הסכמי ניגוד העניינים של בכירים בלשכת נתניהו נחשפים

משרד ראש הממשלה חשף אתמול רק הסכמי ניגודי עניינים שנחתמו עד 2015 וברובם נוגעים לבכירים שאינם עובדים עוד במשרד ■ בין השאר נחשף הסכם ניגוד העניינים של ראש הסגל לשעבר בלשכת נתניהו שנחקר באחרונה בחשד למעשי מרמה, אך פרטים מהותיים בו הושחרו

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
מוטי בסוק

משרד ראש הממשלה חשף אתמול חלק מההסכמים למניעת ניגוד עניינים שנחתמו בשנים האחרונות, ועד 2015. המסמכים נמסרו בעקבות בקשה של עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת.

לדברי מן, המסמכים נמסרו בעיכוב של יותר משנה, לאחר התערבות של משרד המשפטים ולאחרי שהתחלף הממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה. המסמכים נמסרו על ידי הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד ראש הממשלה, ענת רביבו.

הבקשה של תנועת הצלחה ממשרד ראש הממשלה היא חלק מסדרת בקשות שנמסרו על ידי התנועה לכל משרדי הממשלה, במטרה להגביר את השקיפות של מסמכים מרכזיים בעבודת הפקידות הבכירה בשירות המדינה.

הסכמי ניגוד העניינים של העובדים, שהגיעו לידי TheMarker, כוללים חלק סטנדרטי, המשותף לכל העובדים, וקטע המתייחס לכל עובד בנפרד. בקטע הסטנדרטי מתאר העובד החדש במשרד ראש הממשלה את ההיסטוריה התעסוקתית שלו, ומתחייב לא לעבוד ולטפל במסגרת תפקידו בלשכה בנושאים הקשורים לחברות שבהן עבד בעבר, עד כניסתו לתפקיד. העובד הבכיר מתחייב גם לא לטפל בנושאים העלולים להעמיד אותו בניגוד עניינים בשאלות אישיות או משפחתיות. הוא מתחייב לשמור בסוד ולא להעביר מידע שהגיע אליו בתוקף עבודתו לגורמים לא מוסמכים.

צילום: סער יעקב / לע"מ

במידע שנחשף נכללים גם המסמכים שעליהם חתמו בכירים אחרים בלשכת ראש הממשלה שבינתיים כבר עזבו אותה, כמו אייל חיימובסקי, שהיה ראש לשכת ראש הממשלה, וגיל שפר, שהיה ראש הסגל, וגם הסדר למניעת ניגוד עניינים שעליו חתם הנושא בתפקיד בכיר, יועץ בכיר לראש הממשלה בנושאים מדיניים במשרד ראש הממשלה, ששמו אינו ידוע לציבור, ד"ר יונתן שכטר.

ההסדרים למניעת ניגוד עניינים כוללים גם את הטפסים שמילאו אנשים חיצוניים שנקראו למלא תפקידים בכירים במשרד ראש הממשלה, כמו שבעה עובדים של חברת הלפרין, שנקראו לדגל כדי לתת שירותי יעוץ למשרד ראש הממשלה לגיבוש מערכות לשיתוף נתוני אשראי.

עוד נחשפו הטפסים שמילא יאיר פרנק, ראש רשות התקשוב הממשלתית, עם כניסתו לתפקיד, וכן הטופס שמילא יאיר שינדל, ראש מטה ישראל דיגיטלית, עם כניסתו לתפקיד.

אלי גרונר: מנוע לשנה וחצי מייעוץ לחברת IT

אלי גרונרצילום: מרק ישראל סלם

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מילא טופס ניגוד עניינים לפני יותר משנה, ב-3 ביוני 2015. הוא גם זה שחשף את פרטי ההסכם מיוזמתו, עם כניסתו לתפקיד. גרונר התחייב לא לעסוק במשך 18 חודשים בעניינים הנוגעים לחברת UST, בשל קשריו עם החברה ערב כניסתו לתפקיד. החברה עוסקת בנושאי טכנולוגיית מידע (IT), בסיסה בסינגפור, והיא פרושה בכל עולם ופעילה גם בישראל.

בין אוקטובר 2011 לספטמבר 2014 היה גרונר הציר הכלכלי של ישראל בוושינגטון. מנובמבר 2014 ועד כניסתו לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה היה יועץ בכיר, במעמד עצמאי, לחברת UST גלובל. בעניינים שבהם גרונר מנוע מלטפל כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, בשל חשש לכאורה לניגוד עניינים, מונה לטפל ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון.

הרו התחייב שחברת הייעוץ שלו לא תקדם עניינים של לקוחותיה מול משרד רה"מ

ארי הרוצילום: מרק ישראל סלם

ארי הרו, שנחקר באחרונה עשרות שעות על ידי יחידת להב 433, במסגרת הבדיקה שמנהלת המשטרה בעניין ראש הממשלה בנימין נתניהו, חתם על הסכם ניגוד העניינים שלו ב–21 בינואר 2014, עם כניסתו לתפקיד ראש הסגל במשרד ראש הממשלה. הרו, המקורב לנתניהו, חשוד במעשי מרמה. הוא שוחרר על ידי המשטרה באחרונה לאחר כמה חקירות ממושכות ושבוע של מעצר בית.

עם מינויו לראש הסגל התחייב הרו, שהיה המנכ"ל והבעלים של חברת Global H3, העוסקת בייעוץ ובליווי בתחומי מדיניות ממשלתית, ושאותה הקים על בסיס הקשרים שצבר עם השנים — להתפטר מתפקידו. במסמך ניגוד העניינים מפורט כי עם לקוחות החברה נמנים נשיא פרגוואי ועיריית מודיעין — אך שאר לקוחות החברה בעבר ובעת כניסתו של הרו לתפקיד הושחרו על ידי משרד ראש הממשלה.

כך למשל, התחייב הרו ערב כניסתו לתפקיד ראש הסגל, למכור את מניותיו בחברה שלו. החברה מצדה התחייבה כי במשך שלוש שנים ממועד המכירה, או עד שתחלוף שנה מסיום התשלום על החברה פי הסכם המכירה — המאוחר מבין השניים — היא לא תפעל ולא תקדם עניינים של לקוחותיה מול משרד ראש הממשלה או מול ראש הממשלה. כמו כן הרו התחייב שלא יקבל כל תשלום מהחברה, למעט פיצויי פיטורים והתמורה בעבור החברה, שיימסרו לידי נאמן. להסכם שחתם הרו עם כניסתו לתפקיד מצורפים כמה מסמכים המוגדרים כסודיים ולא נחשפו לציבור.

בהסכם מוזכרים שמות מנהלי החברה, בהם אחיו של הרו, ג'וש, וכן אלי ג'סליט, דן קוסקי, דוב כץ ויחיאל לייטר. לייטר היה ראש הלשכה של נתניהו בזמן כהונתו כשר האוצר. לדברי עובדים בלשכה, היה לייטר מקורב להרו, וגם שמו נקשר בחקירותיו של נתניהו. לייטר עבד עם הרו בייעוץ לקמפיין הבחירות המוצלח של נשיא פרגוואי, הורסיו קרטס, שלפני שנהפך לפוליטיקאי, היה אחד מעשירי המדינה הדרום אמריקאית. לייטר אף זכה לככב בדו"ח מבקר המדינה ב–2016 כמי ששילם מכרטיס האשראי הפרטי שלו 2,800 דולר על חלק מנסיעה פרטית של נתניהו וילדיו לבריטניה, ולטענת נתניהו זכה להחזר על כך במזומן. בצוות המייעץ של החברה מוזכרים ריצ'רד קמפ, גנרל בריטי ולשעבר מפקד הכוחות הבריטיים באפגניסטן, יצחק לקס ורפאל ברדוגו.

הרו ליווה את נתניהו במשך שנים רבות. בתחילת שנות ה–2000, עוד לפני שהיה בן 30, התחיל לשמש יועץ ראש הממשלה בענייני יהדות התפוצות, ללא תשלום. לאחר מכן מונה לתפקיד היועץ לענייני חוץ של נתניהו, תפקיד שבמהלכו טיפל בתוכן ביקוריו של נתניהו בחו"ל. אבל בתחילת 2010, פחות משנה אחרי שקיבל את תפקיד מנהל לשכת ראש הממשלה בעקבות ניצחונו של נתניהו בבחירות 2009, החליט הרו לפרוש מתפקידו. חודשיים קודם לכן הוא אושפז בבית החולים לשבועות ארוכים בגלל בעיות לב.
ביולי 2014, הרו קיבל הזדמנות נוספת לפעול בסביבתו הקרובה של נתניהו, והתמנה לראש הסגל שלו.

צילום: אוליבייה פיטוסי

דוד שרן התחייב לא לעסוק בקצא"א - וכעת מסתמן כי ישוב לתפקידו בחברה

עוד עוזר של נתניהו ששמו עלה באחרונה לכותרות לאחר שראש הממשלה הבטיח לו לשווא את תפקיד מזכיר הממשלה הוא מנהל לשכת ראש הממשלה וראש הסגל המתפטר, דוד שרן. שרן עזב בזעם את תפקידיו לאחר שההבטחה אליו לא מומשה. לדברי מקורביו, הוא הודיע שיחזור לתפקידו כמזכיר חברת קצא"א (קו צינור הנפט אילת־אשקלון).

ב–16 בדצמבר 2014, כששרן היה עדיין ביחסים טובים עם נתניהו, הוא יצא לחופשה ללא תשלום מקצא"א לטובת משרת מנהל לשכת ראש הממשלה. בטופס למניעת ניגוד עניינים שמילא בתפקידו החדש בלשכת ראש הממשלה,התחייב שרן — שיצא לחופשה ללא תשלום מקצא"א כדי לשרת את ראש הממשלה —  כי כל עוד הוא מנהל את הלשכה, לא יהיה בקשרים עם קצא"א או עם מנהליה ולא יקבל מהם כספים, לבד מאלה המגיעים לו כדין מתקופת שירותו בקצא"א.

עוד התחייב שרן לא לעסוק בכל נושא הקשור לחברת דוראד, ולנושאים הנגועים למשק האנרגיה, ספנות, מרכז הטניס, הדיור הציבורי, ובפרט לא בנושאים הקשורים בחברת עמידר, שכן אשתו, הגר קאופמן־שירן, מנהלת מחלקה בחברה.

דוד שרן, עזב בסערהצילום: קובי גדעון / לע"מ

המשנה למנכ"ל: ימנע מעיסוק בתעשייה הביטחונית

יוסי קטריבס

יוסי קטריבס, המשנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה, הגיע למשרד מחברת אלביט. ההסכם שלו למניעת ניגוד עניינים, שנחתם ב-12 בדצמבר 2012, אוסר עליו קשרים עם אלביט בכל תקופת כהונתו בלשכת ראש הממשלה.

נאסר עליו גם לעסוק בנושאים הנוגעים לתעשיות הביטחוניות שלמדינה יש בהן אחזקות, לרבות התעשייה האווירית, תע"ש ורפא"ל, שכן לאלביט יש פרויקטים משותפים איתן. הוא התחייב גם לא לעסוק בכל דבר הקשור במרכז רבין לחקר ישראל, כל עוד דליה רבין, העומדת בראש המרכז, תכהן כדירקטורית חיצונית באלביט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker