והן יוכנסו לנוסח החוק לפני ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker