כחלון על מס הדירה השלישית: "בשבילנו כולם אותו דבר - מעמד נמוך, בינוני וגבוה"

שר האוצר בכנס לשכת רואי החשבון: "יש לנו אתגר, קוראים לו דיור, וצריך לטפל בו במלקחיים. פעם בצד ההיצעים ופעם בצד ביקושים. כרגע התקבלו החלטות בצד הביקוש ולכן נדרשת תנועת מלקחיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"יש לנו אתגר, קוראים לו דיור, וצריך לטפל בו במלקחיים. פעם בצד ההיצעים ופעם בצד ביקושים. כרגע התקבלו החלטות בצד הביקוש ולכן נדרשת תנועת מלקחיים. יגיע יום שבו נידרש רק ליד  מכוונת אחת. אין לנו נגד איש דבר. ואנחנו לא בעד מעמד כזה או אחר. עבורנו גם המעמד הנמוך הבינוני והגבוה הם אותו דבר", כך אמר היום שר האוצר, משה כחלון, בכנס לשכת רואי החשבון בעניין התוכנית למיסוי לבעלי 3 דירות ומעלה.

כחלון התייחס גם לנושא הסכם הסיוע עם ארה"ב: "משרד האוצר והביטחון היו חלק ממנו. הסכומים שקיבלנו הם סכומים יפים ומכובדים. אני לא נכנס לפוליטיקה פנימית או לפוליטיקה של רפובליקנים ודמוקרטים. המספרים יפים ותמיד אפשר לומר "יכולנו יותר".

בעניין הפחתת המסים, אמר שר האוצר: "מגיע שר לממשלה - יש לו תפיסת עולם, מה לעשות? האמנתי שהפחתת מסים היא מנוע צמיחה . באוגוסט 2015 ראינו שהצמיחה יורדת משמעותית, אז הפחתנו מע"מ ואתם רואים את התוצאות: עשינו - והשינוי קרה. חטפנו על זה ביקורת אבל אמרנו אם שופכים 5 מיליארד שקל לשוק - הם חוזרים. אני חושב שמס חברות במדינת ישראל הוא גבוה. הורדנו מ-26.5% ל-25% ונרד עד 2018 ל-23%".

כחלון התייחס גם לנושא הפחתת המס לחברות ההיי-טק הבינלאומיות: "עשינו מהלך שקצר שבחים בכל העולם - 6% מס חברות ו-4% דיבידנד. אין לנו ברירה. אנחנו בשוק גלובאלי וחייבים להתאים את עצמנו לעולם. אנחנו צריכים אותם פה ונביא אותם. ממש ברגע זה יש נציג שלנו בעמק הסיליקון ואנו עוברים חברה חברה, ויש לנו מה להציע. ראש הממשלה ואנוכי מעורבים בכך. מנענו עזיבה של חברות - היום זה שופינג, לוקחים את הלפטופ ועוברים למדינה אחרת, זה לא כמו עם הסינים שצריכים להעביר מחלבה".

נשיא לשכת רואי החשבון, יזהר קנה, התייחס בכנס בהתייחסו למחלוקות עם משרד האוצר: "בימים אלה נערכת לשכת רו"ח לקראת הדיונים בחוק ההסדרים תוך התמקדות בנושאי המיסוי. לצערי אנו נמצאים במחלוקות לא מעטות עם משרד האוצר. אין לנו מחלוקת על החשיבות שבגביית מס אמת וצודק, יש לנו מחלוקות על יעילות הדרך  המוצעת על ידי פקידי האוצר כמו גם המידתיות. אין לנו ויכוח על הכיוון אלא על העוצמה ועל הדרך.

"אנו מסכימים עם הגישה לפיה נכון יהיה אם ההיקף היחסי של דירות להשקעה יקטן, אך לדעתנו אין זה נכון לפגוע במשקיעים שכבר רכשו דירות, בין היתר על בסיס עידוד ממשלות ישראל לדורותיהן, אלא לפעול למניעתן של השקעות חדשות כגון בהגדלת שיעור מס הרכישה כפי  שכבר נעשה ובהצלחה מרובה. הצעדים שכבר ננקטו דיים כדי להקטין את היקף הדירות להשקעה ולא נדרש צעד נוסף אשר לו יכולים להיות גלי הדף שיפגעו במתחמים אחרים.

"אנחנו גם בדעה, כמו דעתו של מנהל רשות המסים, שיהיה זה נכון להפסיק את תופעת חברות הארנק של השכירים, אך חלוקים לחלוטין על הרחבת טיוטת החקיקה גם לרבים אחרים ובהם כאלה שהינם למעשה עצמאים. אנחנו בדעה כי משיכת כספים לזמן ארוך על ידי בעל שליטה בתאגיד שמהותה הינה דיבידנד צריכה להתמסות כדיבידנד, אך לא כל הלוואה לזמן קצר צריכה להיחשב ככזאת. אנחנו שותפים לדעה כי יש למגר את הניצול לרעה של איחודי עוסקים מסוימים אך מתנגדים בחריפות להצעה לביטול הכללי של הסדרי איחוד עוסקים שהינם חשובים ביותר בהתאגדויות באשכולות חברות ואשר אם יבוטלו יתרמו לגידול בלתי מוצדק של האשראי הבנקאי של אותם אשכולות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום