"ייתכן שמכרז המחשוב בהוצאה לפועל נסגר במחיר נמוך מדי"

בכיר בענף ה-IT אומר כי הצעת המכרז ששלחה רשות האכיפה והגבייה לא הקיפה את המידע הדרוש וכי הדבר יאפשר לזוכה במכרז, HP ישראל, לדרוש בעתיד תוספת תשלום לשכירת כוח אדם נוסף; מה שאולי מסביר את הצעתה הכספית הנמוכה מאוד של HP

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לשכת הוצאה לפועל
לשכת הוצאה לפועל
שוקי שדה
שוקי שדה

המכרז לתפעול מערכת המחשב של ההוצאה לפועל עבור רשות האכיפה והגבייה מעורר טענות קשות בקרב חברות המחשוב הגדולות בישראל. חברת טלדור דורשת מבית המשפט להקפיא את הליכי המכרז, שבו זכתה ביולי אחת ממתחרותיה - HP ישראל. בענף טכנולוגיית המידע (IT) טוענים כי הצעת HP נמוכה להתמיה - מאות מיליוני שקלים פחות מהצפוי - וכי קיים חשש ש-HP תוכל לדרוש בעתיד תוספת תשלום מהמדינה, אם יתברר שאינה מסוגלת לעמוד בדרישות התפעול של המערכת לפי התנאים בהצעת המכרז.

הזכייה של HP מעוררת אי־נחת בענף גם מכיוון שמנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ', הוא אחיו של ראש חטיבת פרויקטים ב-HP. בשל הקרבה המשפחתית, מוסקוביץ' מודר ממעורבות בהליכי המכרז, וברשות האכיפה אומרים כי לא היה מעורב כלל במכרז לתפעול מערכת המחשב של ההוצאה לפועל.

סוף לפטור ממכרז

טלדור, שהיתה בין המתמודדות במכרז, הגישה בשבוע שעבר עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לבטל את המכרז. ביום רביעי הקרוב בית המשפט אמור לדון בבקשת טלדור לצו מניעה להקפאת הליכי המכרז, שהוגשה לצד העתירה.

טלדור מתפעלת את שירותי המחשוב של ההוצאה לפועל מאז 2005 בפטור ממכרז, שהוארך מדי פעם. מאז אוקטובר 2014 טלדור מתפעלת מערכת מחשוב חדשה, שהיא פיתחה עבור רשות האכיפה והגבייה. פיתוח המערכת החדשה, שנמשך שנים, נעשה בלא מכרז כחלק מהפטור לאחר ההתקשורת הראשונית עם טלדור - והמכרז הנוכחי נועד למעשה לקבוע מי יתפעל אותה באופן קבוע.

HP זכתה במכרז לתפעול מערכת המחשב של ההוצאה לפועל ב–14 השנים הקרובות, לאחר שהציעה את הסכום הנמוך מבין המתמודדות - 112 מיליון שקל - וגברה על שלוש החברות הגדולות הפועלות בענף בישראל: נס, טלדור ומלמ. בענף ה-IT הרימו גבות לאור סכום הזכייה, מכיוון שכמה חודשים לפני כן העריך אחד הסמנכ"לים ברשות האכיפה והגבייה בשיחה לא רשמית עם נציגי חברות בענף ה-IT כי היקף המכרז יהיה סביב 400 מיליון שקל.

מערכת המחשוב של ההוצאה לפועל נחשבת רגישה במיוחד. היא פועלת 24 שעות ביממה ומאפשרת להעביר תשלומים בכל לשכת הוצאה לפועל. תקלות במערכת פירושן עיכובים בהליכים של בעלי חוב, נושים ועורכי דין המטפלים בתיקיהם. לפי הערכות, 2 מיליון ישראלים משתמשים מדי שנה במערכת.

מפעל HPצילום: אילן אסייג

טלדור פנתה לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים כבר ב-12 ביולי, יום לפני פתיחתן של מעטפות המכרז. החברה ביקשה צו מניעה לפתיחת המעטפות - לאחר שנודע לה, בהודעת אי-מייל שקיבלה מרשות האכיפה, כי קיבלה ציון נמוך במכרז, ולכן לא עלתה לשלב הגמר. למחרת, בית המשפט נענה לבקשתה והוציא את הצו.

אלא ששעתיים לפני הוצאת צו המניעה ועדת המכרזים של רשות האכיפה החליטה לפתוח את המעטפות, והכריזה על הזוכה - אף שידעה כי החלטת בית המשפט לגבי הצו צפויה להתקבל באותו היום.

המכרז מחולק לשני קטגוריות עיקריות, ציוד וכוח אדם. בקטגוריית כוח האדם אמורים להיות מוקצים לטובת מערכת המחשב עובדים ספציפיים, כשכל עובד קיבל ציון על ידי ועדת המכרזים של רשות האכיפה.

הסיבה לציון הנמוך שקיבלה טלדור במכרז, נוסף על המחיר הכולל שהציעה, היתה ציון אפס שקיבלו שני העובדים שהקצתה החברה לתפעול מערכת המחשב של ההוצאה לפועל, חרף היותם עובדים ותיקים ומוערכים בטלדור. לפי טלדור, הסיבה לציון הנמוך היא החלפת העובדים שהוגדרו "עובדי מפתח" במכרז - אף שלפי תנאי המכרז, לטענתה, ניתנה לחברה הזוכה אפשרות לבצע החלפה כזאת גם אחרי הזכייה במכרז, ובתנאי המכרז לא נקבע איסור כזה להחליף עובדים לפני פרסום החברה הזוכה.

ככל הנראה, המחיר הנמוך שהציעה HP במכרז נובע ממצבת כוח האדם: טלדור הגישה הצעת מכרז ל-31 עובדים; נס, שהגיעה לקו הגמר עם HP, הציעה 26 עובדים; ו-HP, הזוכה, הגישה הצעה של 12.5 עובדים - מהם שמונה מנהלים, המספר המינימלי של מנהלים שנקבע במכרז.

כיום מתופעלת מערכת המחשב של ההוצאה לפועל על ידי 35 עובדים במשמרת אחת, מ-8:00 עד 17:00. המכרז אמורה להביא לכך שהמערכת תתופעל מדי יום מ-7:00 עד 22:00, ובימי שישי עד 14:00. מקורבים לעניין העלו בשבוע שעבר את החשש כי בינואר 2017, כש-HP תתחיל לתפעל את המערכת, יעלה מספר התקלות במערכת כתוצאה ממחסור בכוח אדם.

לדברי בכיר בענף ה-IT, הצעת המכרז ששלחה רשות האכיפה לכלל המתמודדות במכרז לא הקיפה את כל המידע הדרוש. מסיבה זו, לפי הבכיר, HP תוכל לדרוש תוספת תשלום לצורך שכירת כוח אדם נוסף - בטענה שבמסמכי המכרז לא הוצג כל המידע הדרוש. "מי שקרא את המכרז, לא הבין שום דבר לגבי איך המערכת הזאת פועלת - לא את הגודל, לא את העוצמה ולא את המורכבות", מסביר הבכיר בענף.

"עכשיו מזילים בטלדור דמעות תנין"

במכתב ששלחה באחרונה למבקר המדינה, טענה טלדור כי רשות האכיפה והגבייה התנהלה במכרז בחוסר הגינות.

מנגד, מקורבים לרשות טוענים כי טלדור פשוט רוצה להמשיך להיות ספק יחיד של מערכת המחשב בהוצאה לפועל. "טלדור ניסתה להפעיל עלינו לחץ באמצעות לוביסטים, שלא נצא למכרז - עכשיו הם מזילים דמעות תנין", מוסיפים המקורבים לרשות האכיפה.

ב-HP סירבו להגיב.

מרשות האכיפה והגבייה נמסר בתגובה: "המכרז פורסם שלושה חודשים לפני כניסתו של מוסקוביץ' לתפקיד. עם כניסתו, הוא התחייב להימנע מניגוד עניינים, ולא היה מעורב במכרז כלל. מוסקוביץ' הבהיר למנכ"ל טלדור כי הוא מנוע מלעסוק במכרז, מאחר שאחיו עובד ב-HP. פניית טלדור למבקר המדינה הועברה לידיעת הרשות, אבל נכון לעכשיו המבקר לא ביקש את תגובתה.

"בעניין פתיחת המעטפות, ב-13 ביולי בשעה 12:30, המועד שבו נקבעה מלכתחילה ישיבת ועדת המכרזים, התכנסה הוועדה לצורך פתיחת המעטפות. במהלך הישיבה הוועדה עיינה מחדש בהחלטתה לפתוח את מעטפות המחיר, לאור העתירה שהגישה טלדור והטענות שעלו בה. לאחר דיון בטענות קבעה הוועדה בהחלטה מנומקת כי 'גם אם יתקבלו טענות טלדור, אין בפתיחת המעטפות כדי להשפיע על שיקול דעתה של הוועדה, ולפיכך אין בעתירה כל נימוק ענייני לעיכוב נוסף בפתיחת מעטפות המחיר'", אומרים ברשות האכיפה.

עוד מסבירים ברשות האכיפה כי "ועדת המכרזים, לנוכח אילוצי הזמנים, ובהם הצורך בתקופת התארגנות והאפשרות כי לאחר ההכרזה על זוכה ממילא צפוי כי יוגשו עתירות התוקפות את החלטת הוועדה - הרי שהנזק שעשוי להיגרם בגין כל עיכוב נוסף במועדי המכרז עולה על התועלת האפשרית הגלומה בכך.

"לעניין הטענה בדבר מספר העובדים שהקצתה HP, הנתון המספרי הוא ביחס למרכז היישומים בלבד ולא ביחס לתחומים נוספים הכלולים בשירות. גם בעניין הזה ניתנו החלטות מפורטות שבחנו פרט למספר העובדים גם את התמחיר של שתי המציעות שעברו את תנאי הסף, וניתנה החלטה מנומקת בעניין. HP אף ציינה כי בהתאם לתנאי המכרז, היא מחויבת להעמיד כל כוח אדם שיידרש לעמידה במשימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker