בעקבות העתירות לבג"ץ: הסכם כחלון-יעלון ייחשף לציבור

בהסכם נמצאים פרטים מלאים על תקציב הביטחון לשנים 2020-2016, ועל שורה של רפורמות שאמורות להתבצע בצה"ל בשנים הקרובות

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון משה יעלון ושר האוצר משה כחלון לוחצים ידיים בהסכם העקרונות על תקציב הביטחון
חתימת הסכם כחלון-יעלון (מימין). הישגי ההסכם בסכנהצילום: אוליבייה פיטוסי

משרד הביטחון ומשרד האוצר העבירו היום לבג"ץ את הסכם כחלון-יעלון, שנחתם לפני כ-10 חודשים, בנובמבר 2015, ובו פרטים מלאים על תקציב הביטחון לשנים 2020-2016, ועל שורה של רפורמות שאמורות להתבצע בצה"ל בשנים הקרובות. ההסכם הועבר לאישור הצנזורה והוא יובא לידיעת הציבור היום או בימים הקרובים לאחר שזו תאשר את פרסומו.

עד כה דחו משרד הביטחון והאוצר בתוקף את הדרישות של רבים בציבור, ח"כים, התקשורת וגורמים אחרים לחשוף את פרטי ההסכם שנחתם בין מי שהיה אז שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון ושר האוצר משה כחלון, על תקציב מערכת הביטחון לשנים 2020-2016, ועל שורה של רפורמות שצה"ל התחייב לבצע במהלך השנים הקרובות בנושא כוח אדם, שכר, גמלאות ועוד. לא נמסרו נימוקים מפורטים לסיבות לאי פרסום ההסכם ברבים. שר הביטחון החדש, אביגדור ליברמן, חתם עם כניסתו לממשלה, לפני מספר חודשים, כי הוא מחויב להסכם ויקיים אותו ככתבו וכלשונו.

נכונות משרדי הביטחון והאוצר לחשוף את ההסכם, כפוף לדרישות הצנזורה, באה בעקבות עתירות של מספר גורמים לבג"ץ.

מהפרטים שכן נמסרו לציבור על ההסכם, על ידי משרדי הביטחון והאוצר, עולה כי בסיס תקציב מערכת הביטחון לכול אחת מהשנים 2020-2016 יהיה 60 מיליארד שקל, אם צה"ל יקיים את כל סעיפי ההתייעלות המופיעים בהסכם.

ההסכם יאפשר את ביצוע תר"ש (תוכנית רב שנתית) גדעון של צה"ל לשנים 2020-2016. התקציב יהיה צמוד למדד המחירים לצרכן. לאוצר תהיה שקיפות מלאה על נושאי כוח האדם ועל נושאי התקציב במערכת הביטחון. עלות השכר במערכת הביטחון תקטן ב-15%-10%. דו"ח גורן, לרפורמה במערכת השיקום במשרד הביטחון, שהוגש לממשלה בסוף 2010, ובהמשך אושר על ידי הממשלה, ייושם במלואו.

השירות הצבאי יקוצר בחודשיים לשנתיים וחצי (ועדת לוקר הציעה לקצר את השירות לשנתיים לגברים ולנשים). גיל הפרישה לפנסיה של הנגדים יועלה מ-47-45 בממוצע היום ל-55-53 שנה בממוצע. הנגדים שיפרשו לפנסיה בגיל זה ייהנו מפנסיית גישור עד הגיעם לגיל הפנסיה הרשמי במדינת ישראל, 67.

קצינים יפרשו מצה"ל בגיל 35 שנה, עם מענק מיוחד, והחל מגיל 43 שנה יקבלו פנסיית גישור. מספר הפורשים לפנסיה בשנה יקטן בכשליש, ל-750, מהם כ-400 קצינים (בגיל 43 שנה בממוצע) וכ-350 נגדים. 450 הקצינים והנגדים האחרים, שלא יגיעו לגיל הפרישה בצה"ל לפנסיה, 43 קצינים, 53 נגדים, ינשרו משירות קבע בצה"ל  עם מענק פרישה מוגדל.

נקבע כי 40-30 משרות של אנשי קבע יאזרחו. מדובר בכלכלנים, משפטנים, מהנדסים וכד'. הם יפרשו לפנסיה, כמקובל בשוק הפרטי, בגיל  67. כן נקבע כי הפרויקטים של מעבר צה"ל לנגב, הקמת גדר ביטחון בגבול עם ירדן בערבה, הפרטת תע"ש, פינוי מוקשים והגנה על שדות הגז לא תמומן מתקציב הביטחון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker