עתירה: לבטל תקנות המונעות מעובדים זרים ופלסטינים גישה לביהמ"ש

לפני כחודש פורסמה ברשומות תקנה מיוזמתה של השרה איילת שקד, שקבעה כי עובד לא ישראלי לא יוכל לגשת לבית הדין לעבודה ללא הפקדת ערובה כספית, טרם המשפט ■ שלושה ארגונים חברתיים דורשים לבטלה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדים תאילנדים קוטפים כרוב ליד
קיבוץ נחל עוז
עובדים תאילנדים קוטפים כרובצילום: אליהו הרשקוביץ

עתירה לבג"ץ  הוגשה היום (ה') על ידי מרכז עדאלה, קו לעובד והאגודה לזכויות האזרח, נגד שרת המשפטים איילת שקד והיועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט. בעתירה דורשים שלושת הארגונים מהמדינה להסביר מדוע לא יבוטלו לאלתר "תקנות הבקעה", שם פופולרי שניתן לתקנה שקובעת כי עובד שאין לו נכסים בישראל, לא יוכל לתבוע את מעסיקו בבית הדין לעבודה מבלי שהוא מפקיד ערובה כספית כל שהיא בבית המשפט.

את "תקנות הבקעה" שפורסמו ברשומות ב-2.8.16 יזמה חברת הכנסת שולי מעולם, מהבית היהודי, במטרה למנוע ככל האפשר תביעות של עובדים פלסטינים כנגד מעסיקים בבקעת הירדן (מכאן גם השם - תקנות הבקעה), אלא שהן נכונות לכל עובד זר בישראל.

לטענת מועלם מדובר בתלונות שוא המטרידות את החקלאים ועולות כסף רב, אלא שתחקיר The Marker, וכן דוח בינלאומי הוכיחו את ההיפך - חקלאי הבקעה מנוצלים יום יום על ידי החקלאיים, אינם משלמים שכר מינימום, אינם מעניקים זכויות סוציאליות כנדרש, אינם שומרים על בריאות העובדים ומפטרים אותם ללא כל שמירה על זכויותיהם.

השרה שקד, כזכור חברת מפלגתה של שולי מועלם, החליטה לגבש ואף לחתום על התקנות, כך שהן בעצם נכנסו לתוקף ברגע שפורסמו ברשומות.

שלושת מגישי העתירה טוענים כי יש לבטל את תהליך התקינה כולו, אך ראשית דבר להוציא צו ביניים העוצר את כניסת התקנות לתוקף. לדבריהם לשרה אין סמכות לתקן תקנות מסוג זה, שתוכנן מחייב חקיקה שתעבור בכנסת.

בנוסף, כך בעתירה, מדובר בתהליך משפטי מפלה נגד עובדים שאינם אזרחים או תושבי ישראל - עובדים פלסטינים, מהגרי עבודה ומבקשי מקלט. "עובדים רבים מקרב אלה יתקשו להציג, בתחילת ההליך השיפוטי, "ראשית ראיה", כפי הנדרש בתקנה כדי שלא תוטל עליהם ערובה, בין היתר כיוון שראיה זו אינה בהכרח מצויה בידיהם, אלא נמצאת בחזקתו של המעביד, למשל פנקס שעות עבודה", כך נכתב בעתירה.

ממשרד המשפטים נמסר: "אנו מודעים לעתירה. נגיב בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker