צבי זרחיה

אירועי ספורט מרכזיים ממסגרות שונות יחויבו להיות משודרים בשידור חי בערוצים הפתוחים לכלל הציבור בישראל - כך מציעים הח"כים אלי כהן (כולנו) ומיקי זוהר (ליכוד) בהצעת חוק חדשה. הצעת החוק גובשה בעקבות הזליגה המתמשכת של אירועי ספורט מרכזיים משידור בערוצים הציבוריים אל הטלוויזיה בכבלים, ובהם גם הערוצים בתשלום.

בשנים האחרונות נבצר מאוהדי ספורט רבים לצפות במגוון אירועי ספורט מרכזיים, שבעבר שודרו בערוצים פתוחים. רכישה בלעדית של זכויות השידור על ידי ערוצי הספורט השונים מונעת מקהל אוהדים רחב צפייה באירועי ספורט רבים כגון: ליגות העל לגברים בכדורגל וכדורסל, מונדיאל, יורו ולאחרונה אף התווספו לרשימה האולימפיאדה והמשחק המרכזי בליגת העל בכדורגל.

כיום, כמות משחקי הספורט מהענפים הפופולריים בישראל המונגשים לחובבי הספורט באמצעות הערוצים הפותחים הוא כמעט אפסי. בין רשימת אירועי הספורט שעל פי הצעת החוק אמורים להיות משודרים בערוצים הפתוחים הם: המשחק המרכזי בליגת העל לכדורגל וכדורסל; כל המשחקים הרשמיים של נבחרות הבוגרים של ישראל בכדורגל וכדורסל; שעה ביום של אירועים מרכזיים מהאולימפיאדה; מחצית מהמשחקים מאליפות העולם ואליפות אירופה בכדורגל ובהם חצאי הגמר והגמר; חצאי הגמר והגמר של הגביע בליגות הגברים בכדורגל ובכדורסל בישראל.

לטענת חברי הכנסת, מעבר לחשיבות החברתית של קידום החוק, הוא יהיה גם בעל ערך רב להתאחדויות הספורט ולקבוצות השונות. חבר הכנסת אלי כהן הסביר כי "המעבר המתמשך של תכנים מערוצים פתוחים לערוצים בתשלום או בכבלים מידר מאות אלפי משפחות מהיכולת לצפות באירועי ספורט מרכזיים שהם חוויה עממית ולאומית. לשידור אירועי הספורט המשודרים בערוצים הפתוחים יש חשיבות לספורט בישראל, מעבר לחשיבות החברתית, שכן הוא יגביר את החשיפה והמודעות לספורט". 

חבר הכנסת מיקי זוהר הוסיף: "אני סבור שחשוב שמשחקים מרכזיים יהיו משודרים לכל דורש ללא תשלום נוסף. הספורט לא נועד לעשירים בלבד אלא לכל אזרח במדינה שמעוניין בכך. הצעת החוק הזו תוודא שכל אוהד ספורט במדינה יוכל ליהנות ממשחקי ספורט מרכזיים בכך שהם ישודרו בערוצים הפתוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker