ההתנגשות שבדרך: מפעל הפיס והאוצר נערכים לשינוי התנאים של היתר ההגרלות

אף שההצעות הנוגעות למפעל הפיס אינן מופיעות במפורש בתזכיר חוק ההסדרים, באוצר אומרים כי החלטת הממשלה המסמיכה את שר האוצר לבצע שינויים ולבטל את מכונות המזל שרירה וקיימת ■ בלי ההיתר לא יוכל מפעל הפיס לקיים הגרלות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת השרים שהתכנסה אתמול לדיון בחוק ההסדרים לא דנה בישיבה — הראשונה מבין שלוש — בהצעות הנוגעות למפעל הפיס. למרות זאת, במשרד האוצר נחושים ליישם את ההצעות — ומתכוננים להתנגדות חזקה מצד מפעל הפיס.

בתזכיר חוק ההסדרים שפורסם באחרונה נכתב כי הטוטו יעביר כספים למדינה וייאסרו הימורים על תחרויות סוסים בחו"ל באמצעות הטוטו. אף שהשינויים במפעל הפיס אינם מופיעים במפורש בתזכיר החוק, מקור במשרד האוצר אומר כי "החלטת הממשלה בנושא, שהתקבלה ב–11 באוגוסט, הנותנת גיבוי לשר האוצר לעשות שינויים בתחומים כמו משיכת כספים, מיסוי זכיות, נוהל שימנע הלבנת הון, מיסוי, וכמובן ביטול מכונות המזל — שרירה וקיימת, גם אם למורת רוחו של מפעל הפיס. הנושא הבא הוא טיפול בהיתר פעולתו של מפעל, שאינו חלק מחוק ההסדרים או מחוק בכלל".

מאז ומתמיד פעל מפעל הפיס מכוח היתר שניתן לו על ידי משרד האוצר, המתחדש בכל ארבע שנים. בלי ההיתר לא יכול מפעל הפיס לקיים הגרלות. ההיתר אמור להתחדש בינואר 2017. באופן מסורתי, כל חידוש הוא הזדמנות לבדיקת כלל הסעיפים והתאמתם לצורכי המציאות. מבקש מפעל הפיס לעשות כמה שפחות שינויים, בעוד האוצר מבקש דווקא לנצל את ההזדמנות ולערוך כמה שיותר בעבור ארבע השנים הקרובות.

לכאורה, התהליך אינו מהווה משא ומתן רשמי. הוא נקרא שימוע, ובמהלכו רשאי מפעל הפיס לשטוח בפני מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, את בקשותיו, כדי שיחליט מה הוא מקבל ומה לא. מעשית מדובר במשא ומתן קשוח במיוחד, הכולל גם איומים מרומזים.

עוזי דיין
עוזי דייןצילום: עופר וקנין

קשרים במשרד רה"מ

עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס, וגם המנכ"ל בפועל בשנה האחרונה, כבר הודיע כי לא יגיע ל"שימוע" שהיה אמור להתחיל אתמול, ובמקומו יגיעו ראשי הרשויות המקומיות, המחזיקות גם הן בחלק במפעל הפיס. האיתות הזה הוא חלק ממערכת יחסים עכורה שבאה באחרונה לביטוי קשה במיוחד, כשדיין הודיע על התנתקות חד־צדדית מן האוצר. בתגובה הודיע האוצר כי אם מפעל הפיס לא יעביר לו סכומים שהוא דורש על פי חוק לבניית גנים וכיתות מאותם "רווחים חונים" שאין להם שימוש כרגע בקופתו — ההיתר הנכסף יהיה בסכנה. בסופו של דבר חזר בו מפעל הפיס , העביר סכומים מסוימים (אך לא את כל מה שביקש האוצר) וההתנתקות הסתיימה, אך האיתות בעינו עומד. בתהליך בחירת מנכ"ל מפעל הפיס היה מנכ"ל האוצר פעיל מאוד, כשמנע מחטף פוטנציאלי של ראשי הרשויות ושל דיין למינוי מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן בכור, מועמדת מועדפת על אנשי מפעל הפיס, ללא מכרז. במפעל הפיס הכחישו כי נעשה ניסיון כזה.

השימוע, שלא התקיים אתמול אך יתחיל עוד לפני החגים, ואמור להסתיים סופית עד סוף 2016 — לא יהיה קל. האוצר דורש לא מעט שינויים, ובהם שינויים בדו"חות הכספיים ובבחירת הזכיינים. במפעל הפיס יעשו הרבה כדי למנוע את מה שהם רואים כגזירות שפוגעות בפעילותם. עם זאת, מדובר במלחמה שסופה ידוע מראש. גם אם הדרך תהיה רוויית דם רע, מפעל הפיס לא יכול לא לקבל את ההיתר, בעוד משרד האוצר לא יפסיק באמת את ההגרלות שמכניסות רווחים נקיים של כמיליארד וחצי שקל בשנה, שמממנים צורכי תרבות וחינוך. גם אם הרווחים האלה יקטנו מעט, בשל הפסקת פעילות מכונות המזל, מדובר עדיין בסכומים עצומים שהאוצר לא יוכל לממן מקופתו.

ישיבת תקציב המדינה
ישיבת תקציב המדינהצילום: מיכל פתאל

גם אם ליו"ר דיין אין קשרים טובים מאוד באוצר, ייתכן שבמשרד ראש הממשלה קשריו טובים יותר. ראש הלשכה החדש של ראש הממשלה, יואב הורביץ, היה מנכ"ל חברת אוויס, שעוזי דיין משמש בה גם כיום דירקטור. במפעל הפיס טוענים כי ההיכרות כלל אינה רלוונטית, מכיוון ש"לשכת ראש הממשלה אינה מעורבת כלל בנעשה במפעל הפיס". זו אמירה תמוהה, לאור העובדה שהמכרז למינוי מנכ"ל בוטל בעקבות אי־הסכמה על מועמד בין לשכת ראש הממשלה ומשרד האוצר. דיין ממלא את התפקיד כבר קרוב לשנה, לאחר שמכרז שיצא לדרך בוטל לאחר כשמונה חודשים, ומכרז חדש יצא לדרך.

ממפעל הפיס נמסר כי התהליך "במצב מתקדם. כשיהיה מה להודיע — נודיע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker