הרכבת היתה רק הפרומו: השלב הבא - סגירת עסקים בשבת

ועדה מיוחדת לדיון בנושא פתיחת בתי עסק בשבת צפויה להגיש 3 חלופות ■ על סמך החלטת נתניהו - הפועל לרצות את המפלגות החרדיות - יש הערכות כי הוא צפוי להתגמש בפני החרדים גם בעניין פתיחת בתי העסק בשבת

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרדים מוחים נגד פעילות מתחם ביג פאשן באשדוד צילום: אילן אסייג
צבי זרחיה

המפלגות החרדיות הציבו באחרונה את סוגיית השבת בראש מעייניהן. כניעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעניין עבודות הרכבת בשבת - מהווה ניצחון גדול עבורן. נתניהו, שפועל בנחישות לבצר את הישרדותו בשלטון וזקוק לשם כך לחרדים, לא ייתן לעבודות הרכבת בשבת לפגוע בהשגת היעד, גם במחיר פגיעה באזרחים ובחיילים הנזקקים לשירותי הרכבת. ואולם מבחינתם של אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני, החזית שונה לגמרי, ענייני הרכבת הם רק פרומו למאבק הגדול יותר - נגד פתיחת בתי עסק בשבת.

באחרונה הוקמה ועדה מיוחדת לדיון בנושא פתיחת בתי עסק בשבת בתל אביב, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, ובהשתתפות המנכ"לים של משרדי הכלכלה, המשפטים והדתות. החלטות הוועדה ייושמו בכל הארץ. לפי המסתמן, הוועדה צפויה להציג שלוש חלופות: לאשר את חוק העזר העירוני בתל אביב לפתיחתם של כ-160 בתי עסק בשבת; להפחית בכ-20% את מספר העסקים הפתוחים בשבת; או לאפשר את פתיחתם בשבת של חנויות נוחות ומתחמי קניות בלבד (ולמנוע פתיחת חנויות ופיצוציות בתוך הערים).

ההמלצות טעונות את אישור הממשלה, כאשר בש"ס וביהדות התורה כבר הכריזו כי יתנגדו לכולן. לא מן הנמנע שיוצע להשיב לשר הפנים דרעי את הסמכויות בסוגיית הפתיחה של בתי עסק בשבת, שהועברו בתחילת הקדנציה לממשלה, לאחר ששר הפנים אז, סילבן שלום, סירב לטפל בנושא, כי אחד מבעלי המרכולים בתל אביב תרם לו.

על סמך החלטת נתניהו - הפועל לרצות את המפלגות החרדיות - יש הערכות כי הוא צפוי להתגמש גם בעניין פתיחת בתי העסק בשבת. נתניהו זקוק למפלגות החרדיות בקואליציה, ומדובר לא רק על הממשלה הנוכחית, אלא גם על הממשלה הבאה - מכיוון שראש הממשלה מעריך שאין לו חלופה פוליטית אחרת להקמת קואליציה עתידית. זאת אף שהחרדים לא צפויים לעזוב את הקואליציה על רקע משבר השבת, ערב דיוני התקציב, כשהם מצפים לתקציבים כבדים למוסדותיהם.

נתניהו נזהר שלא לקלקל את יחסיו המצוינים עם דרעי, ליצמן וגפני, והדבר בולט במיוחד לעומת היחסים הצוננים עם יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, נפתלי בנט.

לכן, ערב הקמתה של הממשלה הנוכחית, נתניהו ביטל את הקיצוצים בתקציבים המועברים לחרדים, שבוצעו על ידי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, ואף הוסיף תקציב של מאות מיליוני שקלים למוסדות הדת החינוך והתרבות החרדיים, איפשר את החקיקה של חוק עוקף בג"ץ, שנועד להחזרתה של קצבת הבטחת הכנסה לאברכים, את ביטול חוק השוויון בנטל ואת ביטול החובה בלימודי ליבה כתנאי לקבלת תקצוב ממשלתי.

במקביל לכניעה בעניין השבת, נתניהו משתמש באירועים כדי לשרת אותו גם במאבק פוליטי עם שר התחבורה, ישראל כ"ץ. מבחינתו של נתניהו, הוא השפיל את כ"ץ פעמיים באחרונה: בפעם הראשונה לאחר שאילץ אותו, בתפקידו כיו"ר מזכירות הליכוד, לבטל במהירות את ההחלטות שמצמצמות את כוחו של יו"ר התנועה נתניהו; ובפעם השנייה, כאשר כ"ץ הודיע על הקמת ועדת שרים למלחמה בתאונות דרכים בראשות נתניהו, אך לבסוף שינמכה לשכת ראש הממשלה את האירוע לדרגת ועדת מנכ"לים בלבד.

בסוף השבוע, רשם נתניהו ניסיון השפלה נוסף, כשהבליט כי הוא אף שוקל לפטר את כ"ץ - שהתראיין באחרונה והביע רצון לכהן בעתיד כראש הממשלה. ואולם ייתכן שהאירועים גם מחזקים במידה מסוימת את כ"ץ, כאשר כל מאבק השבת מתגלגל לאחריותו של נתניהו - והוא לעומת זאת מוצג כמי שאינו נכנע לחרדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker