מבקר המדינה יבדוק את התנהלות קרן עובדי התעשיה האווירית

הקרן הנחשבת קופה סודית של ועד העובדים ממומנת בחלקה על ידי הנהלת החברה ולפני כשנה דווח, כי צברה 100 מליון שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל התעשייה האווירית, יוסי וייס
מנכ"ל התעשייה האווירית, יוסי וייסצילום: אייל טואג

מבקר המדינה, יוסף שפירא, החליט לבדוק את קרן עובדי התעשיה האוירית (תע''א), הנחשבת לקופה הקטנה הסודית של ועד העובדים. לפני כשנה היו בה כ-100 מליון שקל, רובם במימון העובדים וחלקם במימון הנהלת תע''א. השבוע שיגר היועץ המשפטי של משרד מבקר המדינה מכתב להנהלת תע''א ולעובדים בו הבהיר, כי המבקר החליט להפעיל את ביקורת המדינה על אגודת עובדי התע''א, אף שזו אגודה עותומאנית ולא עמותה. על אגודה עותומאנית אין כללים מחייבים כמו על עמותה, ובמשרד המבקר מעריכים, כי זו הסיבה שבגללה בחרה הקרן להישאר תחת הגדרת אגודה עותומאנית.

את הפניה למבקר בבקשה לבדוק את קופת העובדים הגיש עובד לשעבר של תע''א וחבר תנועת אומ''ץ, אמיר חרמוני.

בראש ועד עובדי תע''א כיהן שנים רבות חיים כץ, שפרש לאחר מינויו לשר העבודה והרווחה. במהלך מסע הבחירות לראשות ועד העובדים של תע''א לפני כשנה חשף אהוד נוף בכרוז לעובדים, כי ועד עובדי תע"א צבר יתרות בסך 100 מיליון שקל בקופה. נוף, שנבחר לתפקיד הוסיף, כי מדובר בכספים המצויים בקרן מאבק נגד ההפרטה, אולם בקרב חברי מועצת העובדים, כולל הוותיקים, לא מוכר המושג "קרן מאבק".

לדבריהם, מדובר ב- 102 מיליון שקל שצברה אגודת עובדי תע"א, אגודה עותומנית המשמשת כמכשיר הכספי של ארגון עובדי תע"א. באגודה 65 חברים המכהנים גם במועצת עובדי התע"א. האגודה אינה מבוקרת לדברי מקורות מקורבים לועד העובדים, לא ברור באיזו דרך נשמרים אותם 102 מיליון שקל.

לדבריהם, אגודת עובדי התע"א ממומנת מכספי מס חבר של כלל עובדי התע"א, והנהלת התע"א מוסיפה השתתפותה בסך 70 דולר לעובד לשנה (בעבר השתתפה בסכום כפול). הכסף מיועד בעיקר לפעילות רווחה ותרבות לעובדים. אם הועד יוציא את הכסף למימון מאבק בהפרטה, כפי שטען נוף בכרוז שהפיץ, משמעות הדבר תהיה, שהנהלת התע"א משתתפת במימון המאבק נגד הפרטת תע"א, כלומר, נגד מדיניות הממשלה.

בעקבות החשיפה הורה מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב להנהלת תע''א לעצור את העברת הכספים לקרן. ההנהלה  עצרה את ההזרמה לתקופה מוגבלת, אולם בעקבות לחצים מהועד חידשה אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker