משרד האוצר: עדיין לא קיבלנו החלטות בעניין הארכת הזיכיון של קצא"א

במכתב ששיגרה לTheMarker מאשרת הלשכה המשפטית של משרד האוצר כי מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, פנה לצנזורית הראשית כדי למנוע פרסומים בנושא החברה ■ משרד האוצר: "עדיין לא נערכה ישיבה בנושא ובאב"ד עצמו עדיין לא גיבש את עמדתו בנושא"

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון ובאב"ד במסיבת עיתונאים
מירב ארלוזורוב

לאחר שפנה לצנזורה בנוגע לידיעות ביקורתיות שפירסם TheMarker על חברת קצא"א (קו צינור נפט אילת-אשקלון), שיגר אתמול מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, פנייה משפטית נגד TheMarker. במכתב, שחתום על ידי עו"ד אפרת פרוקצ'יה מהלשכה המשפטית של האוצר, תובע המנכ"ל התנצלות וקובע כי כתבה שפורסמה אתמול ב-TheMarker "כוללת תיאורים ופרטים שגויים מן היסוד, שנראה כי כל מטרתם להכפיש את שמו של באב"ד".

המכתב נשלח בעקבות סדרת כתבות שפורסמה ב-TheMarker הנוגעת לסדרת הפעולות שמבצע באב"ד בנוגע לתום הזיכיון של קצא"א במארס 2017. בדיונים עלתה המלצה של צוות מקצועי, שמונה בידי באב"ד, שלא להאריך את הזיכיון של קצא"א. למרות זאת - באב"ד ממשיך לבחון אפשרות להאריך את הזיכיון בשלוש שנים. עוד עלתה בדיונים שאלת מעמדה המשפטי של קצא"א לאחר תום הזיכיון. האפשרות שנכסיה של קצא"א יועברו לבקרה של מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, נדחתה בידי מנכ"ל האוצר.

באב"ד אינו מסתיר כי הסיבה לכך היא משבר האמון השורר בין שר האוצר, משה כחלון, ליוגב, וחוסר רצונו של כחלון שיוגב יהיה האחראי על קצא"א מעתה. במקום זאת, נבחנת האפשרות לרשום את קצא"א בפנמה, הידועה כמקלט מס - כחברה פרטית בבעלות ממשלתית. באב"ד טוען כי אפשרות זו - שידיעה עליה פורסמה בשבוע שעבר ב–TheMarker - הועלתה בידי בכיר אחר במשרד האוצר, ולא על ידו.

TheMarker פירסם ידיעות על דבר הדיונים, ונמתחה בו ביקורת על כך שהשיקול האישי - הסכסוך בין כחלון ויוגב, והעובדה שמקורבם של באב"ד וכחלון, ארז חלפון, מונה ליו"ר קצא"א - גובר על האינטרס המקצועי. בעקבות הפרסומים הביקורתיים ניהל באב"ד שיחות קשות עם TheMarker. הוא האשים את העיתון בפרסום דברי שקר -אף שהידיעות כללו תגובה ממשרד האוצר - ואמר כי "אתם לא תפרסמו יותר ידיעות על קצא"א - דיברתי עם הצנזורית".

בעקבות דבריו של באב"ד פנה TheMarker לתגובת הצנזורית, ופירסם אתמול ידיעה על פנייתו של באב"ד אליה תחת הכותרת "מנכ"ל האוצר ניסה להשתיק את TheMarker באמצעות הצנזורה". גם ידיעה זו כללה את תגובת האוצר במלואה, ובה ההסבר של באב"ד כי פנה לצנזורה משום שהפרסומים של TheMarker הסבו נזק ממשי לביטחון המדינה. הסבר זה הועלה אף שכל הידיעות שפורסמו באחרונה בעניין קצא"א אושרו בידי הצנזורה.

בעקבות הידיעה האחרונה נשלח המכתב המשפטי ממשרד האוצר. במכתב מאשר המשרד את עיקרי הידיעות שפורסמו - על כך שאכן מתנהלים דיונים על הארכת הזיכיון של קצא"א, ועל כך שבאב"ד פנה לצנזורה כדי לחסום את המשך הפרסומים של העיתון. המכתב אינו מתייחס לסוגיית הדיונים על המשך מעמדה של קצא"א כחברה. להלן המכתב:

שי באב"דצילום: עדי כהן צדק

"א. במסגרת הכתבה נכתב כי 'מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ניסה להשתיק ביקורת ציבורית של TheMarker עליו באמצעות הפעלת הצנזורה נגד העיתון. ביום חמישי פנה באב"ד לצנזורית הראשית, תת-אלוף אריאלה בן אברהם, ודרש ממנה להפסיק לאשר לפרסום ידיעות של TheMarker בנוגע לדיונים על תום הזיכיון של קצא"א. יובהר כי פנייתו של באב"ד לצנזורית נעשתה על רקע העובדה שבכתבות שפורסמו על ידי העיתון נכללו פרטים שחוסים תחת צו החיסיון, ושלגביהם חל איסור פרסום.

"באב"ד הסב את תשומת לבה של הצנזורית לכך שהפרטים שהותרו על ידה לפרסום מנוגדים לצו החיסיון - במטרה למנוע פרסומים נוספים בניגוד לצו החיסיון, והכל מתוך מחויבות לקיום צו החיסיון ושמירה על האינטרסים של מדינת ישראל. יובהר כי במענה לפנייתו של באב"ד, השיבה הצנזורית שתפעל מכאן ולהבא בהתאם לאמור בצו החיסיון.

"ב. במסגרת הכתבה נכתב כי 'בדיונים הציג באב"ד עמדות שנויות במחלוקת. לא ידוע אם מדובר בעמדות אישיות שלו, או שזאת עמדה המתואמת גם עם שר האוצר, משה כחלון - בשני נושאים עיקריים: האחד הוא התעקשותו להאריך את הזיכיון של קצא"א, ולא לבטלו, וזאת בניגוד גמור להמלצות של הצוות המקצועי שהקים באב"ד לבחינת סוגיית תום הזיכיון'. יובהר בהקשר זה כי משרד האוצר עדיין לא גיבש עמדה לגבי שאלת הארכת הזיכיון, וממילא טרם התקבלה החלטה על ידי שר האוצר לגבי המשך זיכיון קצא"א. כמו כן, עדיין לא נערכה כל ישיבה בנושא בלשכת שר האוצר. בפרט, באב"ד עצמו עדיין לא גיבש את עמדתו ביחס לשאלה האמורה, ועל כן, הוא ממילא לא מקדם עמדה שלפיה יש להאריך את זיכיון קצא"א או כל עמדה אחרת בנושא".

"מזכיר צעד דורסני של משטר אנטי-דמוקרטי"

בתוך כך, ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), יו"ר השדולה לחופש הביטוי והעיתונות, התייחסה אתמול לפרשה. לדבריה, "הניסיון של נציגי הממשלה למנוע פרסומים בנושא קצא"א מזכיר צעדים דורסניים של משטרים אנטי-דמוקרטיים. למנכ"ל האוצר אין סמכות חוקית לעשות זאת". סבטלובה הוסיפה: "לא הפרסומים גורמים נזק למדינה, אלא הרדיפה האובססיבית של אמצעי התקשורת. החלטתי ליזום דיון משותף של ועדת החוץ והביטחון ושל ועדת הכלכלה בנושא השימוש בצנזורה במתכונתו הנוכחית".

לדבריה, "איומים בהפעלת צנזורה אינם כורח ביטחוני — הם שימוש ציני בכוח מופרז על מנת לשמור על שלומם של אלה שמעדיפים להעלים את השאלות שעולות מהשינויים המבניים בקצא"א, כולל המינוי התמוה של איש שלומו של כחלון ליו"ר החברה והקמתה בפנמה. על משרד האוצר לספק תשובות, ולא להשתיק ולהעלים את השאלות שעולות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker