מת שר הביטחון לשעבר בנימין בן אליעזר

בן אליעזר אושפז באחרונה בבית החולים איכילוב בתל אביב. הוא סבל בשנים האחרונות ממחלת כליות וקיבל דיאליזה ■ נגד בן אליעזר התנהל משפט בגין קבלת שוחד, אבל בשל מצבו הרפואי התיר לו בית המשפט המחוזי בתל אביב להיעדר מהדיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן אליעזר, ב-2014צילום: אמיל סלמן

השר וחבר הכנסת לשעבר בנימין בן אליעזר מת היום (א') בגיל 80. בן אליעזר אושפז באחרונה בבית החולים איכילוב בתל אביב. הוא  סבל בשנים האחרונות ממחלת הכליות וקיבל דיאליזה. באחרונה התנהל כנגדו משפט בגין קבלת שוחד אבל בשל מצבו הרפואי התיר לו בית המשפט המחוזי בתל אביב לא להיות נוכח בדיון.

בן אליעזר נולד בבצרה בעירק בשנת 1954 התגייס לצה”ל ושירת בחטיבת גולני כחייל וכקצין. במלחמת ששת הימים היה מפקד סיירת שקד בפיקוד הדרום. בשנת 1968 נפצע בהתקפה ירדנית על המסוק שטס בו.

בשנת 1970 נשלח מטעם צה”ל לסינגפור וסייע שם בהקמת בית-ספר לפיקוד ומטה. במלחמת יום הכיפורים היה סגן מפקד חטיבה, ולאחר המלחמה התמנה למפקד חטיבה מרחבית של צה”ל בגבול לבנון.

באמצע שנות ה-70 מונה למפקדה הראשון של מפקדת אזור דרום לבנון ובתפקיד זה היה אחראי לפתיחת ”הגדר הטובה” בין ישראל ללבנון ולהקמת צבא דרום-לבנון בפיקודו של מייג`ור סעד חדד. בשנים 1978–1982 היה מפקד אזור יהודה ושומרון. בתפקיד זה עבד בשיתוף פעולה עם גורמים באוכלוסייה הפלסטינית במאמץ לכונן את ”אגודת הכפרים” – הנהגה פלסטינית אלטרנטיבית לאש”ף.

בשנת 1982 שוחרר מצה”ל, אך בשנת 1983 קרא לו שר הביטחון משה ארנס לשוב לשירות. הוא שירת כמתאם פעולות הממשלה ביהודה, בשומרון ובחבל-עזה. בשנת 1984 שוחרר מצה”ל סופית, בדרגת תת-אלוף, והצטרף לחיים הפוליטיים והציבוריים. הוא נכנס לכנסת משנת 1984 וכיהן בה עד שנת 2015. במהלך התקופה שימש בין היתר שר הביטחון, שר שיכון, שר אנרגיה, ויו"ר מפלגת העבודה.

לפני שנתיים התמודד בן אליעזר על משרת הנשיא אבל פרש בעקבות הידיעות על קבלת השוחד לכאורה.

כתב האישום חשף את הסודות של בן אליעזר

בדצמבר 2015 הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד בן אליעזר. בן אליעזר הואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, איסור הלבנת הון ועבירות מס.

לפי כתב האישום, אשר מגולל מסכת חמורה של האשמות וקשרים פסולים, ניהל בן אליעזר מערכת יחסים של תן־וקח עם אנשי העסקים אברהם נניקשווילי ורוי מוצפי, כשהוא מסייע להם בזכות קשריו ותפקידיו הציבוריים בענייניהם - ובתמורה דורש ומקבל שוחד שנצבע בצבע מזויף של הלוואות.

בן אליעזר "ניצל את תפקידו ומעמדו הציבורי לשם לקיחת שוחד בסך של 2.25 מיליון שקל מאנשי העסקים מוצפי ונניקשווילי בעד פעולות הקשורות בתפקידו, לקידום עסקיהם, מיזמיהם ומטרותיהם האישיות והעסקיות", נטען בכתב האישום.

לפי כתב האישום, בן אליעזר השתמש בכספי השוחד לרכישת נדל"ן וצבר ב–2011–2013, מעבר להכנסתו ממשכורת וגמלאות, הכנסות של 2.2 מיליון שקל מכספי שוחד ועוד 4.1 מיליון שקל ממקור לא ידוע שהחזיק במזומן ובכספות, בלי שדווחו כנדרש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker